Suva Planina: Manastir Veta dobio struju
Niš 27.08.2015. Belami, Južna Srbija Info
Srednjovekovni srpski manastir Veta, na Suvoj planini kraj Niša iz vizantijskog perioda konačno dobio struju.

On je jedan u nizu manastira kojima je Regionalni centar Jugositok pomogao da posle mnogo godina dobije struju, a kao drustveno odgovorna firma nastavice da i u nastavku pomaze svetinjama u ovom delu Srbije – kaze direktor Darko Bulatović.

Manastir Uspenije Presvete Bogorodice u Veti, Vetanski manastir, je srednjovekovni srpski manastir posvećen Uspenju Presvete Bogorodice u sastavu Niške eparhije. Prema jednom predanju, koje je ujedno i najstarije, manastir je najverovatnije iz vizantijskog perioda, mada pouzdanih podataka o vremenu kada je podignut nema. Prvi pisani podaci potiču iz 17. veka, kada je on obnovljen [a].
Manastirska crkva liči na običnu zgradu, ne pripada nijednom građevinskom stilu i nema naročite arhitektonske vrednosti. Izuzev putira koji su poklonili ruski vojnici za pokoj duša svojih drugova izginulih u oslobodilačkom ratu 1854. godine, crkva je bez posebnih verskih i istorijskih vrednosti. Manastir nije imao struju niti je priključen na vodovodnu mrežu. Vodom se snabdeva sa manastirskog kladenca a noću se osvetljavao svećama i kandilom.
Manastir se nalazi u ataru sela Veta, na severnim padinama Suve planine, u podnožju njenog najvećeg vrha Trem (1.810 m), nekada uz sam stari rimski put Via Militaris koji je povezivao Evropu i Malu Aziju, danas osam kilometara jugozapadno od Crvene Reke na međunarodnom putu Niš — Dimitrovgrad, u opštini Bela Palanka.
Manastir Uspenije Presvete Bogorodice u Veti uvršten je u popis Spomenika kulture Republike Srbije od velikog značaja pod rednim brojem SK 230.
#
Niš
struja
Jugoistok
Bela Palanka
manastir
Darko Bulatović
Suva planina
Stari Rim
@EDJugoistok @DarkoBulatovic_
@
Tweet
- Novosti
- Crna hronika
- Politika
- Društvo
- Ekonomija
- Poljoprivreda
- Turizam
- Kultura
- Zabava
- Saveti
- Sport
- Zdravlje
- Intervju
- Blog
- Obaveštenja
- Oglasi
- Nekretnine
- Turističke
Aktuelno

- Prodavala kozmetiku bez dozvole
- Niš kreira kulturnu budućnost
- Reakcija SNS-a na tvrdnje dr Milića
- Ruski pijanista Dmitrij Maslejev 11. marta u Nišu
- Vremenska prognoza
- Pad dilera u Nišu
- Mir, fabrika robota i plate od 1.320 evra
- Međunarodni dan žena
- Milić na Fejsbuku izneo svoju verziju njegove smene
- Donacija Milšpeda za UKC Niš
- Pad dr Dragana Milića
- Đaci uredili park crkve Svetog Prokopija
- Srpski internirci u Norveškoj 1942–1945.
- Toplana predložila novu cenu grejanja
- Semafor MSP: Povećan oprez zbog Bliskog istoka
Najnoviji oglasi
- Folija,cuva privatnost ogledalo efektom
- Veze,brak,poznanstva
- Polovni delovi Sprinter, Vito, Viano, Krafter, LT
- Torte Novi Sad
- Potrebna Vam je dodatna zarada?
- Potrebni mesari za rad u Sloveniji i Hrvatskoj
- Pametni Sat-Sat za Decu sa lokacijom-SIM Sat-Smart Watch
- Otkup telefona Beograd
- Za rad u Sloveniji, Hrvatskoj i Nemačkoj potrebni -mesari -pomoćnik mesara -kuvari -pomoćnik kuvarai i bravari
- Selidbe Beograd Super Cena
- Vest dana u Nišu: Pad Dragana Milića - smenjen sa mesta rukovodioca Klinike za kardiohirurgiju
- Aleksinačka opozicija zakazala sednicu kao podršku poljoprivrednicima, većina najavljuje izostanak
- Poezija koja ostavlja trag: Predstavljanje knjige Ljubinke Bube Vranić u Niškom kulturnom centru
- Snimanje filma o doktoru Laziću menja režim saobraćaja u Nišu
- U potpunosti završeno finansiranje freskopisanja Hrama u Dubočici
- Opozicija traži ukidanje Srpsko - ruskog humanitarnog centra u Nišu, Mi – Snaga naroda protiv
- Jojke prebili Čikaga: jedna psovka je bila dovoljna
- Testiraj najpopularnije igrice potpuno BESPLATNO — startuj sa free spinovima!
- Stigao izveštaj o uginuću školjki
- “Leoni” dobio preko 50 miliona evra od države, a sada 1.900 ljudi ostaje bez posla











