Фуриозан финиш Константина, пала Војводина

06.12.2015.

Тешка, али заслужена победа Константина! Војводина је показала да никако није тим за потцењивање, пуних 36 минута била је у резултатском егалу, а онда су, у последња четири минута, Нишлије начиниле серију 11:2 и стигле до девете првенствене победе, пете у низу.

Вујчић у “обручу” Гуџића, Остојића и Витковића (фото: Мирослав Лавренчић, “Народне новине”)

Сада им је, за пласман на Куп Кораћа, довољна једна победа у наредне две утакмице.

Нишлије су превише комотно почеле дуел, нарочито у одбрани. Није било препознатљиве оштрине у дефанзивној поставци нишког тима, ниједан поен из контре Нишлије нису постигле у првих шест минута, а са друге стране, Војводина је вешто користила сваку “рупу” у одбрани домаћег тима, а било их је, и у 6. минуту Новосађани су повели 16:11, када је Цветковић затражио тајмаут.

Но, није се много тога битног променило ни у наредним минутима, гости су се разиграли, повели 20:12, а тек у последњих минут и по нишки тим је мало јаче притиснуо у одбрани, довољно само за 20:25 на крају првог квартала, у којем је Војводина шутнула чак 10 тројки, а погодила три.

На почетку друге четвртине, Немања Гуџић је борбеношћу показивао саиграчима смер у којем треба да се игра. Бацао се капитен за сваку лопту, стигао да удари рампу у контри ривала, погађао је са линије 6.75, а Нишлије су стигле до 25:27. Но, и даље то није био онај Константин каквог смо очекивали. Марко Цветковић је ротирао, покушавао да у игру свог тима убаци што више крвних зрнаца и нишки тим је најзад повео на 3:52 до краја полувремена, након офанзивног скока Витковића-34:33.

Ипак, анемија у игри Нишлија није била потпуно излечена. Шајин и Поповић, па потом и Вујичић користе деконцентрацију домаћих играча, гости су у последњих минут и по ушли са предношћу од пет поена. Тада је Константин најзад везао две добре одбране, поенима Стојачића и Ђорђевића из контранапада Нишлије стижу до 40:41. Ипак, Заре Поповић се потрудио да добра игра Воше у првом полувремену ипак буде крунисана вођством, на одмору-40:43.

Са знатно више енергије Константин је ушао у наставак утакмице. Тројком Ђорђевића и лепим пивотирањем Тасића Нишлије су повеле 45:43, али Војводину је сада било тешко избацити из ритма. Одмах су узвратили Новосађани тројком Јовишића, надовезао се и Шајин, гости су играли веома, веома добро и поново преокренули на 54:57.

Цветковић је тада био приморан да у игру уведе и “ровитог” Владу Величковића не би ли пронашао добитну комбинацију. Уследила су четири поена Ђорђевића за 58:57, али узвратили су Ђуровић и Шајин из офанзивног скока, предност је прелазила са једне на другу страну. Ђорђевић је био тај који је у Константину преузимао одговорност у нападу, везао је осам поена, а Величковић прелепим улазом доноси Нишлијама 66:65 на крају треће деонице.

Војводина никако није имала намеру да устукне. Ђуровић је везао пет поена за 66:70, али Нишлије су тада поправиле своју дефанзиву, Гуџић је одговорио добром игром под кошем, па су Новосађани затражили тајмаут при резултату 72:72. Испоставило се, прави потез гостију, који су потом начинили 5:0 и повели 77:72, па је и Цветковић морао да реагује минутом одмора, на 5:30 до краја.

Уследило је нишких 5:0 за егал на семафору, на 4 минута до краја било је 79:79. А онда, после офанзивног скока Витковића, Тасић полаже лопту у кош, Нишлије су стегле у одбрани и одмах је стигла награда и у нападу. Витковићу се “удавила” тројка, Тасић закуцава из контре и на 2:04 до краја Константин је повео 86:79. Уследила је рампа Гуџића на Бранковићу, а онда Тасић сјајно асистира Ђорђевићу, који ставља тачку на меч. На крају, Константин је славио са 90:81, мука се на крају ипак исплатила…

Цветковић: Опет топло-хладно!

После меча, тренер Константина Марко Цветковић био је само делимично задовољан. Шта више, у његовом излагању више је било критике, него сатисфакције избореном победом:

– Знали смо да су у незавидној ситуацији, да су остали без тренера и да није играо Кокановић, који је значајан у њиховој ротацији, али поштено су нас намучили и морам искрено да честитам момцима из Војводине на односу према игри. Сад, има у свему овом што сте видели вечерас и неке моје кривице, јер сам покушао да, неком променом одбране на почетку, олакшам својим играчима, али нисам успео. Од почетка утакмице нисмо имали потребну енергију и на крају умало нам се то није обило у главу. Срећа наша па није, мада је можда било боље да смо изгубили, јер бисмо се, можда, узели у памет. Опет играмо по принципу топло-хладно и мене то, као тренера, страшно нервира, јер ми је, више од неких циљева, важније да ми екипа на терену изгледа како треба. И када нам није дан и када јесте! План за овај меч, без потцењивања противника, био је да сви играчи добију неку шансу и да максимално поштедим и Величковића и Ђорђевића, који су “начети” повредама, али дешавања на терену су била таква да то нисам могао да урадим. Остојића нисам пуно користио, јер не може да игра у овој њиховој поставци где сви шире игру и долазе до отворених шутева, које су и овако имали, због нашег лошег приступа у одбрани. На послетку, још једна победа нас дели од Купа и надам се да ћемо у последња два кола полусезоне успети да стигнемо до циља – рекао је Цветковић новинарима после меча.

konstantinokk.rs

КОШАРКАШКА ЛИГА СРБИЈЕ: КОНСТАНТИН – ВОЈВОДИНА 90:81 (20:25, 20:18, 26:22, 24:16)

Ниш, 5. децембра. Хала Чаир. Гледалаца: 600. Судије: Нешковић (КВ), Стефановић (КВ), Ковачевић (УЖ). Тројке: Константин 33% (7/21), Војводина 26% (7/27). Двојке: Константин 65% (31/48), Војводина 68% (28/41). Сл.бацања: Константин 70% (7/10), Војводина 44% (4/9). Скокови: Константин 35 (21-14), Војводина 30 (18-12). Асистенције: Константин 16, Војводина 9.

КОНСТАНТИН: Величковић 4, Бабовић, Ђорђевић 17 (4 ск), Младеновић, Витковић 13 (10 ск), Стојачић 5 (5 ас), Остојић 4, Тасић 22 (4 ск, 3 ас), Савић 4 (4 ск), Стојановић 2, Станковић, Гуџић 19 (9 ск).

ВОЈВОДИНА: Јовишић 16 (5 ск), Кокановић, Јанковић, Шућов, Шајин 21 (7 ск), Ракита, Вујчић 6, Раденовић, Ђуровић 15 (4 ск), Поповић 17 (6 ск), Бранковић 6 (5 ск), Врбашки.