Јужна Србија Инфо
Ћирилица | Latinica

Занимљивости о Новом Пазару

Bookmark and Share

Трговиште 14.04.2015. Владимир Циплић

У самом срцу старог Раса, на нешто мање од 300 километара удаљености од Београда, када се крене према југу смештен је Нови Пазар, кроз чију територију протичу чак четири реке : Рашка, Јошаница, Дежевска и Људска река. Сам град је смештен на око 500 метара надморске висине, а плодну котлину у којој је смештен надвисују Пештерска висораван, те планине Голија и Рогозно.

Нови Пазар-Фото-www.opusteno.rs
Нови Пазар-Фото-www.opusteno.rs

Кратка историја Новог Пазара

Сматра се да град потиче још из доба када су ове крајеве заузели турски освајачи. Забележено је да је првобитан назив града био Јени Базар, односно Ново Трговиште или Нови Пазар, док је суседни град Трговиште назван Ески Базар, односно Старо Трговиште или Стари Пазар.

Први званичан писани траг о Новом Пазару потиче из 1461. године. Сматра се да је сам град основао један од турских војсковођа, Гази Иса бег Исаковић и то у периоду између 1440. и 1472. године. Џамија коју је оснивач града тада подигао и дан данас постоји.
Положај Новог Пазара је био изузетно важан у стратешком, а касније и у трговачком смислу, јер се налазио на раскрсници многих важних путева.

Према постојећим подацима, Нови Пазар је током 16. и 17. века важио за један од најважнијих, али и најразвијенијих градова на путу од Ниша до Дубровника. Тада су у Новом Пазару живели махом Турци и Срби, али и Дубровчани и Млечани.

У наредном периоду је Нови Пазар знатно страдао, од природних катастрофа. Сматра се да је један од најтежих периода у историји града био током 18. века, а нарочито за српски живаљ у овом граду. Тада су Турци запалили српски православни манастир Љубостињу 1788. године, а само две године касније и манастир Студеницу. Ипак, српски живаљ успева да опстане у Новом Пазару и поред ових немилих догађаја, а након Првог српског устанка заузимају град, али га нажалост и пале, те се исељавју из Новог Пазара и то највећим делом у Шумадију.

У модерној историји овај град бележи присуство само две српске породице, док су остали становници православне вероисповести махом досељени у Нови Пазар током 19. века. Становништво је претежно муслиманско, док је православаца врло мало.

Занимљивости у Новом Пазару

Богата историја је видљива на сваком кораку у граду. Од знаменитости које красе овај град свакако треба поменути градску тврђаву, која датира из 15. века, на којој се налази и кула мотриља. Историјски подаци наводе да је тврђава изграђена по налогу Иса бега Исаковића.
Још једна знаменитост уз већ поменуту џамију и градску тврђаву је, такође изграђена по налогу Иса бега Исаковића, а то је хамам, који такође датира из 15. века.

Ту је још и : Алтун - алем џамија, подигнута у 16. веку, Амир - агин конак, подигнут у 17. веку, као и надалеко чувена Петрова црква, за коју се сматра да је настала пре 8. века. Ова црква се налази на периферији града, а нарочито је позната по томе што је у њој крштен велики жупан српски, Стефан Немања. Такође, управо у овој цркви, посвећеној Светим апостолима Петру и Павлу је Стефан Немања предао власт Стефану Првовенчаном, своме сину. И још један догађај важан за историју нашег народа се одиграо у овој цркви : Стефан Немања, заједно са својом супругом Аном се у Петровој цркви и замонашио.

Занимљивости у околини Новог Пазара

У околини Новог Пазара су бројне занимљивости, а на првом месту манастири српске православне цркве.

Задужбина Стефана Немање, манастир Ђурђеви ступови се налази у непосредној близини Новог Пазара, као и манастир Сопоћани, који је задужбина краља Уроша И.

Ту је и манастир Црна Река, који је смештен у клисури истоимене реке. Сматра се да је подигнут током 13. века. Оно по чему је манастир Црна Река надалеко чувен су свете и целебне мошти Светог Петра Коришког, који се подвизивао у селу Коришу, у близини Призрена. Не треба заборавити ни податак да су мошти српског краља Светог Стефана Првовенчаног током 17. века чуване управо у овом манастиру, пре него што су поново враћене у манастир Студеницу.

На свега око километар удаљености од манастира Црна Река се налази, сада већ надалеко чувен " Православно мисионарски и духовно рехабилитациони центар - Црна Река ", који је целина независна од самог манастира и која представља својеврстан центар за лечење и борбу против наркоманије. У склопу овог центра постоји капела у којој се свакодневно обављају богослужења, а капела је посвећена Светом Симеону Богопримцу.

Остаци некадашње тврђаве Рас се такође налазе у непосредној близини Новог Пазара.


#   туризам   Трговиште   манастир   Нови Пазар   занимљивости   историја   Стефан Немања
@


 



Будите у току

Дозволите обавештења са овог портала о актуелним збивањима