Јужна Србија Инфо
Ћирилица | Latinica

13 главобоља због којих се треба обратити лекару

Bookmark and Share

11.07.2014.

Главобоље су у највећем броју случајева, без обзира на јачину и трајање, доброћудне – нису знак озбиљних обољења која угрожавају здравље или живот. Ипак, понекад је главобоља први, једини или водећи знак тежих обољења.

13 главобоља због којих се треба обратити лекару

Зато је веома важно препознати симптоме главобоље која може бити последица неког озбиљног обољења, и потом се правовремено јавити лекару у циљу адекватне дијагностике и лечења. Међутим, зато што постоји преко 200 врста главобоља, од којих велики број има симптоме који се преклапају или су једноставно универзални, то није увек “једноставан посао”.

Узимајући у обзир склоност наших људи да се “сами лече” и обраћају лекарима само у крајњој нужди, ми ћемо набројати ситуације у којима се, када је главобоља у питању, у разумном року ипак треба обратити лекару. Ако се препознате у некој од ових 13 описа главобоље, немојте паничити, то није циљ овог текста, већ само будите разумни и поступите одговорно према свом здрављу.

1. Нагло, “из пуног здравља” настала главобоља изузетне јачине
Оваква главобоља може бити знак спонтаног крварења унутар лобање услед пуцања анеуризме, врећастог проширења можданог крвног суда. Уколико лекар посумња на пуцање анеуризме, предложиће хитну дијагностику (скенер и ангиографија – снимање крвних судова мозга), као и одговарајуће хируршко и конзервативно лечење.

2. Главобоља каква се јавља први пут у животу
Свака “новонастала” главобоља, какву раније нисте искусили, захтева консултацију са лекаром. Ово посебно важи за главобоље чији се настнак не може објаснити, јер нема узрочнике какви су премор, стрес, повреде нити било које друго стање која би се евентуално могла повезати са њеним настанком. На лекарима је, потом, да процене главобољу и донесу одлуку о евентуалним допунским испитивањима и лечењу.

3. Главобоља која се битно разликује по јачини и/или квалитету у односу на главобоље какве обично имате
Свака промена карактеристика главобоље какву пацијенти већ препознају, захтева одређену меру опреза. Од раније присутна склоност ка главобољи не сме да завара, јер промена основних карактеристика главобоље може бити узрокована озбиљним обољењима, као што су унутарлобањско крварење или тумори мозга.

4. Главобоља удружена са симптомима као што су сметње у говору, отежано покретању руке или ноге, поремећаји равнотеже, слабост вида, конфузија или губитак памћења
Овакви симптоми, удружени са главобољом, јасно указују на оштећење мозга, најчешће као последица тумора, крварења или инфаркта. Неопходно је обратити се лекару и циљу додатне дијагностике.

5. Главобоља праћена повишеном температуром, кочењем врата, мучнином и повраћањем
Главобоља праћена наведеним симптомима је најчешће знак менингитиса (запаљење можданих опни), болести која захтева неодложну дијагностику и лечење.

Људи се често плаше јаких главобоља, јер мисле да су узроковане тумором. Међутим, то је ретко када случај.

6. Главобоља која показује показује тенденцију сталног појачавања у периоду од 24 часа
Практично свака главобоља, без обзира на почетну јачину, има склоност да временом “попушта”, или се бар не појачава, односно да у периоду свог трајања има фазе са јачим и слабијим интензитетом. Континуирано појачавање главобоље у вишесатном периоду може указивати на развој неког унутарлобањског процеса који захтева хитну дијагностику и лечење.

7. Главобоља која настаје након повреде главе
После повреда главе, главобоља је релативно честа појава која не мора, а најчешће и није, повезана са озбиљнијим оштећењима мозга. Међутим, код повреда главе, чак и мањих, понекад могу настати озбиљнија оштећења, као што су нагњечење мозга, прелом лобање или унутарлобањско крварење. Главобоља може бити први знак оваквих компликација. Због тога свака главобоља након повреде главе захтева опрез, па се препоручује превентивни одлазак код лекара.

8. Изразито јака главобоља “у” једном оку и околини, праћена црвенилом ока
Оваква главобоља може бити знак васкуларне малформације (урођени поремећај крвних судова мозга), као што је анеуризма каротидне артерије (једна од главних артерија која “храни” мозак) или каротико-кавернозна фистула. Зато је препоручљиво обратити се лекару.

9. Главобоља која се први пут јавља у периоду после 50. године живота
Свака главобоља која се први пут јавља у каснијем животном добу захтева посебну пажњу, јер постоји релативно велика вероватноћа да је узрокована одговарајућим обољењима, као што су крварење у мозгу, инфаркт мозга, тумори, запаљења…

10. Главобоља која се јавља код људи који се лече од канцера
У оваквим ситуацијама, главобоља увек индикује реалну сумњу на настанак можданих метастаза. Зато се треба обратити лекару зарад адекватне дијагностике.

Када су у питању главобоље код деце, родитељи имају посебан страх, нарочито када се ради о драматичном испољавању мигрена. 

11. Главобоља која траје дуже од 72 сата
Поједине доброћудне главобоље, као што је мигрена, трају до 72 сата, а у ретким ситуцијама и дуже. Међутим, свака континуирана, дуготрајна главобоља, која излази из уобичајених оквира, увек захтева додатни опрез, јер тако дуготрајан бол ретко када указује на примарне главобоље, које су обољења за себе, већ подстиче сумњу на секундарну главобољу, која је симптом неког другог, понекад и веома озбиљног обољења.

12. Главобоља која се појачава ујутру
Јаке, јутарње главобоље, посебно уколико су праћене осећајем мучнине и нагоном за повраћањем, могу указати на повећање унутарлобањског притиска, што може бити последица тумора или других обољења мозга.

13. Честа главобоља, која се не може адекватно контролисати уобичајеним лековима против болова
Присуство оваквих главобоља не мора бити, а најчешће и није, знак неких озбиљних обољења. Међутим, консултација са лекаром се мора урадити у циљу одређивања типа главобоље и прописивања адекватне терапије, која ће болове ставити под контролу.

bol.rs

Коментара: 0


#     бол
@


 


[ Додај коментар ]





Будите у току

Дозволите обавештења са овог портала о актуелним збивањима