Јужна Србија Инфо
Ћирилица | Latinica

Како стимулисати психофизички-психолошки, емоционални развој детета?

Bookmark and Share

14.11.2023. Никола Стојановић

Правилно стимулисање психофизичког развоја детета подразумева рад на његовом физичком, психолошком и емоционалном развоју како би хармонично развијало, учило и напредовало кроз живот.

Илустрација
Илустрација

Некада су деца имала мању доступност играчака, сама су осмишљавала своје игре и много више времена проводила напољу, у физичким активностима са другарима. Данас су ствари другачије, деца имају много више стимулација, али то није увек добро. Зато је важно на прави начин радити на развоју дечијег мозга, стимулацији физичког развоја и емоционалној подршци која одговара узрасту.

Посветите детету адекватну пажњу

Сваки родитељ се труди да одвоји време за играње са малишаном, али је једнако важно да та игра буде квалитетна.

Уместо простог играња, тимски радите на решавању проблема и осмишљавању игара. Изазивајте га да вас имитира, али увек проширујте игру, подстичите дете да укључује елементе, да мења њихово место и проналази идеје за нове игре.

Било да се играте са коцкама, луткама, фигурама…увек је могуће осмислити креативну игру која ће да подстакне правилан развој детета. И не само игру, јер се свака прилика може искористити за рад са дететом. Нека све буде тимски рад – припрема хране, постављање стола, распремање играчака… 

Чак и најмања деца треба да имају правилну стимулацију и изазове у свакодневном развоју.

Едукативне играчке – праве играчке за правилан развој детета

Едукативне играчке обухватају разне групе играчака који су осмишљене да подстичу развој детета на више нивоа.

Дидатичке, интерактивне, креативне, електронске… пуно је играчака које могу да стимулишу дететов развој, али је важно да одговарају узрасту и да се користе на прави начин.

Одлична ствар код едукативних играчака је и то што су занимљиве, уче дете стрпљењу, развијају машту и логику, а могу се користити чак и као прве играчке од најранијих дана.

Неке од најпознатијих су коцке, уклапалице, књиге, лутке, звечке, друштвене игре…, али треба да буду категорисане као едукативне играчке јер су такве осмишљене да правилно стимулишу дете одређеног узраста.

Сваки малишан може да има супер забаву и креативан развој уз одговарајуће игре.

Доста физичке активности

Шетња је први добар избор, али деца воле и тимске спортове, трчкарање у природи, истраживање околине… Не постоји ружно време већ само неодговарајућа гардероба па је свако доба године одлично за провођење времена напољу.

На чистом ваздуху се јачају плућа, јача се прокрвљеност организма, јача имунитет и развија и дух и тело.

Наравно, и овде је важно усмеравање родитеља, али и игра са малишанима која својим маштом креирају свет за себе. Наравно, стимулише се и мозак, машта, креативност и ствара жеља за још више занимљивих игара на отвореном.

Ограничена употреба нових технологија

Некада су се родитељи жалили да им деца превише времена гледају телевизор. Иако се мислило да је ово најгора врста навике, компјутери и паметни уређаји су потиснули телевизоре и уместо цртаних филмова донели игрице, снимљене садржаје и други мултимедијални садржај.

Превелике стимулација мозга у најранијем добу оставља последице по правилан психомоторички развој. Деца губе могућност дружења са другарима, не баве се физичким активностима, а мозак напајају са превише информација које он не може да обради.

Зато је најбоље да се не користе овакви уређаји, али пошто су технологије постале саставни део живота, деца треба да имају макар ограничену употребу садржаја, а да преостало време користе праве едукативне играчке и баве се физичком активношћу.

Усмеравање дететовог развоја започиње већ од првог бебиног дана и најлакше је да се ради у најмлађем добу. Добри темељи ће донети правилно формирање дететове личности и најбољи психофизички развој.

 


#   спорт   деца   психологија   едукација   емоције
@


 



Будите у току

Дозволите обавештења са овог портала о актуелним збивањима