Јужна Србија Инфо
Ћирилица | Latinica

Изградња највећег соларног парка на свету између Ниша и Врања

rssBookmark and Share

17.11.2012. Izvor:Agencija Tanjug

Изградња највећег соларног парка на свету у који треба да буде уложено око 1,7 милијарди евра почеће на југу Србије у априлу 2013. године, изјавио је менаџер инвестиционог фонда „Секјурум еквити партнерс“ Иван Матејак.

Матејак је најавио да тај инвестициони фонд планира да без и једног динара подстицајних средстава државе Србије уложи око 1,7 милијарди евра у изградњу соларног парка снаге 1.000 мгавата, између Ниша и Врања.

Планирамо изградњу првих 40 мегавата у априлу следеће године и тим темпом по 40 мегавата месечно, да би цео пројекат завршили до краја 2015. године, казао је Матејак.

-Овај пројекат ће поставити Србију на чело мапе обновљивих извора енергије у свету, на њему ће бити запослен велики број високо квалификованих људи, а према нашим проценама Србија ће за 25 година, само од пореза приходовати око 700 милиона евра, навео је Матејак.

Он је додао да је у у оквиру тог пројекта планирано да се у Србији изграде три фабрике за производњу фотонапонских панела за потребе соларног парка у Србији, а касније и за извоз.

Струја из те соларне електране намењена је извозу, а економска исплативост цене електричне енергије добијене на тај начин је 14 евроценти за киловат-час, навео је Матејак.

Он је напоменуо да је крајем октобра са Владом Србије потписан обавезујући уговор за изградњу соларне електране на југу Србије и да се сад ради на питањим везаним за земљиште на којима ће фотонапонски панели бити постављени.

Изабрали смо Србију да инвестирамо, између осталог, због тога што има око 40 одсто више сунчаних дана од Немачке, на пример, која има највише инсталисаних мегавата из фотонапонских система, истакао је он и додао да је предност Србије и што има велики број висококвалификоване радне снаге, грађевинских инжењера, електротехничара, а задовољни смо и сарадњом са садашњом, али и са бившом Владом Србије.

Матејак је поновио да се за изградњу те електране неће користити подстицајне (фид-ин) тарифе и да коначну цену струје неће плаћати грађани Србије, већ је она намењена извозу у земље којима недостаје „зелене енергије“.

 
-Експлоатација обновљивих извора енергије у будуће се не може базирати на добронамерности владајућих структура и подстицајним тарифама рекао је он и додао да је у земљама ЕУ (Немачка, Италија, Шпанија) због економске кризе забележен тренд смањења или укидања „фид-ин“ тарифа.
-Зато је потребно донети нови модел финансирања пројекта из обновљивих извора, поручио је Матејак.


#   изградња
@


 



Будите у току

Дозволите обавештења са овог портала о актуелним збивањима