Светосавска академија у Нишу: Вече духовности и заједништва
Ниш 27.01.2026. З.Стојнић, Јужна Србија Инфо
Са благословом Његовог Високопреосвештенства Архиепископа и Митрополита нишког г. Арсенија, у понедељак, 26. јануара 2026. године, у нишком Дому Војске одржана је Свечана академија уочи празника Светога Саве, првог Архиепископа српског и просветитеља.

Организатори Светосавске академије су Црквена општина Ниш и Нишка црквена певачка дружина „Бранко“, у сарадњи са Командом Копнене војске Србије. Покровитељи академије су Град Ниш и Градска општина Медијана.
На самом почетку програма, присутне је пригодним уводним и поздравним речима поздравио Митрополит нишки г. Арсеније, указавши на немерљив значај личности и дела Светога Саве за српски народ, Српску Православну Цркву и целокупну националну културу.

Након уводне беседе Митрополита нишког, беседник овогодишње Светосавске академије био је протојереј-ставрофор др Милош Весин, професор Богословског факултета Српске Православне Цркве у Либертвилу (Чикаго). У свом обраћању говорио је о духовној величини Светога Саве, његовој непролазној мисији и снази светосавског наслеђа које и данас обликује идентитет српског народа, како у отаџбини, тако и у расејању.

По завршетку беседе уследио је богат и веома захтеван уметнички програм, који су извођачи са пуном уметничком зрелошћу извели пред публиком. У програму учествују Оркестар Копнене војске Србије из Ниша, под управом диригента Дејана Ђорђевића, Камерни оркестар под диригентском палицом госпође Миле Пужић, Дечје-омладински хор НЦПД „Бранко“ са диригенткињом Јованом Микић, хор Богословије „Свети Кирило и Методије“ у Нишу, под диригентском управом протођакона Ђорђа Филиповића, мешовити хор Нишке црквене певачке дружине „Бранко“, који предводи госпођа Сара Цинцаревић.


Публика је са одушевљењем поздравила и наступ Црквено-играчког ансамбла НЦПД „Бранко“ и Народног оркестра, које је припремила уметнички руководилац Маријана Цветковић-Кесар, као и чланове Дечје драмске секције НЦПД „Бранко“, под уметничким вођством Сузане Миловановић.

Свечаној академији су присуствовали заменик градоначелника Ниша Лука Гашевић, командант Копнене војске генерал-мајор Зоран Насковић, заменик председника Скупштине Града Ниша Владица Маричић, руководилац Школске управе Предраг Нешовић, председници нишких градских општина, декани и професори, директори основних и средњих школа, представници Војске Србије и Министарства унутрашњих послова, свештенство Епархије нишке, као и бројни грађани Ниша.

Наратори Светосавске академије били су госпођа Катарина Грубишић, госпођа Светлана Михајловић, госпођа Емилија Радмиловић, господин Ивица Џунућ и господин Данило Миленковић, док је целокупан програм осмислио и обликовао протојереј-ставрофор Ненад Микић, као уредник програма.

Академија је протекла у свечаној и топлој атмосфери, а сала Дома Војске била је пуна до последњег места. Присутни су са великим интересовањем и емоцијом пратили све тачке програма, а вече је оставило снажан утисак духовности, заједништва и светосавског просветитељског духа.

#
Ниш
Дом Војске
Нишка епархија
Црквено играчко-певачки ансамбл Бранко
Светосавска академија
Команда копнене војске Србије
Сара Цинцаревић
Владика Арсеније
Предраг Нешовић
Јована Микић
Лука Гашевић
@
Tweet
- Новости
- Црна хроника
- Политика
- Друштво
- Економија
- Пољопривреда
- Туризам
- Култура
- Забава
- Савети
- Спорт
- Здравље
- Интервју
- Блог
- Обавештења
- Огласи
- Некретнине
- Туристичке
Најновије вести

- 82 медаље на старту Лиге Града Ниша у теквондоу
- Временска прогноза
- „Зорба“ у Народном позоришту Ниш
- Седница Одбора за именовање
- Чаир испуњен дечјим осмесима: 4.000 малишана плесом послало поруку о здрављу и заједништву
- „Малени цвет” и Фестивал руског филма у јуну
- Потпуна чаролија
- Радови и могући прекиди у више делова Ниша
- Како изабрати суплементе
- Конкурси за директоре четири установе културе
- Заплењено више од пола тоне резаног дувана
- Квар на водоводној мрежи у Дурлану
- Адемовић обележио завршницу фестивала
- Више кварова на водоводној мрежи
- Дечија уметничка колонија „Грачаница“
Најновији огласи
- Prodaje se gg zemljište na manje od deset minuta od centra Niša
- radnici za berbu maline Arilje
- Veze,brak,poznanstva
- Polovni delovi Sprinter, Vito, Viano, Krafter, LT
- Torte Novi Sad
- Potrebna Vam je dodatna zarada?
- Potrebni mesari za rad u Sloveniji i Hrvatskoj
- Паметни Сат-Сат за Децу са локацијом-СИМ Сат-Смарт Wатцх
- Otkup telefona Beograd
- Za rad u Sloveniji, Hrvatskoj i Nemačkoj potrebni -mesari -pomoćnik mesara -kuvari -pomoćnik kuvarai i bravari
- Саборни храм у Нишу данас обележава крсну славу Свету Тројицу - Духове - Педесетницу
- Уз благослов и песму – хор „Бранко” на Светотројичним свечаностима у Крагујевцу
- Црквено-играчки ансамбл НЦПД „Бранко“ обележио ФолкФест у Нишу својим наступом
- Возио у контра смеру на ауто-путу код Алексинца добио 15 казнених поена и девет месеци забране вожње
- Прослава градске славе у Нишу уз шест дана духовног, културног и забавног програма











