Јужна Србија Инфо
Ћирилица | Latinica

Светски научници из Ниша

rssBookmark and Share

08.03.2015. Иван Калаузовић Иванус

Српски академски кругови, у матици и расејању, својим активностима све више доказују да наша земља има интелектуални залог којим може озбиљно парирати светском научном крему, баш као што су проносећи дику свог порекла некада радили Пупин и Тесла.

Светски научници из Ниша

Под покровитељством Фондације „Телефоника“, у њеном изложбеном простору у Мадриду, од 12. новембра 2014. до 14. фебруара 2015. године приређена је велика изложба „Никола Тесла – Будућност је његова!“, посећена од стране угледних људи шпанског научног и друштвеног живота, српских дипломата и припадника наше дијаспоре у Шпанији. Изложба, које је суорганизатор Музеј Николе Тесле из Београда, представљала је омаж настао уједињењем дела домаћих и страних уметника и научника и идеално место сусрета академаца из земље и дијаспоре, те стециште размене мишљења у духу одавања почасти великом уму.

"Никола Тесла – Будућност је његова!"
"Никола Тесла – Будућност је његова!"

Научни радници из матице су тако на тренутак постали део дијаспоре, којој се редовно враћају градећи мостове. Др Владан Вучковић, професор Електронског факултета Универзитета у Нишу, на овој је изложби предводио тим своје матичне институције, у оквиру пројекта „Напредне методе у 3Д моделирању и симулацији оригиналних патената Николе Тесле“.

Проф. др Владан Вучковић (Србија)
Проф. др Владан Вучковић (Србија)

„Још од 2009. године имам задовољство да као руководилац пројекта, чији је задатак пребацивање заоставштине Николе Тесле у дигитални и 3Д домен, сарађујем са Музејом Николе Тесле у Београду. У пројекат је укључено и Министарство просвете, науке и технолошког развоја Републике Србије, као и Математички институт САНУ“, каже др Вучковић, врсни експерт у области креирања компјутерских симулација, анимација и дигиталне обраде Теслиних дела на бази оригинала његове заоставштине.

Део изложбе у Мадриду
Део изложбе у Мадриду

Тим нишког Електронског факултета је аутор пет анимација које илуструју Теслин допринос у исто толико различитих базичних грана модерне технологије.

„Приликом припреме изложбе у Мадриду, направили смо пет краћих дигитаних филмова који приказују кључне моменте и проналаске Николе Тесле, груписаних у неколико категорија: Теслина фонтана, Теслини мотори (проналасци у домену електроенергетике), Теслин бродић, Теслини радови у области високих фреквенција и Теслине лабораторије. Филмови су се приказивали на изложби паралелно са осталим експонатима Музеја дајући посебну димензију његовој поставци. Све анимације су настале у развојној лабораторији којом руководим на Електронском факултету у Нишу. Осим професора и инжењера који су ангажовани на пројекту, изузетно добра искуства имам и са студентима. Овај пројекат је пионирски у смислу да је неко по први пут успео да укључи и талентоване младе људе у рад на озбиљном државном пројекту, у сарадњи са еминентном институцијом попут Музеја Николе Тесле“, открива професор Вучковић и додаје: „Наша лабораторија поседује врхунску опрему за рад са 3Д графиком и локални кластер за рендеровање анимација и осталог 3Д материјала, а природа посла је таква да упоредо имамо приступ свим потребним информацијама преко интернета. Могу рећи са смо досадашњим резултатима више него задовољни“.

Децембра 2012. године, професор Владан Вучковић је за изузетан допринос афирмацији дела Николе Тесле од истоимене научне фондације добио Теслину награду, која у Србији важи за врхунско признање у области инжењерских наука.

Овакво залагање појединаца и научних тимова из матице изазива позитивне реакције и код њихових колега у расејању, те их подстиче на сличне акције, али и на пружање подршке и неконвенционалну сарадњу. Др Драгољуб Давид Покрајац, професор и продекан на Државном универзитету у Делаверу, САД, каже: „Видео сам неколико симулација које је радио тим колеге Вучковића и мислим да делују лепо и реалистично. Тако то изгледа када се Николом Теслом баве инжењери“.

Проф. др Драгољуб Давид Покрајац (САД)
Проф. др Драгољуб Давид Покрајац (САД)

Иначе, професор Покрајац је решио да, како сам наводи, свој патриотизам изрази на начин на који то најбоље уме, иако живи далеко од родног Ниша. Он своје обилато знање несебично предаје младим физичарима Србије користићи Скајп: „Ја преко Скајпа већ трећу годину заредом држим предавања деци у Зимском кампу физике у Сокобањи. Овог јануара говорио сам им о Николи Тесли, његовом животу и проналасцима. Сматрам да је веома важно да малишани у узрасту у којем похађају камп, а у питању су ученици виших разреда основне сколе, чују нешто више о нашем славном проналазачу. На предавањима децу увек подучим и томе шта ваља чинити да би се постало поштен и добар човек“.

Вођени овим речима и делима професора Вучковића и Покрајца, апелујмо на све учене људе потекле из Србије да следе њихов и примере њима сличних, јер право богатство не лежи у дознакама дијаспоре које и те како подупиру бруто национални доходак, већ у интелекту и знању које српској емиграцији не мањка.

dijasporanis.com


#   наука   Електронски факултет   Министарство просвете   Никола Тесла     Мадрид   Владан Вучковић   Драгољуб Давид Покрајац
@


 



Будите у току

Дозволите обавештења са овог портала о актуелним збивањима