Južna Srbija Info
Ћирилица | Latinica

Biomasa i solarna energija - štite životnu sredinu

rssBookmark and Share

26.11.2010. Grad Niš

U Srbiji se troši šest puta više energije u odnosu na 27 zemalja EU. U pogledu energetske efikasnosti Srbija je iza Makedonije, Bugarske, Bosne i Hercegovine, Hrvatske.

Biomasa i solarna energija - štite životnu sredinu

Delegacija Grada Niša i zainteresovanih strana projekta "Uklanjanje ne-tehničkih barijera za korišćenje biomase u energetske svrhe-BioGenarator", koji realizuje konzorcijum organizacija civilnog društva „Agrovet Management Projekt" i „EKOpolis", boravila je ovim povodom u bugarskom gradu Ihtiman.

 

Cilj dvodnevnog studijskog putovanja bio je da zainteresovanim stranama na projektu, kroz primere dobre prakse iz zemlje EU, omogući jasan uvid u praktičnu primenjivost biomase u energetske svrhe, način funkcionisanja lanca bienergetskog sistema, ekonomska i finansijska korist primene obnovljivih izvora energije-istakao je Ivan Pavlović iz Uprave za poljoprivredu i razvoj sela Grada Niša. Studijsko putovanje je bilo osmišljeno na bazi prezentacija i obilaska postrojenja ali i na otvorenom dijalogu zainteresovanih strana iz Niša sa predstavnicima Opštine Ihtiman i investitorima lanaca sistema obnovljivih izvora energije.

 

Prvog dana studijske posete Oštini Ihtiman, nakon susreta sa gradskim čelnicima, Stefan Petrov, zamenik predsednika opštine, predstavio je u zgradi Narodnog muzeja, koji je u sistemu javnih ustanova koje se greju energijom biomase „Program energetske efikasnosti i plan obnovljivih izvora energije Opštine Ihtiman". Istraživanje energetske efikasnosti sprovedeno je prvo na javnim zgradama koje se greju na naftu (petrolej) koristeći stari sistem spaljivanja čvrstog i tečnog goriva. Kao rezultat toga sačinjena je studija i razvijen novi koncept grejanja škola, vrtića, bolnica i nekoliko administrativnih zgrada. Osnovni cilj ovog projekta, po oceni Petrova, bio je da se izgradi sigurni i nezavisni sistem grejanja u Ihtimanu.

 

TOPLANA NA BIOMASU

Ideja za izgradnju toplane koja bi koristila lokalni potencijal biomase postala je stvarnost početkom 2009. godine, mada su planovi o izgradnji postrojenja otpočeli 2007 godine. Izgradnja samog objekta završena za osam meseci ali je administrativna procedura trajala mnogo duže nego što je očekivano. Prvobitno je procenjeno da će izgradnja toplane koštati 2 miliona eura ali su se zbog prolongiranja završetka radova troškovi povećali na 3.2 miliona eura. Oko 80% troškova finansirala je Bulgaria-Carthinia Energy. Toplana radi uz pomoć kotlova od 3MW koji koriste strugotinu i rade potpuno automatski-objašnjava Ljubomir Todorov, izvršni direktor kompanije „BioPower". Celim sistemom kao i svim procesima u toplani upravlja samo jedan operater, najsavremeniji deo postrojenja nazvan kontrolna soba, a može biti kontrolisani i putem interneta. Postrojenje proizvodi 3.MW toplotne energije, dok je u drugoj fazi predviđeno da se postrojenje proširi na kogenerativno uz proizvodnju električne energije. Sistem grejnih mreža je dužine oko 8 km i snabdeva oko 24 objekata toplotnom energijom: škole, banke, restorane, ustanove kulture, bolnicu i privatne kuće. „Tokom 2009. godine zabeležili smo uštedu od 940t nafte i na taj način smanjena je emisija 3360t CO2 u atmosferu - naglasio je Todorov. Biomasa se sakuplja do 30km od toplane i transportuje od strane lokalnih firmi dobavljača. Sirovina se čuva u zatvorenim skladištima i obezbeđuje kontinuirani rad postrojenja punim kapacitetom dve nedelje. Postrojenjem rukovode visoko kvalifikovani i obučeni stručnjaci iz lokalne kompanije Bio Power AD.

 

Neosporno je da su ova postrojenja od velikog značaja za grad-kaže dr Dragoljub Živković profesor Mašinskog fakulteta u Nišu i direktor Regionalne agencije za energetsku efikasnost. U razgovoru sa našim domaćinima saznali smo da je cena grejanja sa biomasom smanjena za trećinu u odnosu na period kada se za grejanje koristila nafta. Glavne prednosti ovog projekta su: upotreba efikasne i savremene tehnologije; snabdevanje domova toplom potrošnom vodom i grejanjem; potpuna automatizacija procesa proizvodnje i distribucije; niža cena grejanja za 40% u odnosu na druge grejne mogućnosti, naglašava profesor Živković. Privatni korisnici-individualna domaćinastva osim niže cene od konvencionalnog grejanja na gas ili ugalj, u mogućnosti su da sami odrede kada i na kojoj temperaturi će zagrejati zgradu, odnosno kolko toplotne energije će koristiti u svojim stambenim površinama. Na početku radnog dana lokalna stanica je u normalnom režimu rada i distribuira dovoljne količine toplotne energije. Kada potrošači nisu u prostoriji mogu da podese grejanje na ekonomični režim rada.

 

PREDNOSTI SOLARNE ENERGIJE

Drugog dana boravka u Ihtimanu, predstavnici Grada Niša-Uprave za poljoprivredu i razvoj sela, Uprave za privredu, održivi razvoj i zaštitu životne sredine, Uprave za komunalne delatnosti, energetiku i saobraćaj, Gradske opštine Pantalej, Regionalnog centra za energetsku efikasnost-Niš, Poljoprivredne stručne službe „Niš" d.o.o, JKP „Gorica", kao i predstavnici medija, TV „Zona", RTV „Banker", EKOpolis mreže, upoznali su efektivnost rada dva „solarna parka". Postrojenje u selu Paunovo kapaciteta je dva megavata (2MW). I ovaj vid proizvodnje električne energije, zahvaljujući pogodnim vremenskim uslovima područija i podršci države sve više je u primeni. Upravnik kompanije „Sunservice» Rumen Hristov, rekao je gostima iz Srbije da očekuje uskoro "brz rast" bugarskog solarnog tržišta. Trenutno je instalirano 10 megavata fotonaponskih kapaciteta a do kraja godine biće izgrađena solarna polja kapaciterta 10 do 50 megavata. Do 2015, ova postrojenja u Bugarskoj, imaće ukupnu proizvodnja od 500 do 1.000 megavata solarne energije a očekuje se do 2020 porast proizvodnje na 2,5 do 4 gigavata. SunSERVICE je kompanija koja razume probleme životne sredine. Energetska industrija je danas značajan faktor globalnog zagađenja. Sunce je obnovljivi izvor energije koji se nedovoljno koristi. Mi iskreno verujemo da se klimatske promene mogu usporiti, između ostalog i korišćenjem obnovljivih izvora energije-objasnio je Rumen Hristov. Zato je Protokol iz Kjota ratifikovan i u Bugarskoj. Razvijene zemlje danas imaju zajedničku globalnu politiku čiji je cilj smanjenje emisije štetnih gasova u atmosferu.

 

SARADNjA I INVESTICIJE

Predsednik Saveta za energetsku efikasnost Grada Niša mr Goran Vučković, ocenio je studijski boravak u Bugarskoj veoma značajnim za Grad Niš. Od naših domaćina saznali smo koje su to barijere i ključni tehnički problemi investicionog ulaganja u nova postrojenja, i što je posebno važno, kako obezbediti finansiranje projekata i njihovu održivost. Dragana Mihajlović, šef Kabineta predsednika Gradske opštine Pantelej, najavila je konkretnu saradnju ove niške opštine sa opštinom Ihtiman u korišćenju iskustva primene energetske efikasnosti u našoj sredini ali i ostvarivanju projekata susedske saradnje u oblasti kulture i turizma. Ihtiman, grad u zapadnoj Bugarskoj, nekadašnji je rimski odbrambeni stub čuvanja važnih puteva na Bosforu, prvobitno se zvao Stipon. On je nastavio da igra ovu ulogu i u Vizantiji i Bugarskom carstvu, o čemu svedoči i Trajanova kapija koja se nalazi u gradu. Posle turske najezde u 14. veku, grad je ime promenio u Ihtiman, za koji se veruje da je osmanlijsko-turskog porekla. U Ihtimanu, po popisu iz 2005.godine, živi 14525 stanovnika, u samom aministrativnom sedištu i na teritoriji 27 sela. Teritorija opštine Ihtiman prostire se na 90.891km2 površine. Studijska poseta Ihtimanu deo je projekta „Bio-Generator"- predstavljanje primera dobre prakse, koji se realizuje u Nišu od 15.marta uz podršku programa SECTOR, koji sprovodi Regionalni centar za životnu sredinu (REC) a finansira Švedska agencija za međunarodni razvoj i saradnju (SIDA), kao podrška organizacijama civilnog društva iz oblasti zaštite životne sredine u Jugoistočnoj Evropi.


#   cena grejanja   Dragana Mihajlović   ustanove kulture   Ivan Pavlović   gradske opštine   održivi razvoj   Goran Vučković
@


 



Budite u toku

Dozvolite obaveštenja sa ovog portala o aktuelnim zbivanjima