Novi kriterijum za podelu besplatnih udžbenika?
Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja donelo je odluku o izmeni modaliteta raspodele besplatnih udžbenika.

Od naredne, 2015/2016. školske godine učenici iz osnovnih, ali i iz srednjih škola dobijaće besplatne udžbenike po kriterijumima koje je utvrdilo Ministarstvo – deca samohranih roditelja, deca iz hraniteljskih porodica i domova za nezbrinutu decu, deca iz porodica u kojima su oba roditelja nezaposlena, kao i drugi učenici iz materijalno ugroženih porodica.
Iznos sredstava namenjenih za Projekat „Besplatni udžbenici“ ostaju ista kao i prošle godine (blizu 600.000.000 dinara), samo će se promeniti model raspodele udžbenika.
U narednim danima sve škole u Srbiji biće obaveštene o novom planu raspodele besplatnih udžbenika, a u prvoj polovini marta roditelji će imati priliku da se na osnovu navedenih kriterijuma prijave za pomoć u vidu besplatnih udžbenika.
Apelujemo na škole, nastavnike i roditelje da ne ulaze u postupak nabavke udžbenika do kraja marta kada će biti poznato koji učenici i u kom obimu dobijaju besplatne udžbenike, kažu iz Ministarstva.
Podsećamo da su besplatni udžbenici prethodnih godina bili davani na korišćenje svim učenicima u Srbiji koji pohađaju neki od prva četiri razreda osnovne škole, i to za predmete: maternji jezik, matematika i svet oko nas. Za ostale predmete roditelji su sami nabavljali udžbenike.
Dosadašnji model raspodele besplatnih udžbenika pokazao je izvesne manjkavosti.
Najpre, socijalno i materijalno ugroženi učenici kojima treba pomoći poklanjanjem besplatnih učenika, ne pohađaju samo prva četiri razreda osnovnih škola koji su do sada bili obuhvaćeni Projektom „Besplatni udžbenici“. Pomoć je potrebna i jednom delu učenika u starijim razredima osnovne, kao i u srednjoj školi.
Zato su besplatne udžbenike dobijala i deca iz finansijski stabilnih porodica koje mogu sebi da priušte kupovinu novih udžbenika.
Takođe, dosadašnja upotreba knjiga iz Projekta „besplatni udžbenici“ imala je velika ograničenja – učenici su imali obavezu da po završetku školske godine udžbenike koji su dobili na poklon vrate neoštećene. Zbog toga po ovim knjigama učenici nisu smeli da pišu, da podvlače tekst, morali su da se trude da ih očuvaju kako bi i naredne generacije mogle da ih koriste.
Zbog toga je novim planom raspodele „Besplatnih udžbenika“ odlučeno da učenici knjige mogu da zadrže i po završetku školske godine.
Kako bi izabrali najkvalitetniji udžbenik koji će upotrebljavati, nastavnicima i učiteljima trebalo bi omogućiti dovoljno vremena za detaljan uvid u sve odobrene udžbenike iz Kataloga udžbenika za 2015/2016. godinu. Ovaj Katalog sadrži blizu 1700 odobrenih naslova.
#
Ministarstvo prosvete
besplatni udžbenici
raspodela
@
Tweet
- Novosti
- Crna hronika
- Politika
- Društvo
- Ekonomija
- Poljoprivreda
- Turizam
- Kultura
- Zabava
- Saveti
- Sport
- Zdravlje
- Intervju
- Blog
- Obaveštenja
- Oglasi
- Nekretnine
- Turističke
Aktuelno

- Otvara se ambulanta u Donjoj Studeni
- Leskovac domaćin „Kosovke devojke“
- Vidovdanska akademija
- Lažne poruke „Meta podrške“
- Pijačni barometar
- Vremenska prognoza
- pronađen arsenal oružja za crno tržište
- Planirani radovi na vodovodnoj mreži za vikend
- Đorđević: Građani zaslužuju da čuju činjenice
- Mladi u fokusu
- Niš jača sistem podrške deci
- Prekidi u vodosnabdevanju
- Prekidi u vodosnabdevanju
- PREKIDI U VODOSNABDEVANjU
- Kvar u Gornjem Matejevcu
Najnoviji oglasi
- Prodaje se gg zemljište na manje od deset minuta od centra Niša
- radnici za berbu maline Arilje
- Veze,brak,poznanstva
- Polovni delovi Sprinter, Vito, Viano, Krafter, LT
- Torte Novi Sad
- Potrebna Vam je dodatna zarada?
- Potrebni mesari za rad u Sloveniji i Hrvatskoj
- Pametni Sat-Sat za Decu sa lokacijom-SIM Sat-Smart Watch
- Otkup telefona Beograd
- Za rad u Sloveniji, Hrvatskoj i Nemačkoj potrebni -mesari -pomoćnik mesara -kuvari -pomoćnik kuvarai i bravari
- Novi konkursi za čelne pozicije u četiri niške ustanove kulture
- Prvi dečji festival folklora „Polje božurova“ u Popovcu okuplja mlade čuvare tradicije
- KBS „Naisus“ dominirao na startu Lige Grada Niša – osvojeno čak 82 medalje
- Niš: Zaplenjeno više od pola tone rezanog duvana, uhapšen muškarac iz Knjaževca
- Roditeljima niških osnovaca po 20.000 dinara za školsku opremu
- Gradonačelnik Pavlović najavio izgradnju gasne elektrane: Niš dobija stabilnu energiju i jeftinije grejanje
- Napredak u pregovorima: Gasna elektrana kod Niša sve izvesnija
- Uspešnu zimsku sezonu ispratio sneg, počeo letnji red letenja -
- Opozicija traži ukidanje Srpsko - ruskog humanitarnog centra u Nišu, Mi – Snaga naroda protiv
- Akademik Svetislav Božić: "Niš mi je otvorio put ka svetu“
- Gradonačelnik Pavlović najavio izgradnju gasne elektrane: Niš dobija stabilnu energiju i jeftinije grejanje
- Akademik Svetislav Božić: "Niš mi je otvorio put ka svetu“
- Uspešnu zimsku sezonu ispratio sneg, počeo letnji red letenja -
- Napredak u pregovorima: Gasna elektrana kod Niša sve izvesnija
- Toplički okrug spreman za zimu












