Predstavili bogatstvo narodne tradicije juga Srbije
Veliki broj kandidata razlitičitih uzrasta prijavio se na audiciju za emisiju "Šljivik" u Leskovcu. Bogatstvo narodne tradicije juga Srbije predstavili su folklorni ansambli, pevačke grupe, solisti pevači i instrumentalisti.

Za sve igrače, pevače, svirače i čuvare narodne baštine audicija za emisiju "Šljivik" u Leskovcu izuzetna je prilika da pokažu bar deo autentičnog nasleđa.
"Sve je dogovoreno i spremno, pa se nadamo da ćemo oduševiti žiri", kaže Ivana Filipović iz Kulturno-umetničkog društva "Lemind".
"Imam tremu, ali verujem da će nestati kad zapevam. Odlučila sam se za pesmu 'Puče puška'", kaže Aleksandra Mladenović iz okoline Niša.
Jedino merilo su, kažu, ljubav i umeće, a godine ovde nisu smetnja, što potvrđuje osamdesettrogodišnji gajdaš iz Lebana, ali i šestogodišnja Doroteja.
"Igram već dve godine. Zadovoljna sam kako smo igrali i volela bih da prođemo dalje", dodaje Doroteja Bogranović.
"Ja sedamdeset godina sviram gajde – od svoje trinaeste godine. Ovo je moj život, a godine ne smeju da budu prepreka", kaže Slavko Cvetanović iz Lebana.
I oni najstariji pokazali su da mogu da zasviraju, zaigraju, pa i zapevaju. Negujući melos i jezik leskovačkog kraja, pokazali su se kao pravi biseri.
"Ko zna da peva, on peva, bez obzira na godine. Ja tako mislim i verujem da ne grešim. Nadam se da prolazimo dalje", kaže Branko Conić iz grupe "Biseri".
"Šljivik" je šansa i za one koji su se u Leskovcu zatekli slučajno, ili igrom sudbine.
"Ja sam rođeni Beograđanin na privremenom radu u Leskovcu. Sviram iz srca i iz duše, a novac nije motiv, i to se sigurno oseća. Drago mi je što ima puno onih koji se bore za očuvanje tradicije", kaže Milovan Mikić.
Bilo je raspevano, razigrano, raznoliko i na zadovoljstvo urednika "Šljivika", Svetlane Azanjac.
"Iznenađeni smo brojem učesnika: kako se kaže u narodu, od 7 do 77 godina. Ipak, mi ćemo prednost dati mladima, jer cilj "Šljivika" i jeste negovanje i čuvanje narodne baštine među mladim ljudima", kaže ona.
Sokobanja, Leskovac, Štrpce, Berane... Ekipa "Šljivika", predvođena urednicima i rediteljem, na pola je puta u trećem ciklusu. Nastavak je posle praznika, a najbolji takmičari će biti na programu RTS-a u septembru.
Tweet
- Novosti
- Crna hronika
- Politika
- Društvo
- Ekonomija
- Poljoprivreda
- Turizam
- Kultura
- Zabava
- Saveti
- Sport
- Zdravlje
- Intervju
- Blog
- Obaveštenja
- Oglasi
- Nekretnine
- Turističke
Aktuelno

- pronađen arsenal oružja za crno tržište
- Planirani radovi na vodovodnoj mreži za vikend
- Đorđević: Građani zaslužuju da čuju činjenice
- Mladi u fokusu
- Niš jača sistem podrške deci
- Prekidi u vodosnabdevanju
- Prekidi u vodosnabdevanju
- PREKIDI U VODOSNABDEVANjU
- Kvar u Gornjem Matejevcu
- Prvi dečji festival folklora „Polje božurova“
- VAŽNO OBAVEŠTENjE
- Vremenska prognoza
- Budući bogoslovi već položili prijemni
- Počela mala matura
- Obeležena godišnjica Bitke na Košarama
Najnoviji oglasi
- Prodaje se gg zemljište na manje od deset minuta od centra Niša
- radnici za berbu maline Arilje
- Veze,brak,poznanstva
- Polovni delovi Sprinter, Vito, Viano, Krafter, LT
- Torte Novi Sad
- Potrebna Vam je dodatna zarada?
- Potrebni mesari za rad u Sloveniji i Hrvatskoj
- Pametni Sat-Sat za Decu sa lokacijom-SIM Sat-Smart Watch
- Otkup telefona Beograd
- Za rad u Sloveniji, Hrvatskoj i Nemačkoj potrebni -mesari -pomoćnik mesara -kuvari -pomoćnik kuvarai i bravari
- Novi konkursi za čelne pozicije u četiri niške ustanove kulture
- Nikolić prvi put za govornicom gradskog parlamenta
- Prvi dečji festival folklora „Polje božurova“ u Popovcu okuplja mlade čuvare tradicije
- KBS „Naisus“ dominirao na startu Lige Grada Niša – osvojeno čak 82 medalje
- Niš: Zaplenjeno više od pola tone rezanog duvana, uhapšen muškarac iz Knjaževca
- Gradonačelnik Pavlović najavio izgradnju gasne elektrane: Niš dobija stabilnu energiju i jeftinije grejanje
- Napredak u pregovorima: Gasna elektrana kod Niša sve izvesnija
- Uspešnu zimsku sezonu ispratio sneg, počeo letnji red letenja -
- Opozicija traži ukidanje Srpsko - ruskog humanitarnog centra u Nišu, Mi – Snaga naroda protiv
- Akademik Svetislav Božić: "Niš mi je otvorio put ka svetu“
- Gradonačelnik Pavlović najavio izgradnju gasne elektrane: Niš dobija stabilnu energiju i jeftinije grejanje
- Akademik Svetislav Božić: "Niš mi je otvorio put ka svetu“
- Uspešnu zimsku sezonu ispratio sneg, počeo letnji red letenja -
- Napredak u pregovorima: Gasna elektrana kod Niša sve izvesnija
- Toplički okrug spreman za zimu









