Јужна Србија Инфо
Ћирилица | Latinica

Откривене залихе минерала који штити од радиоактивног зрачења

rssBookmark and Share

06.10.2011. Аutor : Beta |

Минерал зеолит, чије је налазиште од два милиона тона смештено код врањског села Златокоп, могао би да се превентивно употребљава за заштиту људи, земље и ваздуха од радиоактивних и других штетних зрачења, изјавио је данас магистар рударства из Врања Горан Станчић.

Откривене залихе минерала који штити од радиоактивног зрачења

Станчић је рекао да је званично потврђено да се код Златокопа налази око два милиона тона залиха једног од најчистијих минерала из групе "белих зеолита" - клиноптилолита који има огромну моћ апсорпције радиоактивних зрачења и "представља злато у здравственом, еколошком и безбедносном погледу".


-Клиноптилолит се код Врања налази у 90 одсто чистом стању и то је минерал из групе зеолита који поред хабазита, минерала из исте породице има склоност да до 95 одсто апсорбује радиоактивни цезијум. Ови зеолити су коришћени за засипање терена у Чернобилу у Украјини, чиме је значајно ублажена радијацијска катастрофа за људе који живе у близини хаварисане нуклеарке - казао је Станчић.

Он је додао да је зеолит, чија се жила налази код Златокопа, коришћен за засипање терена на Пљачковици, брду изнад Врања, које је током 1999. бомбардовано мецима са радиоактивним уранијумом.

-Неки од минерала из групе зеолита, међу којима је и клиноптилолит кога код Врања има за експлоатацију наредних 150 до 200 година, имају способност да упијају радијацију као сунђер и да је неутралишу не остављајући никакве последице нити трагове. Могу се користити у фармацеутској индустрији за детоксикацију организма, али и за заштиту читавих градова од штетних зрачења и радијације ако се распореде на правим местима - казао је Станчић.

танчић је навео да се, осим примена фармацији и заштити од штетних зрачења, "бели зеолити", какви се налазе код Врања, могу користити и у пољопривреди, јер на земљишту које је насуто зеолитима биљке расту у потпуно чистој средини, што се одражава и на повећање њиховог приноса, а и на квалитет плодова, док се минерали из групе "зелених зеолита" користе у цементној индустрији.

Иако се зеолити у стручним круговима називају "минерали будућности", а потражња за њима у свету је велика, налазиште зеолита код Врања које је део власништва фирме Неметали из Врањске Бање је након приватизације од 2003. смањивало производњу, а у последњих годину дана је готово потпуно обуставило.


Неколико налазишта зеолита у Србији


Зеолити који представљају групу од око 200 минерала хидротермалног порекла, који се најчешће појављују уз границе вулканских стена. Осим код Врања у Србији се налазе се и у Игрошу код Бруса, где је активна њихова експолатација, код Сталаћа у тимочкој области, код Јошаничке бање и код Гњилана.


#
@


 



Будите у току

Дозволите обавештења са овог портала о актуелним збивањима