Јужна Србија Инфо
Ћирилица | Latinica

Лагана исхрана и узимање течности

rssBookmark and Share

12.07.2012. Izvor : Agencija TANJUG |

Адекватна одећа и обућа, узимање течности и лагана исхрана, савети су лекара за заштиту грађана од тропске врућине која се и данас очекује широм Србије.

Лагана исхрана и узимање течности

Како је изјавила јутрос Танјугу портпарол Хитне помоћи Нада Мацура, у најтоплијем делу дана потребно је бити или у хладовини или у расхлађеним просторијама, док би радници који раде на отвореном требало да узимају што више минералних вода.

Потребно је освежавати се воћем, узимати свеже поврће и лагана меса, поручила је Мацура.
Особу која је изгубила свест и доживела колапс, топлотни удар и сунчаницу не би требало подизати са површине на којој се налази у лежећем положају, рекла је Мацура.

Требало би тој особи подићи ноге под углом од 45 степени и раскомотити је око врата, откопчати јој каиш и хладити је приручним средствима, лепезом или новином и пљуснути је хладном водом, објаснила је Мацура.

У таквом положају потребно је држати јој ноге до доласка лекарске екипе и покушати успоставити контакт са њом. „Основно је пренети је у хладовину и не подизати је”, нагласила је Мацура.

Мацура је упозорила да посебно хронични болесници не би требало да излазе у најтоплијем делу дана, а да сви треба да са собом носе бочицу са водом и лепезе.

Потребно је одмарати се, избегавати излазак из кућа од 10 до 17 часова, а шетње и набавке обављати у раним јутарњим и касним вечерњим сатима.

Мацура је упозорила да постојеће временске прилике могу утицати на раздражљивост психијатријских болесника и рад на висини, због чега је потребно придржавати се прописа да се у најтоплијем делу дана не ради на висинама и да се радници на отвореном заштите.

Високе температуре, као и временске промене велики су стрес за организам, а да би се тако тешко време лакше поднело, лекари препоручују да се пије доста течности, једе лагана храна богата витаминима и не претерује са физичким активностима.

С обзиром на то да већина људи није припремљена за високу температуру, која је углавном разлог колапса, др Мацура упозорава да су код метеоропата могуће главобоље, слабија концентрација, раздражљивост и несаница и препоручује им да радни дан планирају према прогнози, да избегавају стресне ситуације, одмарају поподне или шетају на отвореном, посебно поред реке.

Код високих температура, одрасле здраве особе треба да уносе осам до 10 чаша воде на дан, а они који се баве физичким активностима овој количини треба да додају једну до три чаше воде за сваки сат активности. Особама старијим од 65 година, саветује се да често пију течност без обзира на то да ли су жедни, јер организам старих људи има смањене резерве воде због смањеног осећаја жеђи.

Коментара: 0


#   исхрана   хронични болесници   временске прилике
@


 


[ Додај коментар ]





Будите у току

Дозволите обавештења са овог портала о актуелним збивањима