Јужна Србија Инфо
Ћирилица | Latinica

СПЦ у својој радњи продаје дезодорансе, балзаме, шампоне, без ПДВ-а

Bookmark and Share

08.02.2017. insajder.net

Роба која се продаје у радњама Српске православне цркве, за разлику од свих других, није у систему ПДВ-а, показало је истраживање Инсајдера.

СПЦ у својој радњи продаје дезодорансе, балзаме, шампоне, без ПДВ-а

Тако је могуће да црквене радње поред предмета за богослужење без обрачунатог ПДВ-а продају и козметичке производе - дезодорансе, балзаме за усне, шампоне и слично. За ову робу не издаје се фискални рачун. Реч је чак и о роби приватних прозвођача.

На балзаму за усне и дезодорансу које производи, примера ради, пчеларска задруга Апифарм из Ваљева, видљиви су декларација и бар-код, што им омогућава да буду пласирани и у другим продавницама. У том случају морају да плате ПДВ.

Међутим, када у радњи СПЦ тражите рачун, уместо фискалног рачуна Пореске управе добијете исечак на ком пише Патријаршијски управни одбор.

Подсећамо, према истраживању Инсајдера, пореским законима верске заједнице јесу ослобођене ПДВ-а и пореза на имовину уз ограничење да се олакшице односе на услуге и објекте који имају сврху богослужења.

Пореска управа у одговорима за Инсајдер.нет наводи да радње СПЦ поступају у складу с Уредбом Владе.

Према Правилнику о поступку остваривања права на враћање ПДВ-а добрима и услугама непосредно повезаним с верском делатношћу сматрају се:

- свеће и материјал за производњу свећа;
- тамјан и материјал за производњу тамјана;
- брикети;
- уље и вино за обредне сврхе;
- брашно и бесквасни хлеб за обредне сврхе;
- свете сасуде и обредни симболи;
- одежде за свештенике и верске службенике и материјал за производњу ових одежди;
- грађевинске услуге и грађевински материјал који се користе за градњу, реконструкцију, конзерваторске и рестаураторске радове и одржавање храмова и других здања повезаних с мисионарском делатношћу традиционалних цркава и верских заједница, укључујући материјал за израду иконостаса и иконописање;
- богослужбене књиге, верски календари и друга верска издања и папир за штампање тих издања;
- оргуље.

Ово је само једна од привелегија које је држава дала црквама.

Упркос постојећим олакшицама, патријарх Иринеј је недавно рекао да Црква неће плаћати порез док јој се не врати имовина национализована након Другог светског рата.

“Ја сам то рекао и на томе ћу остати - док сва имовина не буде враћена Цркви, ми нећемо плаћати порез јер је гро држава уживала и ужива. Кад нам буде вратила све и Црква ће плаћати порез”, рекао је Паријарх за Божић.

Министарство финансија нема став поводом оваквог ултиматума.

Интересантно је да је управо продавница на Теразијама враћена Цркви у поступку реституције.

“На две етаже, с мером и стилом, опремљен је галеријско-продајни простор. Ово је ново место, где ће се сабирати наши људи, грађани, верници, да би задовољили своје духовне потребе и потребе својих породица”, објавио је на свом сајту Патријаршијски управни одбор 19. септембра 2013. приликом отварања продавнице у којој се уз иконе могу купити козметика и жестока алкохолна пића.

Судећи према исечку рачуна, званичан власник продавнице на Теразијама је Патријаршијски управни одбор, који је врховна извршна власт Српске православне цкрве. Патријршијски одбор има и своје предузеће - Патријаршијска добра д.о.о, за производњу и продају вина, сувенира и сличних производа.

Према истраживању Инсајдера, цркве плаћају порезе на своја предузећа и привредне делатности.

На челу Партијаршијског управног одбора налази се патријарх Иринеј. Чланови овог тела су и два представника Светог синода, један представник манастира, три свештеника и седам световних чланова. Један од чланова Управног одбора је и митрополит Амфилохије Радовић.


#   СПЦ   Патријарх Иринеј   Пореска управа   Министарство финансија   ПДВ   грађевински материјал   фискални рачун   верске заједнице   Извршна власт   алкохолна пића   Управни одбор   инсајдер портал   Митрополит Амфилохије
@Insajder_net @


 



Будите у току

Дозволите обавештења са овог портала о актуелним збивањима