U Surdulici novi infrastrukturni projekti
Surdulica 24.02.2015. Južna Srbija Info
Surdulica je jedna od retkih lokalnih samouprava u Srbiji koja uspešno sarađuje sa opštinama iz Bugarske

Zajedno realizuju infrastrukturne projekte koje finansira Evropska unija.
Projekte pripremaju obučeni stručnjaci iz Kancelarije za lokalni ekonomski razvoj, a opština finansira izradu projektne dokumentacije.
Završava se rekonstrukcija Kulturnog centara u Surdulici. Dograđen je sprat i bioskop, a 450 hiljada evra obezbedila je Evropska unija.
To je jedan od tri projekta iz programa prekogranične saradnje sa Bugarskom.
"Ovaj objekat mnogo više omogućava i uvođenjem novih sekcija imamo posebno istraživačku sekciju na znakovnom jeziku, gde smo jedna od vodećih u Srbiji pri Ministarstvu kulture", kaže
Rekonstruisana je i zgrada Zadružnog doma u Alakincu i sala Mesne kancelarije na Vlasini. Projekte su ponudili stručnjaci Kancelarije za lokalni ekonomski razvoj i pripremili dokumentaciju.
"Najbitnije kod tih projekata je da imate urednu dokumentaciju, znači izdate sve dozvole, urađene projekte koji su spremni za izvođenje", kaže Mirjana Spasić, saradnik u Kancelariji za lokalni ekonomski razvoj.
Kroz projekte se promovišu i turistički potencijali Surdulice i Vlasine.
"Mi imamo na Vlasini sve veći broj ljudi koji dolaze i koji koriste upravo ono što se napravilo preko projekata.
Takođe imamo sve veći broj turista i u toku leta ne samo na Vlasini nego i u Surdulici", kaže direktor TO u Surdulici Biljana Nikolić.
Za šest godina realizovano je 20 projekata prekogranične saradnje Surdulice i više bugarskih opština. Surdulica je za njih, od Evropske unije dobila pet miliona evra.
"Mahom sve opštine iz susedne Bugarske, Rumunije hoće sa nama da rade, jer morate da imate dobrog partnera da i on završi projekat. Ako se desi da on ne završi projekat ni nama se ne vraća novac", kaže predsednik Skupštine opštine Surdulica Novica Tončev.
Do kraja godine opština će konkurisati za još deset projekta iz oblasti infrastrukture, a za izradu projektne dokumentacije izdvojiće 10 do 15 miliona dinara.
Korišćen materijal RTS
#
turizam
Surdulica
Ivica Tončev
Novica Tončev
Ana Nikolić
Bugarska
prekogranična saradnja
Ministarstvo kulture i informisanja
infrastruktura
Biljana Nikolić
projekti
Kancelarija za lokalni ekonomski razvoj
Mirjana Spasić
@
Tweet
- Novosti
- Crna hronika
- Politika
- Društvo
- Ekonomija
- Poljoprivreda
- Turizam
- Kultura
- Zabava
- Saveti
- Sport
- Zdravlje
- Intervju
- Blog
- Obaveštenja
- Oglasi
- Nekretnine
- Turističke
Aktuelno

- Kvar u Gornjem Matejevcu
- Prvi dečji festival folklora „Polje božurova“
- VAŽNO OBAVEŠTENjE
- Vremenska prognoza
- Budući bogoslovi već položili prijemni
- Počela mala matura
- Obeležena godišnjica Bitke na Košarama
- Zaplenjeni kokain, marihuana, oružje i novac
- Evropska akcija kontrole vozača:
- Niš planira novi tehnološki razvoj
- Novi prekidi u vodosnabdevanju
- Osmaci od ponedeljka na maloj maturi
- Najlepša slika jednog grada su deca
- Od vrtića do komunalnih pitanja
- Počinju „Filmovi na putu“
Najnoviji oglasi
- Prodaje se gg zemljište na manje od deset minuta od centra Niša
- radnici za berbu maline Arilje
- Veze,brak,poznanstva
- Polovni delovi Sprinter, Vito, Viano, Krafter, LT
- Torte Novi Sad
- Potrebna Vam je dodatna zarada?
- Potrebni mesari za rad u Sloveniji i Hrvatskoj
- Pametni Sat-Sat za Decu sa lokacijom-SIM Sat-Smart Watch
- Otkup telefona Beograd
- Za rad u Sloveniji, Hrvatskoj i Nemačkoj potrebni -mesari -pomoćnik mesara -kuvari -pomoćnik kuvarai i bravari
- Novi konkursi za čelne pozicije u četiri niške ustanove kulture
- Nikolić prvi put za govornicom gradskog parlamenta
- Kvarovi na mreži i čišćenje kanalizacije: Ko danas u Nišu i okolini ostaje bez vode?
- Niš: Zaplenjeno više od pola tone rezanog duvana, uhapšen muškarac iz Knjaževca
- Prvi dečji festival folklora „Polje božurova“ u Popovcu okuplja mlade čuvare tradicije
- Gradonačelnik Pavlović najavio izgradnju gasne elektrane: Niš dobija stabilnu energiju i jeftinije grejanje
- Napredak u pregovorima: Gasna elektrana kod Niša sve izvesnija
- Uspešnu zimsku sezonu ispratio sneg, počeo letnji red letenja -
- Opozicija traži ukidanje Srpsko - ruskog humanitarnog centra u Nišu, Mi – Snaga naroda protiv
- Akademik Svetislav Božić: "Niš mi je otvorio put ka svetu“
- Gradonačelnik Pavlović najavio izgradnju gasne elektrane: Niš dobija stabilnu energiju i jeftinije grejanje
- Akademik Svetislav Božić: "Niš mi je otvorio put ka svetu“
- Uspešnu zimsku sezonu ispratio sneg, počeo letnji red letenja -
- Napredak u pregovorima: Gasna elektrana kod Niša sve izvesnija
- Toplički okrug spreman za zimu












