Južna Srbija Info
Ћирилица | Latinica

Pirotski Krupac i Atila Bič Božiji: Udruženje žena promoviše običaje svog kraja

rssBookmark and Share

Pirot 31.10.2015. Danilo Mihajlović

Udruženje žena, na izložbi u Niškom sajmištu 31.10.2015, uspešno je promovisalo autentičnosti svoga kraja, kroz zdravu hranu i proizvode spremljene na tradicionalni način.
Ovaj kraj vezuje se za smrt Atile Huna (Bič Božiji)...

Foto: Južna Srbija Info
Foto: Južna Srbija Info

Kako kaže, za portal Južna Srbija Info, Brankica Kostić, predsednica udruženja "Klok", članice udruženja okupile su se sa idejom da promovišu svoj kraj na tradicionalan način spremanja zdrave hrane, od autentičnih proizvoda iz sela Krupac.

Brankica, sa ponosom ističe "crnu papriku", koja uspeva samo u ovom kraju (pirotskom), od koje se pravi čuveni pirotski ajvar. 

Pored čuvenog ajvara, članice udruženja Klok izdvajaju i jela kao što su domaća pita, sarmica od ovčijeg mesa i ostala originalna jela iz sela Krupac.

Inače, samo udruženje broji jedanaest članica različitog starosnog doba, dok je interesovanje mladih sve veće.

Foto :srbijadanas.net
Interesantna je priča kako je udruženje dobilo naziv: U centru sela Krupac, izvire voda sa dva izvora, jedan sa termalnom vodom do četrdeset stepeni, a drugi sa hladnom vodom.

Kako voda na samom izvorištu daje specifičan zvuk (klokoće) i nakon mnogih legendi ispričanih za ovaj izvor članice su došle na ideju da se ''krste'' imenom ''Klok''.

Udruženje je prvi put izlagalo svoje proizvode u ''Niškom sajmištu'', na VII sajmu zanata, zdrave hrane i starina.

Za više informacija i pitanja: udruzenjezena@gmail.com

Krupac i Atila Bič Božiji (HUNSKI), legenda

U koritu reke Nišave, podno brega Banovog brda u selu Krupac, nedaleko od Pirota, sahranjen je, zajedno sa svojim blagom, Atila Bič Božji, jedan od najvećih hunskih vođa, koji je u periodu od 440. do 450. godine ujedinio hunska plemena i stvorio jednu od najvećih vojnih sila u istoriji. Ova priča, međutim, u bl-skom je susretu sa legendom i maštovitim avanturistima, lovcima na skriveno blago. Postojanje arheoloških nalazišta brojnih kultura ukazuje na to da su ljudska naselja u Pirotu postojala vrlo rano. Na pitanje zašto je čovek u to vreme posećivao Krupac (ime izvedeno od latinske reči crupeellarii -oklopnici- pr. autora), odgovor je da je bilo mnogo opravdanih razloga.

Prvo, ovuda je prolazio put „Via Militaris“ (kasnije Carigradski drum , op. autora). Tu, neposredno uz desnu obalu Nišave, naspram Banovog brda, čovek je našao najsuvlje mesto u pirotskoj ravnici. Ovde je našao sigurnost. Breg i reke su ga hranile. Reka je imala više ribe nego vode (beleže putopisci), šume divljači i drva, žitarica. I najvažniji razlog poseti i zadržavanju u ovom mestu, bila je lekovita banja, nazvana još iz tog perioda Rimskom, u kojoj su lečeni rimski vojnici. Legenda kaže da je i sam Atila, iscrpljen od ratovanja, lek potražio u banji u Krupcu, čija se i danas topla 
voda izliva u reku Nišavu.

Krupac, Nišava

Meštanin sela Krupac i ugledni privatni preduzetnik Nebojša Kostić, otkriva neotkriveno:

-Po legendi, Atila je došao u banju u Krupcu na lečenje, jer su se u njoj lečile razne vojske koje su prolazile ovim krajem, i ujedno je hteo da osveži krv. Iako je imao veliki broj žena, Atila je odlučio da se u Krupcu venča sa mladom Germankom po imenu Ildiko, koja se po legendi zaklela da će osvetiti hiljade njenih sunarodnika koje je Atila ubio. Bilo kako bilo, veliki hunski vođa završio je svoj život neslavno u postelji u Rimskoj banji u Krupnju. Pretpostavlja se da ga je ubila Germanka, mada postoje spekulacije da je umro od prevelike doze alkohola i pucanja arterije, tako da se ugušio u sopstvenoj krvi. Prema jednoj od mnogobrojnih legendi, neposredno posle smrti njegovo telo je spaljeno po starom hunskom običaju i položeno u tri velika kovčega – zlatni, srebrni i gvozdeni. Pored pepela, kaže predanje, pohranjeno je ogromno bogatstvo, nebrojeno blago i dragocenosti koje je Atila sa svojom vojskom opljačkao – kaže Kostić.

Čudna je bila Atilina smrt, a još čudniji ritual njegove sahrane. – Učinjeno je nešto krajnje neuobičajeno i za to vreme skoro neverovatno. Nišava je na tom mestu pregrađena i njene vode su krenule drugim tokom. Na dnu osušenog rečnog korita iskopan je grob, u njega je spušten veliki kovčeg a zatim je uklonjena brana. Reka je nastavila svojim uobičajenim tokom, a tajna je ostala pod vodom. I dok se danas skoro pouzdano može tvrditi da je reč o Nišavi, sve drugo se verovatno nikada neće saznati.Tim pre što su svi oni koji su učestvovali u ovom grandioznom poduhvatu ubrzo likvidirani. Da se nikada ne pročuje, da se nikada ne sazna. Saznavši za smrt svoga vođe Atile, svi ratnici, ukijučujući i srpske, posekli su kose i iskrvarili lice, kako bi ga na dostojan, ratnički način ožalili.

Smrt Atile Huna

Na Atilinom grobu pogubljena je i njegova pratnja: sluge, konji i svih sedam žena. I Atiline verne vojskovođe su ovu tajnu odnele sa sobom u grob, jer su bili vezni zakletvom ćutanja, a ratnici koji su položill urnu u grob su likvidirani, da slučajno ne bi odali tajnu. Ovo mitsko mesto je vekovna meta tragača za blagom. 

-Legenda kaže da su tadašnji meštani sela i potomci kroz vekove na svojim imanjima pored reke pronalazili rimski novac, zlatnike, srebrnjake, razne mozaike, mačeve, štitove, noževe, ljudske i životinjske kosti. Oni su to krili, plašeći se da im ne bude oduzeto. Da cela ova priča prelazi iz legende u neku drugu dimenziju, govori i činjenica da danas, ne samo meštani sela već i okoline, dolaze u potragu za pohranjenim blagom največeg imperatora. Javna je tajna da se nekima posrećilo da se domognu nekog Atilinog zlatnika. Sve je veći broj ljudi koji posećuju selo Krupac. U više navrata je pokušavano pronalaženje Atilinog groba i njegovog pohranjenog bogatstva.

– Bilo je nekoliko pokušaja, a najozbiljniji je bio onaj iz 1950. godine, kada su ovo mesto istraživali arheolozi iz Niša. O njihovom poduhvatu izveštavali su i mediji.

Ne znam zašto je propao, ali znam da je šteta što se stalo na tome. Mi iz Mesne zajednice Krupac pokrenućemo inicijativu, zajedno sa gradskom vlašću u Pirotu, kako bi preko nadležnog ministarstva izdejstvovali da se istraživanje nastavi. Jer zaista je velika šteta da toliko bogatstvo leži neiskorišćeno. Poznato je da je Atila sa svojom vojskom pljačkao sve kuda je prolazio i da se radi o ogromnom bogatstvu. Svi bi bili na dobitku, a Krupac bi postao turistička atrakcija. Uz to, topla voda iz banje koja se odliva u Nišavu, mogla bi da se iskoristi kao još jedno bogatstvo ovog kraja.

srbijadanas.net, izvor: Slobodan Milošević, Afera

Foto: aleksmak, Veljko Nikolić


#   Pirot   turizam   Južna Srbija region   Južna Srbija Info   Krupac   zdrava hrana   ugostiteljstvo   Niško sajmište   Slobodan Milošević   Etno sajam   Sajam zanata   zdrave hrane i starina   Udruženje žena Klok     mesne zajednice   skriveno blago
@juznasrbija @


 



Budite u toku

Dozvolite obaveštenja sa ovog portala o aktuelnim zbivanjima