Sećanje: 12 godina od ubistva srpske dece u Goraždevcu
13.08.2015. Tanjug, Južna Srbija Info
Dvanaest godina od ubistva dvoje i ranjavanja četvoro srpske dece u Goraždevcu kod Peći, na Kosovu i Metohiji, navršava se danas, a za taj zločin još niko nije odgovarao.

Zamenik direktora Kancelarije za KiM Željko Jović prisustvovaće u crkvi Rođenja Presvete Bogorodice u Goraždevcu parastosu Ivanu Jovoviću (19) i Panteliji Dakiću (12), koji su ubijeni kada su nepoznate osobe iz automatskog oružja pucale na decu koja su se kupala na Bistrici.
Parastos u crkvi će služiti lokalni sveštenik uz prisustvo episkopa raško-prizrenskog i kosovsko-metohijskog Teodosija, najavila je Kancelarija za KIM.
Jović i vladika Teodosije će obići grobove ubijenih dečaka i spomenik žrtvama stradalim u NATO bombardovanju, kao i deci stradaloj na Bistrici, koji se nalazi u centru Goraždevca, dodaje se u saopštenju.
Pomenu će prisustvovati zamenik kosovskog premijera Branimir Stojanović i kosovski ministar za zajednice i povratak Dalibor Jevtić, kao i predstavnici Liste "Srpska".
Ubice dečaka, i pored nagrade od milion evra i obećanja predstavnika UNMIK-a da će, kako su rekli, prevrnuti svaki kamen da ih nađu, nisu poznate, a za zločin nad nedužnom decom ni posle 12 godina niko nije odgovarao.
Tužilac Kancelarije specijalnog tužilastva Kosova zatvorio je 2010. ovaj slučaj jer, kako je tada saopšteno iz Euleksa, istraga policije nije dovela ni do kakvih rezultata ili mogućih osumnjičenih, ali će ga ponovo otvoriti ukoliko se pojave nove informacije.
Pre 12 godina dok su se kupali u reci Bistrici ranjeni su Bogdan Bukumirić (14), Marko Bogićević (12), Dragana Srbljak (13) i Đorde Ugrenović (20).
UNMIK je posle napada saopštio da je nepoznat broj ljudi iz žbunja otvorio vatru iz "kalašnjikova" na pedesetak dece i mladih Srba iz Goraždevca.
Kosovska policija je u istrazi saslušala 75 svedoka, a pretresla je i 100 kuća, bez konkretnih rezultata.
Ubistvo dece osudili su domaći i međunarodni zvaničnici, a zbog ovog tragičnog dogadaja održana je i sednica Saveta bezbednosti UN.
Ubistvo na reci Bistrici smatra se jednim od četiri najveća zločina nad Srbima od 1999. i dolaska međunarodne misije na Kosovu.
Vinovnici su ostali van domašaja pravde kao i u slučaju ubistva žetelaca u Starom Grackom, ubistva porodice Stolić u Obiliću i ubistva putnika autobusa "Niš-ekspresa" kod Podujeva.
U Goraždevcu danas živi manje od 1.000 Srba u potpunom albanskom okruženju.
#
policija
deca
ubistvo
Kosovo i Metohija
Albanci
Goraždevac
sećanje
Vladika Teodosije
@
Tweet
- Novosti
- Crna hronika
- Politika
- Društvo
- Ekonomija
- Poljoprivreda
- Turizam
- Kultura
- Zabava
- Saveti
- Sport
- Zdravlje
- Intervju
- Blog
- Obaveštenja
- Oglasi
- Nekretnine
- Turističke
Aktuelno

- SERVISNE INFORMACIJE JKP „NAISSUS“
- Vremenska prognoza
- FSS u Nišu od akademske 2026/27. godine
- Dvostruko zlato za DŠK „OSNOVAC“
- Ugovori za podršku ženskom preduzetništvu
- Niš postaje ključno čvorište za kargo letove
- Glavni prekidi u vodosnabdevanju
- Praznik pokreta i kreativnosti
- Sergej Davidčenko u Svetosavskom domu
- Između ideala i zabrane
- Kraj zidanja Skadra na Bojani
- Prekidi u vodosnabdevanju
- Usvojeno više od 1.000 primedbi građana
- Evropski stoni tenis u srcu Niša:
- Bogat repertoar na sceni Narodnog pozorišta
Najnoviji oglasi
- Folija,cuva privatnost ogledalo efektom
- Veze,brak,poznanstva
- Polovni delovi Sprinter, Vito, Viano, Krafter, LT
- Torte Novi Sad
- Potrebna Vam je dodatna zarada?
- Potrebni mesari za rad u Sloveniji i Hrvatskoj
- Pametni Sat-Sat za Decu sa lokacijom-SIM Sat-Smart Watch
- Otkup telefona Beograd
- Za rad u Sloveniji, Hrvatskoj i Nemačkoj potrebni -mesari -pomoćnik mesara -kuvari -pomoćnik kuvarai i bravari
- Selidbe Beograd Super Cena
- Tragedija u Nišu: Šesdesetšestogodišnji muškarac stradao nakon pada sa zgrade u Ulici Branka Krsmanovića
- Iz GrO SNS Niš navode: Većnik opštine Medijana zatečen za volanom sa 1,6 promila alkohola
- Niš-ekspres modernizuje prevoz: Deset novih Euro 6 autobusa na ulicama grada
- SREDNjOVEKOVNI VLADAR KROZ PRIZMU NAUKE: Promocija „Knjige o kralju Milutinu“ u Nišu
- Prvi festival rakije „Nais rakija fest“ u Nišu












