Južna Srbija Info
Ћирилица | Latinica

Srbi su bili lideri u svetu, ali su tu poziciju, srećom, izgubili

Bookmark and Share

Makedonija 02.07.2017.

Prethodnih meseci čitali smo dosta o viokoj smrtnosti u Srbiji, o posledicama bombardovanja, raznim kancerogenim materijama. I svi su zabrinuti, jer im neko pakosti. Međutim, retko ko se brine o tome što sami sebe trujemo.

Srbi su bili lideri u svetu, ali su tu poziciju, srećom, izgubili

Tako je Srbija bila, godinama zaredom, u vrhu svetske liste po broju pušača, odnosno utrošenim cigaretama po broju stanovnika.

Gledajući samo podatke za Evropu, ističe se podataka, da slovenska populacija prednjači u tome.

Sledeća karta koju je napravio Jakub Marian pokazuje evropske statistike o pušenju, a ova tabela je zasnovana na tablici koja prikuplja podatke iz različitih studija i objavljena je 2007. godine

Ko najviše puši među Slovenima:
1 - Srbija - 2924 cigareta godinje po osobi
2 - Bugarska - 2822
3 - Rusija - 2786
4 - Ukrajina - 2401
5 - Slovenija - 2360
6 - BiH - 2278
7 - Belorusija - 2266
8 - Crna Gora - 2157
9 - Češka - 2125
10 - Makedonija - 1934
11 - Hrvatska - 1621
12 - Poljska -1586
13 - Slovačka - 1403

Ova tabela obrađuje podatke o odraslim osobama, ali budući da je poznato da u Srbiji i maloletnici dosta puše, podaci postaju zabrinjavajući.

Međutim, podaci iz 2014. godine, nam daju prilično drugačiju sliku.

Tako, vodeću ulogu u svetu imaju Kinezi sa čak 4125 cigareta godišnje !? Slede Belorusi i Libanci, u grupi od preko 3000. Zatim su tu i zemlje iz okruženja, Makedonija, Rusija, Slovenija, Belgija, Luksemburg, Crna Gora, BiH.

Srbija je na 23. mestu (1687.56), odmah posle Hrvatske (1709.3)

Država akcizama "kažnjava" potrošače, ali iako se čini da krajnji cilj nije smanjenje upotreba cigareta, već punjenje budžeta, očigledno da i takva mera daje neke rezultate.

Naravno, ukoliko su iskazani realni podaci, jer smo svedoci da se statističke kategorije u Srbiji često šteluju, ili da nisu adekvatni podaci.

Podsetimo, nekadašnji "lideri" u svetu '60-tih i '70-tih godina su bili Amerikanci, a veoma se sećamo i popularnih reklama za Malobro cigarete. Međutim, oni su uspeli da pušenje najpre prepolove, a zatim i svedu na neku meru od 1000 cigareta po stanovniku.

Popularna fraza "puši kao Turčin", očigledno više ne stoji, pošto su oni daleko od vrha ovakvih listi.

U svakom slučaju, svedoci smo da se pored nekih kafića na jugu Srbije ne može proći, a da vas ne "zakači" jaki miris duvanskog dima.

Stoga, kada god se zabrinete za to koliko su strani faktori krivi za vaše zdravlja, setite se da vam to rade i vaši komšije i poznanici, a često i sami doprinosite sopstvenim zdravstvenim problemima.

 


#   zdravlje   cigarete   pušenje   Bugarska   Crna Gora   Makedonija   populacija
@


 



Budite u toku

Dozvolite obaveštenja sa ovog portala o aktuelnim zbivanjima