Јужна Србија Инфо
Ћирилица | Latinica

У Нишу почела изградња винарије

rssBookmark and Share

Ниш 29.05.2012. Аutor : Milica Stevuljević |

Стара школа у нишком селу Каменица на Чегру ускоро ће бити преуређена у винарију у којој ће се годишње прерађивати око 100.000 килограма грожђа. Производња би требало да почне већ после овогодишње бербе грожђа, а пројекат заједнички реализују нишка Управа за пољопривреду, Градска општина Пантелеј и Удружење воћара и виноградара "Чегар".

У Нишу почела изградња винарије

Изградња Воћарско-виноградарског дома "Чегар", познатијег под називом винарија "Каменица", почела је 4. маја, а овде ће бити организован откуп грожђа, прерада и флаширање вина, док ће се у дегустационој сали одржавати презентације. Објекат ће имати и лабораторију, која ће бити опремљена за анализе у свим фазама производње.

- Винарија "Каменица", осим производне имаће и едукативну, као и туристичку функцију. Чланови Удружења воћара и виноградара добиће простор у коме могу да организју едукације, семинаре или састанке, а и туристички део односи се на могућност организације винских тура - каже за "еКапију" Предраг Влаисављевић из Управе за пољопривреду Града Ниша.

-Објекат винарије биће у близини споменичког комплекса "Чегар", који посећује велики број туриста, који ће у будућности моћи да посете "Каменицу" и пробају и купе квалитетна вина из овог краја.

Реконструкција старе школе, односно изградња и опремање винарије, кошта око 35 милиона динара. Град Ниш већ је обезбедио средства за прву фазу, која је вредна око 15 милиона динара, а преосталих 20 биће обезбеђено у сарадњи са корисницима простора. Део опреме, који укључује и најсавременију муљачу, већ је купљен, а преостало је да се обезбеде судови за прихват вина (око 200.000 литара).

Како објашњава наш саговорник, према плану адаптације први део винарије била би пријемна линија која би прихватала грожђе, одмах би се вршила селекција по квалитету, након тога би се оно слало у муљачу. После тога, производ ће се упућивати до танкова у сали за ферментацију, где ће бити обезбеђена контролисана температура. Због тога је, како су нам објаснили, овај део опремљен посебним инсталацијама. Укупан простор за ферментацију има око 80 м2.

Просторија за чување вина налазиће се у доњем нивоу, испод сале за ферментацију. Нека вина ће бити сремна за флаширање за три до 6 месеци, док ће поједине врсте, пре него што стигну до купаца, у бурадима бити и по неколико година.

-Да бисмо добили квалитетну робу, неопходна је добра едукација произвођача, па је због тога образовна функција ове винарије веома важна. Упознаваћемо воћаре и виноградаре са најсавременијим методама пољопривредне производње – изјавила је начелница Управе за пољопровреду Града Ниша Александра Брзаковић.

За презентације, едукације и саветовања намењена је просторија која ће имати око 50 квадрата, а она ће имати и функцију дегустационе сале.

Традиција нишког виногорја сеже до римског доба, а климатски и земљишни услови вековима су омогућавали производњу квалитетног грожђа и вина. Седамдесетих година минулог века у нишком виногорју лоза је расла на чак 6.000 хектара, а данас се говори тек о стотинак. Ипак, ствари иду на боље, а чланови Удружења "Чегар" уложили су значајна средства у нове засаде винове лозе, од којих се могу очекивати врхунска вина.

- Виноградарство у нишком крају се постепено опоравља, а тежиште је на сађењу нових винограда. Производњу је отежало пропадање великих подрума као што су ПИК, "Сићево" или "Малча", и недостатак добре технологије. Ова винарија је одличан пројекат, који ће омогућити оптималне услове за прављење вина – објашњавају у Управи за пољопривреду.

О оправданости ове инвестиције сведочи и податак да нишко виногорје има око 50 ха нових засада винограда и 30 ха воћњака, док се, према речима Александре Брзаковић у 2012. очекује подизање још дведесетак хектара.

Село Каменица налази се у самом центру нишког виногорја. Министарство просвете уступило је Граду Нишу власништво над старом напуштеном школом, која је била у јако лошем стању. Када реконструкција буде завршена, а винарија отворена, Нишлије неће моћи да препознају ову оронулу зграду. За техничку обраду пројекта, како је за "еКапију" рекао Предраг Влаисављевић, био је задужен ММД студио низ Ниша.

Сребрна вина

Већ на првом званичном наступу, током Међународног сајма вина "Жупа 2012" у Александровцу, Удружење "Чегар" освојило је чак шест медаља (4 сребра и две бронзе), за бела и црвена вина. Медаље су заслужили Злата Видановић (сребро за "совињон бели" и бронзу за "шираз"), Слободан Тодоровић (сребро за "кратину"), Живојин Бојић (сребро за "каберне совињон") и Славиша Милојевић (сребро за вино "Медијана" и бронзу за "розе").

Вина са овог подручја за сада се могу пазарити само директно у подрумима произвођача, а цена по литру је од 150 до 200 динара. Пласман преко винарије "Каменица" омогућиће нишким винарима и директно учешће на тржишту.

Вино "Медијана", од аутохтоне врсте грожђа посебно је занимљиво, а како најављују нишки виноградари, планирано је да за централну прославу Миланског едикта 2013. године, направе и представе специјално вино највишег квалитета.



#   Ниш   инвестиције
@


 



Будите у току

Дозволите обавештења са овог портала о актуелним збивањима