Јужна Србија Инфо
Ћирилица | Latinica

Све што треба да знате о уриналним инфекцијама

Bookmark and Share

21.03.2014. Vladimir Ciplic

Како нам се ближи лето, особе које често пате од уринарних инфекција, са правом стрепе. Ова ни мало пријатна појава, иако у већини случајева није опасна по живот, доводи до многих неугодних ситуација, а најчешће се јавља током топлих месеци. То наравно не значи да се различите инфекције бешике и мокраћних путева не догађају у другим периодима године, већ да је забележено да су учесталије током летњим месеци.

Све што треба да знате о уриналним инфекцијама

Под појмом уринарних инфекција се сматрају бактеријске инфекције које нападају уринарни тракт, односно органе који га чине, а то су: бубрези, бешика, уретра и уретери. Иако обољења ових органа не спадају у полне болести, примећено је да полно преносиве болести чине један од изузетно битних фактора ризика, како у преношењу, тако и у развијању инфекција уринарног тракта.

Иако, у принципу сви органи који чине уринарни тракт могу бити нападнути неком бактеријом, која доводи до инфекције, забележено је да најчешће обољевају бешика и уретра.

У инфекције уринарног тракта спадају: циститис ( односно упала бешике ), уретритис и упала бубрега. У суштини, до појаве инфекције мокраћних путева, односно инфекције уринарног тракта долази када нека бактерија прође кроз мокраћни канал који спроводи урин од бешике напоље ( то јест уретру ), те почне да се размножава у бешики, након чега мокраћа, то јест урин постаје инфициран. У ситуацијама када у нечијем организму не постоји уринарна инфекција, иначе урин је стерилан, односно у њему не постоје бактерије.

За сада је познато десетак различитих врста бактерија које доводе до инфекција уринарног тракта. Инфекцију бешике прате различите непријатности, а међу најчешћим су бол и често мокрење. Иако, у принципу не може да угрози нечији живот, врло је важно да се дијагностикује и на време почне са лечењем, како би се спречило њено проширење на бубреге, које може изазвати врло озбиљне компликације.

Према досадашњим истраживањима примећено је да ова болест у много већем проценту погађа жене. Разлог за то је, претпоставља се што током сексуалног односа много чешће се може догодити да бактерије уђу у уринарни тракт, узевши у обзир да је бешика врло близу вагини и анусу.

Разлози за настана уринарне инфекције су, између осталог: уздржавање од мокрења, увећана простата код мушкараца, лоша хигијена организма и тоалета и многи други.

Лечење се најчешће врши помоћу антибиотика, мада се често препоручују и различити чајеви, попут оног од першуна или, пак пијење “ Пролом “ воде. У зависности од тежине инфекције, лекар може преписати и одређене лекове против болова, то јест аналгетике.

Како је једна од карактеристика овог обољења његово понављање, лекари обично препоручују да се у фази опоравка борави у некој од бања, које су познате по лечењу инфекција мокраћних путева, те компликација које могу да настану. Такође је препоручљиво обратити пажњу на основну хигијену, али и хигијену пре, у току и након сексуалног односа. Исхрана нема неку посебну улогу у настанку или, пак спречавању уринарних инфекција, тако да се обично не препоручује корекција. Једино што можете и треба да учините уколико вас задеси ова непријатност јесте да покушате да на различите, а првенствено природне начине побољшате одбрамбени систем вашег организма.

Коментара: 0


#     полне болести
@


 


[ Додај коментар ]





Будите у току

Дозволите обавештења са овог портала о актуелним збивањима