Južna Srbija Info
Ћирилица | Latinica

Sve što treba da znate o urinalnim infekcijama

Bookmark and Share

21.03.2014. Vladimir Ciplic

Kako nam se bliži leto, osobe koje često pate od urinarnih infekcija, sa pravom strepe. Ova ni malo prijatna pojava, iako u većini slučajeva nije opasna po život, dovodi do mnogih neugodnih situacija, a najčešće se javlja tokom toplih meseci. To naravno ne znači da se različite infekcije bešike i mokraćnih puteva ne događaju u drugim periodima godine, već da je zabeleženo da su učestalije tokom letnjim meseci.

Sve što treba da znate o urinalnim infekcijama

Pod pojmom urinarnih infekcija se smatraju bakterijske infekcije koje napadaju urinarni trakt, odnosno organe koji ga čine, a to su: bubrezi, bešika, uretra i ureteri. Iako oboljenja ovih organa ne spadaju u polne bolesti, primećeno je da polno prenosive bolesti čine jedan od izuzetno bitnih faktora rizika, kako u prenošenju, tako i u razvijanju infekcija urinarnog trakta.

Iako, u principu svi organi koji čine urinarni trakt mogu biti napadnuti nekom bakterijom, koja dovodi do infekcije, zabeleženo je da najčešće oboljevaju bešika i uretra.

U infekcije urinarnog trakta spadaju: cistitis ( odnosno upala bešike ), uretritis i upala bubrega. U suštini, do pojave infekcije mokraćnih puteva, odnosno infekcije urinarnog trakta dolazi kada neka bakterija prođe kroz mokraćni kanal koji sprovodi urin od bešike napolje ( to jest uretru ), te počne da se razmnožava u bešiki, nakon čega mokraća, to jest urin postaje inficiran. U situacijama kada u nečijem organizmu ne postoji urinarna infekcija, inače urin je sterilan, odnosno u njemu ne postoje bakterije.

Za sada je poznato desetak različitih vrsta bakterija koje dovode do infekcija urinarnog trakta. Infekciju bešike prate različite neprijatnosti, a među najčešćim su bol i često mokrenje. Iako, u principu ne može da ugrozi nečiji život, vrlo je važno da se dijagnostikuje i na vreme počne sa lečenjem, kako bi se sprečilo njeno proširenje na bubrege, koje može izazvati vrlo ozbiljne komplikacije.

Prema dosadašnjim istraživanjima primećeno je da ova bolest u mnogo većem procentu pogađa žene. Razlog za to je, pretpostavlja se što tokom seksualnog odnosa mnogo češće se može dogoditi da bakterije uđu u urinarni trakt, uzevši u obzir da je bešika vrlo blizu vagini i anusu.

Razlozi za nastana urinarne infekcije su, između ostalog: uzdržavanje od mokrenja, uvećana prostata kod muškaraca, loša higijena organizma i toaleta i mnogi drugi.

Lečenje se najčešće vrši pomoću antibiotika, mada se često preporučuju i različiti čajevi, poput onog od peršuna ili, pak pijenje “ Prolom “ vode. U zavisnosti od težine infekcije, lekar može prepisati i određene lekove protiv bolova, to jest analgetike.

Kako je jedna od karakteristika ovog oboljenja njegovo ponavljanje, lekari obično preporučuju da se u fazi oporavka boravi u nekoj od banja, koje su poznate po lečenju infekcija mokraćnih puteva, te komplikacija koje mogu da nastanu. Takođe je preporučljivo obratiti pažnju na osnovnu higijenu, ali i higijenu pre, u toku i nakon seksualnog odnosa. Ishrana nema neku posebnu ulogu u nastanku ili, pak sprečavanju urinarnih infekcija, tako da se obično ne preporučuje korekcija. Jedino što možete i treba da učinite ukoliko vas zadesi ova neprijatnost jeste da pokušate da na različite, a prvenstveno prirodne načine poboljšate odbrambeni sistem vašeg organizma.


#     polne bolesti
@


 



Budite u toku

Dozvolite obaveštenja sa ovog portala o aktuelnim zbivanjima