Tiodorović: Male boginje posledica loše vakcinacije
Leskovac 30.01.2015.
Vršilac dužnosti direktora Instituta za javno zdravlje u Nišu Branislav Tiodorović kaže da je u tom gradu jedno dete obolelo od malih boginja i da je registrovan još jedan slučaj u okolini Leskovca. Pojava malih boginja posledica je loše vakcinacije u prethodnom periodu, ocenjuje Tiodorović.

Tiodorović je naveo da obolelo osmogodišnje dete nije bilo vakcinisano. Obuhvat vakcinacije u 2013. i 2014. godini iznosio je od 75 do 77 odsto, što je ispod zakonske obaveze od 95 odsto, napominje Tiodorović, prenosi Tanjug.
U Srbiji je registrovano oko 200 slučajeva malih boginja, a u Republici Srpskoj (Bileća i Trebinje) oko 800, napomenuo je Tiodorović.
Registrovani su, kaže, sporadični slučajevi osipa, za sada nepoznate etiologije, za koje nije dokazano da su povezani sa virusima koji su deo redovnih kontrola i ispitivanja ili su pokriveni vakcinacijom.
Osip ne daje težu kliničku sliku, prolazi sa ili bez temperature za dva ili tri dana, kazao je Tiodorović.
U niškom i topličkom kraju registrovana je tularemija ("zečija kuga") kod 75 obolelih, od kojih je 39 iz Zaplanjske Toponice, gde se početkom decembra ta zaraza najpre javila, rekao je Tiodorović.
Uprkos ovakvim pokazateljima, prema Tiodorovićevim rečima, može da se kaže da epidemiološka situacija na području koje pokriva Institut za javno zdravlje u Nišu nije zabrinjavajuća i da se ove pojave prate, kao i da su pod kontrolom lekara.
#
Leskovac
Institut za javno zdravlje
Branislav Tiodorović
male boginje
tularemija
@
Tweet
- Novosti
- Crna hronika
- Politika
- Društvo
- Ekonomija
- Poljoprivreda
- Turizam
- Kultura
- Zabava
- Saveti
- Sport
- Zdravlje
- Intervju
- Blog
- Obaveštenja
- Oglasi
- Nekretnine
- Turističke
Aktuelno

- Usvojeno više od 1.000 primedbi građana
- Evropski stoni tenis u srcu Niša:
- Bogat repertoar na sceni Narodnog pozorišta
- Rešenje kroz dijalog – pruga je neminovnost
- Kako srce prevazilazi medicinu
- Vremenska prognoza
- Niš: Doček pripadnika Vojske Srbije iz Libana
- Reciklaža je u modi
- PLANIRANI RADOVI ZA PREDSTOJEĆI VIKEND
- Filmska pljačka banke
- Obnova Letnje pozornice u niškoj Tvrđavi
- Kvarovi i prekidi u vodosnabdevanju
- Investicija u zdravlje najmlađih:
- Pljačkali crkve
- Pregled planiranih radova
Najnoviji oglasi
- Folija,cuva privatnost ogledalo efektom
- Veze,brak,poznanstva
- Polovni delovi Sprinter, Vito, Viano, Krafter, LT
- Torte Novi Sad
- Potrebna Vam je dodatna zarada?
- Potrebni mesari za rad u Sloveniji i Hrvatskoj
- Pametni Sat-Sat za Decu sa lokacijom-SIM Sat-Smart Watch
- Otkup telefona Beograd
- Za rad u Sloveniji, Hrvatskoj i Nemačkoj potrebni -mesari -pomoćnik mesara -kuvari -pomoćnik kuvarai i bravari
- Selidbe Beograd Super Cena
- Tragedija u Nišu: Šesdesetšestogodišnji muškarac stradao nakon pada sa zgrade u Ulici Branka Krsmanovića
- Institut „Niška Banja” otvara vrata građanima: Besplatni pregledi srca na najsavremenijem 4D ultrazvuku
- Iz GrO SNS Niš navode: Većnik opštine Medijana zatečen za volanom sa 1,6 promila alkohola
- Revitalizacija Parka Svetog Save: Moderno navodnjavanje za dugovečno zelenilo
- Niš-ekspres modernizuje prevoz: Deset novih Euro 6 autobusa na ulicama grada












