U Nišu božić po grčkim običajima
26.12.2014. Južna Srbija Info/RTS
Prema evidenciji Udruženja potomaka Grka u Nišu živi 65 porodica grčkog porekla.

Prvi put sinoć oni su se okupili kako bi zajednički proslavili Božić po grčkim običajima.
Praznik koji se tradicionalno slavi u porodici potomci Grka koji žive u Nišu proslavili su u krugu sunarodnika sa kojima dele poreklo. Iako ih nema mnogo, uglavnom se ne poznaju, a neke običaje su tokom decenija suživota sa Nišlijama pomalo zaboravili.
"Za Badnje veče i Božić spremam tradicionalnu srpsku trpezu, a želja mi je da vdiim i kako se slavi po grčkoj tradiciji", kaže Milica Anđelović Stanković.
Obavezna je, kažu pita od spanaća i heljde koja se služi uz caciki salatu, suvlaki i kolač sa medom, cimetom i orasima. A sem kuhinje, i običaji su drugačiji.
"Za Badnje veče deca obilaze domove i daruju se slatkišima i novcem", kaže Dejan Stanišić.
Preci ovih već uveliko Nišlija u Srbiju su u najvećem broju došli dvadesetih godina prošlog veka i to uglavnom iz Male Azije preko Soluna i Makedonije. A ima i Grka srpskog porekla.
"Ja sam došao iz Soluna zato što volim Srbiju, obožavam srpski narod jer smo prijatelji, jedna vera, a 6. januara slavićemo i srpski Božić", kaže Hristos Konstandinidis.
Među Nišlijama grčkog porekla ima potomaka sveštenika, umetnika, ustanika. Svi oni prihvaćeni su u Nišu, druže se sa ostalim žiteljima ovog grada, rade tu, žive kao i ostale Nišlije, čak se na popisu i ne izjašnjavaju kao Grci.
"Sledeći korak je da se registrujemo kao manjina, to je dug put, ali najpre da se upoznamo. Deca nam se ne poznaju, a ima i rođaka među nama", kaže Aleksandar Vidaković.
Ubrzo će, kažu, uz negovanje običaja, pokrenuti i besplatnu školu grčkog jezika, kako bi među njima oživeli malo uspavani duh matice.
Tweet
- Novosti
- Crna hronika
- Politika
- Društvo
- Ekonomija
- Poljoprivreda
- Turizam
- Kultura
- Zabava
- Saveti
- Sport
- Zdravlje
- Intervju
- Blog
- Obaveštenja
- Oglasi
- Nekretnine
- Turističke
Aktuelno

- Pirotska peglana kobasica u centru pažnje
- Malter pao, niko nije povređen
- Najavljen skup u znak sećanja
- Opasne veze stižu u Niš
- Poezija nagrađena, svečanost odbijena
- Kombi pun migranata zaustavljen u Surdulici
- UPITNIK O RAZVOJU KULTURE
- Vremenska prognoza
- Časne verige
- Uz himnu i zastavu – lekcija za budućnost
- Svetosavski uzori sa juga Srbije
- Novi radovi i planovi za školu u Brzom Brodu
- Zlatni „Šumatovac“ u Ćupriji
- Drama kod kladionice - pretučen muškarac
- Od 1. februara „narodni“ hleb 65 dinara
Najnoviji oglasi
- Veze,brak,druženje
- Dve ženke francuskog buldoga
- Polovni delovi Sprinter, Vito, Viano, Krafter, LT
- Torte Novi Sad
- Potrebna Vam je dodatna zarada?
- Potrebni mesari za rad u Sloveniji i Hrvatskoj
- Pametni Sat-Sat za Decu sa lokacijom-SIM Sat-Smart Watch
- Otkup telefona Beograd
- Za rad u Sloveniji, Hrvatskoj i Nemačkoj potrebni -mesari -pomoćnik mesara -kuvari -pomoćnik kuvarai i bravari
- Selidbe Beograd Super Cena
- Iznenada preminuo novi komandant niške Žandarmerije
- Svetosavska akademija u Nišu: Veče duhovnosti i zajedništva
- U susret Savindanu: Svetosavska akademija u Nišu
- Uhapšena blagajnica Specijalne bolnice „Gornja Toponica“ zbog pronevere - uzimala novac od penzija pacijenata...
- Tužilaštvo se još ne oglašava, nakon pronevere cigareta od dva miliona evra i hapšenja odbornika iz Niške Banje, zvanog „Baron“
- Jojke prebili Čikaga: jedna psovka je bila dovoljna
- Testiraj najpopularnije igrice potpuno BESPLATNO — startuj sa free spinovima!
- Stigao izveštaj o uginuću školjki
- “Leoni” dobio preko 50 miliona evra od države, a sada 1.900 ljudi ostaje bez posla
- Diktiraj svoje uslove igre – iskoristi automatski cashout i osiguraj dobitak!











