Legende: Dimitrovgrad, "Istočna kapija Srbije"
Dimitrovgrad 06.09.2015. Jugoistočna Srbija, Južna Srbija Info
Dimitrovgrad, smešten na obroncima Stare planine, najistočnoji je grad Republike Srbije. Udaljen je četiri kilometara od srpsko - bugarske granice i graničnog prelaza „Gradina“.

Zbog svog položaja izuzetno je atraktivan za tranzitni turizam i predstavlja mesto za odmor mnogim putnicima.
Arheološki nalazi govore da je na ovoj lokaciji život postojao još u praistorijsko doba. Na antičkom putu, poznatom kao „VIA MILITARIS“ (čiji dobro očuvani ostaci postoje i danas), u davna vremena smestio se grad Dimitrovgrad. Više puta u svojoj dugoj istoriji grad je menjao ime, u antičko doba nosio je ime „Balanstra“, tokom turske vladavine nazivan je „Tekvi Binari“ i slovenski „Zarinbrod“ ili „Caribrod“. Za ovaj poslednji naziv vezana je i jedna lepa legenda.

Legenda kaže: Na povratku za Tursku, na mestu današnjeg Dimitrovgrada, zaustavio se karavan turskog cara. Car je poželeo da pređe na drugu stranu Nišave, međutim, mosta nije bilo. Car zbog toga izda naređenje da se napravi most, odnosno brod. Most je sagrađen i ispunjena je careva želja. To mesto narod zatim prozva „Carski brod“ odnosno „Caribrod“. Tako je nastalo staro ime koje je Dimitrovgrad nosio do 1950. godine

Zbog živopisnog prirodnog okruženja, ali i brojnih kulturno-istorijskih spomenika u njenoj blizini, ova varošica je izuzetno primamljiva. Tu se nalazi crkva Roždestva Presvete Bogorodice, sagrađena 1882. a rekonstruisana početkom 1997. U neposrednoj blizini grada je i crkvica Svetog Dimitrija, popularno nazvana Manastirče, sagrađena 1870. godine. Na 15 kilometara od Dimitrovgrada, u dolini reke Jerme, smešten je manastir Sveti Jovan Bogoslov, poznatiji kao Poganovski manastir.
#
turizam
Dimitrovgrad
manastir
Sveti Jovan
legenda
manastir Sveti Jovan
Sveti Jovan Bogoslov
@
Tweet
- Novosti
- Crna hronika
- Politika
- Društvo
- Ekonomija
- Poljoprivreda
- Turizam
- Kultura
- Zabava
- Saveti
- Sport
- Zdravlje
- Intervju
- Blog
- Obaveštenja
- Oglasi
- Nekretnine
- Turističke
Aktuelno

- Vremenska prognoza
- Praznik pokreta i kreativnosti
- Sergej Davidčenko u Svetosavskom domu
- Između ideala i zabrane
- Kraj zidanja Skadra na Bojani
- Prekidi u vodosnabdevanju
- Usvojeno više od 1.000 primedbi građana
- Evropski stoni tenis u srcu Niša:
- Bogat repertoar na sceni Narodnog pozorišta
- Rešenje kroz dijalog – pruga je neminovnost
- Kako srce prevazilazi medicinu
- Niš: Doček pripadnika Vojske Srbije iz Libana
- Reciklaža je u modi
- PLANIRANI RADOVI ZA PREDSTOJEĆI VIKEND
- Filmska pljačka banke
Najnoviji oglasi
- Folija,cuva privatnost ogledalo efektom
- Veze,brak,poznanstva
- Polovni delovi Sprinter, Vito, Viano, Krafter, LT
- Torte Novi Sad
- Potrebna Vam je dodatna zarada?
- Potrebni mesari za rad u Sloveniji i Hrvatskoj
- Pametni Sat-Sat za Decu sa lokacijom-SIM Sat-Smart Watch
- Otkup telefona Beograd
- Za rad u Sloveniji, Hrvatskoj i Nemačkoj potrebni -mesari -pomoćnik mesara -kuvari -pomoćnik kuvarai i bravari
- Selidbe Beograd Super Cena
- Tragedija u Nišu: Šesdesetšestogodišnji muškarac stradao nakon pada sa zgrade u Ulici Branka Krsmanovića
- Institut „Niška Banja” otvara vrata građanima: Besplatni pregledi srca na najsavremenijem 4D ultrazvuku
- Iz GrO SNS Niš navode: Većnik opštine Medijana zatečen za volanom sa 1,6 promila alkohola
- Revitalizacija Parka Svetog Save: Moderno navodnjavanje za dugovečno zelenilo
- Niš-ekspres modernizuje prevoz: Deset novih Euro 6 autobusa na ulicama grada












