Јужна Србија Инфо
Ћирилица | Latinica

Протест радника предузећа Фрад филтери у Алексинцу

rssBookmark and Share

Алексинац 31.03.2014. Аутор: Г. Влаовић, Данас

Деветоро чланова Штрајкачког одбора предузећа Фрад филтери интернационал Београд, огранак Алексинац, међу њима и челници подружница Савеза самосталних синдиката Србије и Уједињених гранских синдиката „Независност“ у том предузећу недавно су добили отказе.

Синдикалци добили отказ због штрајка
Синдикалци добили отказ због штрајка

Због тога је у центру Алексинца одржан и протест запослених у предузећу, бивших радника и грађана који су са тог скупа затражили да се решења о отказима пониште.

Док пословодство фабрике тврди да су откази подељени због незаконито организованог штрајка синдикалци тврде да се ради о перфидном покушају пословодства да спречи радничку и синдикалну борбу за основна права. - Штрајк је одржан 12. и 13. марта. На такав корак смо се одлучили јер је пословодство упорно одбијало разговоре са нама, не поштујући раније постигнуте договоре око исплата зарада и заосталих путних трошкова Захтевали смо исплату другог дела зараде за децембар 2013. године, целе јануарске плате, али и појединих заосталих зарада из 2012. године. Такође, један од захтева је био и исплата топлог оброка у износу од 100 динара дневно, за период од 1. јула 2012., као и путних трошкова за раднике из Вакупа, којима се дугује више од две године. Истакли смо и захтев за повезивање радног стажа. Након два дана штрајка постигнут је споразум са послодавцем који се обавезао да ће да испуни све наше захтеве. Међутим, убрзо по прекиду штрајка пословодство фабрике је донело одлуку о прекиду радног односа за мене, председника подружнице УГС „Независност“ и још седморо колега који су били чланови Штрајкачког одбора - каже за Данас Млађан Марковић, председник Самосталног синдиката Фрад филтер интернационал.

Он објашњава да се пословодство позвало на то да је Инспекција рада наводно утврдила да је реч о незаконитом штрајку и да синдикалне организације које су га спровеле нису на адекватан начин регистроване. - Ништа од тврдњи послодаваца није тачно. У Инспекцији рада у Нишу су нам рекли да у њиховом решењу донетом након окончања штрајка нигде не стоји оцена те службе да је штрајк незаконит. Напротив, у Инспекцији рада нам је речено да послодавац није имао право да нас отпусти, и саветовано нам је да тужимо послодавца јер смо незаконито отпуштени да ће он бити у обавези да нас врати на посао - истиче Марковић.

Он додаје да није тачно да синдикалне подружнице СССС и „Независности“ нису на адекватан начин регистроване те да они поседују све папире издате од надлежних да могу да делују у предузећу. Покушали смо да контактирамо и Бранимира Забуновића, директора фабрике, али нам је у Фрад филтерима речено да није у канцеларији и да оставимо број телефона на који нас нико није контактирао до закључења овог издања. Нисмо успели да ступимо у контакт ни са пословодством МПС групе у Београду, у чијем саставу фабрика послује.

Иначе, радници предузећа Фрад филтери протестовали су и прошле године због неисплаћених зарада и доприноса и том приликом су тврдили да је директор фабрике Бранимир Забуновић изјавио: „Где пише да радници морају да приме плату?!“ Медији су писали да је током преговора о окончању штрајка Забуновић једног од преговарача ударио у лице а другог опсовао због чега је полиција против њега поднела прекршајну пријаву. Иначе, Фрад филтери су као изузетно успешна фабрика продати одмах после усвајања Закона о приватизацији, већ крајем 2002. године. Тада су је купили у конзорцијум Душимир Забуновић (брат садашњег директора фабрике) и са пет одсто удела, због референце која је захтевана на тендеру, Ауто Нена, која је убрзо потом и изашла из власништва. Данас, фабрика послује у саставу МПС групе на чијем је челу Душимир Забуновић.

Медији су писали о томе да су у септембру 2005. године непознате особе бациле кроз прозор аутомобила „мерцедес“ две бомбе у двориште куће Душимира Забуновића у Београду. Током експлозије Забуновић и његова породица били су у кући, али нико од њих није повређен. Београдска полиција привела је 2002. године истражном судији Окружног суда у Београду власника и директора МПС групе Душимира Забуновића и још троје руководилаца тог предузећа због сумње да су злоупотребили овлашћења у привреди. Душимир Забуновић је широј јавности постао познат 5. октобра 2000. године када је са групом наоружаних људи упао у зграду Управе царине, и читава два дана провео на функцији директора те институције.

„На папиру“ три пута мењали фирму

- Ситуација коју пословодство жели да искористи је та да смо ми само на „папиру“ три пута мењали фирму за коју радимо. У фебруару 2013. године, због репрограма дуга који је настао због неуплаћених доприноса у претходном периоду, а након што је пословодство потписало уговор о репрограму дуга са Пореском управом, радницима је достављен нови уговор о раду, према коме смо ми тада запослени у другом предузећу, београдском Фрад филтери интернационал, која је сестринска фирма алексиначкој фабрици. Нејасно нам је због чега је то било урађено, а директор Фрад филтера у Алексинцу, Бранимир Забуновић, који је једини остао у радном односу у фабрици, је тада објаснио да је то управо због репрограма, како се не би догодило да нека блокада рачуна, због евентуално неуредног плаћања обавеза, заустави производњу. У фебруару ове године смо опет враћени на рад Фрад филтери у Алексинцу а након тога је донета одлука да се од 173 запослена у фабрици, њих 172, дакле сви сем Забуновића прогласе технолошким вишком и да пређу и Фрад филтери интернационал али овога пута на неодређено радно време. Ту компликовану ситуацију покушава да искористи руководство фабрике које тврди да ми не делујемо легално као синдикалне подружнице у Фрад филтери интернационал. То наравно није тачно, ми у нашој праведној борби имамо подршку наших синдикалних централа а спремни смо и на радикализацију протеста и штрајк глађу - истиче Млађан Марковић, отпуштени радник и председник председник Самосталног синдиката Фрад филтер интернационал.
 


#   Алексинац   полиција   синдикат   Фрад   Бранимир Забуновић   Инспекција рада   Уговор о раду   штрајк глађу   радно време
@


 



Будите у току

Дозволите обавештења са овог портала о актуелним збивањима