Јужна Србија Инфо
Ћирилица | Latinica

Стечај жели 14 предузећа

rssBookmark and Share

Алексинац 20.07.2015. Новости

Расплиће се судбина 44 фирме које су у јуну остале без заштите од принудне наплате. Поступак покренут у "Бетоњерки", ХИ "Жупа" и ВП "Јужна Морава"

Стечај жели 14 предузећа

Месец и по дана пословања без заштите од принудне наплате потраживања у стечај је отерало три од укупно 44 предузећа. Још 14 фирми је поднело предлог за покретање стечајног поступка, а од њих је десет и ушло у предстечајни поступак. Само пет, од преосталих 26, послује са рачунима у "зеленом". Остали су махом до почетка јуна у - блокади.

У стечају су "Бетоњерка" из Алексинца, ХИ "Жупа" из Крушевца и ВП "Јужна Морава" из Ниша. Агенција за приватизацију је као привремени стечајни управник именована у претходним стечајним поступцима ИМК "14. октобар", "Вршачки виногради", "Војводинапут-Бачкапут", Предузеће за путеве Београд и ППТ Кочна техника. Већина осталих предузећа нада се да ће некако опстати.

Радници и акционари Београдске индустрије пива противе се идеји да македонски бизнисмен Светозар Јаневски закупи БИП за 50.000 евра месечно, али не виде ни своје предузеће у стечају, иако им је држава наменила такву судбину.

У стечај не жели ни "Борели". Њихова идеја је да свих око 500 запослених узме отпремнине. Одобрен им је социјални програм.

- Фабрика би престала да ради две недеље - каже Зорка Црногорац, директор. - После тога би се око 220 људи вратило на посао, јер ми имамо уговорене послове за "Копитарну" и "Ленчи". Са тих 220 раника потписали бисмо уговор о привременим и повременим пословима. Пробаћемо тако да послујемо како не бисмо изгубили купце. Видећемо шта Агенција за приватизацију планира са нама. Да ли ћемо у стечај или ће опстати план реорганизације.

Спас траже и у Краљеву. Формиран је Иницијативни одбор за спас "Фабрике вагона", "Магнохрома" и "Аутотранспорта" и за осам дана су прикупили 6.714 потписа за петицију којом захтевају покретање краљевачке привреде. Послаће је премијеру Александру Вучићу.

У "ЗЕЛЕНОМ"
Према евиденцији Народне банке Србије рачуни нису блокирани у пет од 43 предузећа. То су "Јадран" из Нове Гајдобре, "Бачка" из Сивца, Рудник Ковин, "Енергетика" из Крагујевца и ППТ-ТМО из Трстеника.

С друге стране, радници многих предузећа схватили су да више нема места "коцкању" и определили се за социјални програм. Свих 116 запослених у "Ливници" Топола изабрало је отпремнине.

- За реализацију социјалног програма Влада Србије обезбедила је 52 милиона динара - објашњава Радован Илић, директор "Ливнице". - Сви радници су изабрали опцију социјалног програма, а то значи 200 евра по години стажа. Агенција за приватизацију треба да постави стечајног управника, који у року од 90 дана треба "Ливницу" да припреми за стечај.

Министар привреде Жељко Сертић указује да ће се до 31. октобра знати која од 44 фирме које више немају заштиту од поверилаца ће бити приватизоване, а које одлазе у стечај или им предстоји нека друга врста затварања.


СТРАТЕШКИ ПОДНОСЕ ИЗВЕШТАЈЕ

Појединачни разговори са представницима 17 предузећа, која су се нашла на листи стратешки важних и које је држава одлучила да заштити још годину дана, почињу у понедељак. Министар привреде, Жељко Сертић, каже да се од њих очекује да представе шта су у претходних месец и по дана урадили.

- Један део предузећа може да функционише на тржишним принцима, а пример је компанија ФАМ - истиче министар. - Влада је усвојила извештај о приватизацији ФАП и сада тече рок од 65 дана за завршетак преговора, а ни за једно предузеће неће бити продужење рока после јуна следеће године.


#   Алексинац   Београд   Јужна Морава   стечај   Бетоњерка АД   Агенција за приватизацију   Жељко Сертић   стечајни управник   социјални програм
@


 



Будите у току

Дозволите обавештења са овог портала о актуелним збивањима