Физичка блокада Медицинског факултета у Нишу
Ниш 10.04.2025. З.Стојнић, Јужна Србија Инфо
Студенти Медицинског факултета у Нишу су блокирали улаз у зграду факултета јутрос, спречивши запослене да уђу. Улаз је физички блокиран. Разлог блокаде је обавештење на сајту Факултета у којем се наводи да надокнада наставе почиње 15. априла и да је блокада је завршена.

Студенти тврде да је то нетачна информација, јер су јуче (9. априла) на пленуму одлучили да се блокада наставља док сви захтеви не буду испуњени.
Студенти су учествовали на седници Наставно-научног већа, где им је речено да је план флексибилан и зависи од блокаде – што је како кажу у супротности са оним што пише на сајту.
Нови захтев студената: је уклањање спорног обавештења и постављање тачне информације о тренутном статусу блокаде.
Присутна је полиција у цивилу око факултета, али без интервенције. Студенти тврде да је полиција можда и позвана, али да није ушла у зграду.
Студенти кажу да : факултети имају аутономију и полиција не може да интервенише без дозволе декана.
Спорно обавештење можете прочитати у целости на сајту факултета.
Почетак реализације Динамичког плана надокнаде наставе за школску 2024/25. годину
Датум објаве: 09.04.2025.
Поштовани студенти Медицинског факултета у Нишу,
Обавештавамо вас да ће од уторка 15.04.2025. године почети реализција Динамичког плана надокнаде наставе за школску 2024/25. годину, а који је на основу Одлуке Сената Универзитета у Нишу од 24.03.2025. године једногласно усвојен на седници Наставно-научног већа Медицинског факултета одржаној 27.03.2025. године.
У складу са овом одлуком желимо да вас обавестимо о следећем:
Закон о високом образовању Републике Србије члан 101. став 2. тачка 2. прописује да студент има право на благовремено и тачно информисање о питањима која се односе на студије. У складу са овим чланом Закона обавештавамо све наше студенте да је 15. 04. 2025. године последњи рок за почетак реализације Динамичког плана надокнаде наставе и наставак школске 2024/2025. године.
Након наведеног датума Медицински факултет у Нишу неће више бити у могућности да успешно реализује наставни процес, испитне рокове, као и остале академске обавезе у складу са Законом и Статутом, а чиме би се гарантовала законитост рада и квалитет наставе.
У случају да се са реализацијом Динамичког плана не крене до наведеног рока, могуће последице по статус студената биле би следеће:
- обнова године за све студенте,
- губитак статуса студента који се финансира из буџета,
- губитак права на студентске стипендије и кредите,
- губитак права на студентски дом и исхрану,
- губитак права на породичне пензије за студенте који то право остварују и др.
Такође, обавештавамо студенте, да је дана 7.4.2025. године на Медицинском факултету извршен ванредни инспекцијски надзор од стране просветне инспекције Министарства, па у складу са тим указујемо на поједине одредбе Закона о високом образовању Републике Србије.
У складу са чланом 4. став 1. тач. 7. и 12. Закона о високом образовању Републике Србије, делатност високог образовања заснива се на принципима људских права и грађанских слобода, укључујући забрану свих видова дискриминације, као и обезбеђивање квалитета и ефикасности студирања.
Чланом 8. Закона о високом образовању Републике Србије, прописано је да је простор високошколске установе неповредив, као и да се у академском простору не могу организовати активности које нису повезане са делатношћу одговарајуће високошколске устaнове, осим уз њену дозволу коју може издати Декан факултета.
Чланом 43. став 10. Закона о високом образовању Републике Србије, на високошколској установи није дозвољено политичко, страначко или верско организовање и деловање.
Чланом 50. ст. 1. и 3. Закона о високом образовању Републике Србије, дефинисано је да су непокретности и друга средства обезбеђени од стране Републике за оснивање и рад високошколске установе у државној својини, као и да се могу користити само у функцији обављања делатности утврђених овим Законом.
Чланом 65. став 1. Закона о високом образовању Републике Србије, прописано је да наставно-научно веће факултета одлучује о питањима од интереса за остваривање наставног, научног, уметничког и истраживачког рада.
Чланом 96. Закона о високом образовању Републике Србије, прописано је да је високошколска установа дужна да организује предавања и друге облике наставе за све студенте; да се настава организује и изводи у седишту високошколске установе, односно у објектима наведеним у дозволи за рад, али да се део наставе може организовати и ван седишта (наставним базама).
Чланом 101. Закона о високом образовању Републике Србије, прописана су права и обавезе студената, који осим права студената на упис, квалитетно школовање, објективно оцењивање и др., прописује и дужности студената у смислу испуњавања наставних и предиспитних обавеза, поштовања општих аката установе, поштовања права запослених и других студената у високошколској установи и др., док је чланом 108. овог Закона дефинисана дисциплинска одговорност студената за повреду обавезе која је у време извршења била утврђена општим актом високошколске установе.
Искрено се надамо да ће сви наши студенти као академски грађани ове земље, поштовањем наведеног Закона, као и етичких принципа и моралних начела, показати своју одговорност, као и спремност на обострану сарадњу, чиме ће дати велики допринос широј академској заједници и тиме показати поштовање права свих студената нашег факултета.
На крају, позивамо све студенте нашег факултета да савесно и одговорно заједно учествујемо у реализацији наведеног плана наставе, како би се сачувала академска година, што је од изузетно важног интереса не само за све нас, већ и за целокупну академску заједницу.
#
Ниш
блокада
Медицински факултет
протест студената
@
Tweet
- Новости
- Црна хроника
- Политика
- Друштво
- Економија
- Пољопривреда
- Туризам
- Култура
- Забава
- Савети
- Спорт
- Здравље
- Интервју
- Блог
- Обавештења
- Огласи
- Некретнине
- Туристичке
Најновије вести

- Ниш брани своје водоизвориште
- Српска џез дива Нада Павловић наступа у Нишу
- Акција полиције код Прешева
- Свети Андреј Првозвани
- Временска прогноза
- Вучић у „Аристону“ и „Палфингеру“
- Етно село Чубура оаза традиције и комфора
- Канте добиле GPS уређаје
- Ухапшен због крађе 1.469 м³ дрвета
- Филм о Драгољубу Ђуричићу у Нишу
- Вучић у четвртак у Нишу
- Перишић остаје на челу УКЦ Ниш до 2027.
- Алимпијевдан
- Дочек у Медијани сигуран, градски неизвесан
- Мало капиталних пројеката у буџету Ниша за 2026.
Најновији огласи
- Dve ženke francuskog buldoga
- Poznanstva,veze,brak,agencija Lepeza
- Polovni delovi Sprinter, Vito, Viano, Krafter, LT
- Torte Novi Sad
- Potrebna Vam je dodatna zarada?
- Potrebni mesari za rad u Sloveniji i Hrvatskoj
- Паметни Сат-Сат за Децу са локацијом-СИМ Сат-Смарт Wатцх
- Otkup telefona Beograd
- Za rad u Sloveniji, Hrvatskoj i Nemačkoj potrebni -mesari -pomoćnik mesara -kuvari -pomoćnik kuvarai i bravari
- Selidbe Beograd Super Cena
- Свети Алимпје Столпник - празнују га сточари, исцељује болести
- Полемика око Просторног плана не јењава: Студенти позивају грађане на јавну расправу
- Одлуком министра, Перишићу продужен мандат вршиоца дужности директора УКЦ Ниш до 2027.
- Ниш: Хапшења због нестанка оружја из Полицијске станице Дољевац
- Насеље Црвена звезда дугује 220 милиона: „Без плаћања – нема струје“
- Диктирај своје услове игре – искористи аутоматски cashout и осигурај добитак!
- Јојке пребили Чикага: једна псовка је била довољна
- Тестирај најпопуларније игрице потпуно БЕСПЛАТНО — стартуј са free спиновима!
- “Леони” добио преко 50 милиона евра од државе, а сада 1.900 људи остаје без посла
- 500 спинова + 5.000 динара за почетак авантуре – то може само Меридиан
- Јојке пребили Чикага: једна псовка је била довољна
- Тестирај најпопуларније игрице потпуно БЕСПЛАТНО — стартуј са free спиновима!
- Стигао извештај о угинућу шкољки
- “Леони” добио преко 50 милиона евра од државе, а сада 1.900 људи остаје без посла
- Диктирај своје услове игре – искористи аутоматски cashout и осигурај добитак!













