Јужна Србија Инфо
Ћирилица | Latinica

ГСА брине о хомосексуалцу из Куршумлије

rssBookmark and Share

21.12.2011. Autor : DANAS

Стефан Радовић, који се прошле недеље јавно декларисао као хомосексуалац, остао је јуче недоступан за медије јер се налази на саветовању код психолога, а стручњаци му препоручују да се на неко време повуче из јавности.

ГСА брине о хомосексуалцу из Куршумлије

Исповест 19-годишњег младића, који је након објаве да га привлачи мушки пол, избачен из породичне куће у Куршумлији, а отац га се одрекао, привукла је пажњу широм региона. Њему су се обратиле две породице нудећи му помоћ.

Старији брачни пар из Србије сажалио се на судбину овог младића нудећи му смештај, док је брачни пар из Хрватске најавио је да ће организовати неку врсту помоћи у Хрватској, јер су у Стефановој причи „препознали свој случај“.

Стефан је одлучио да „више не живи у лажи“ и да се супротстави шиканирањима којима је изложен још од основне школе. Ипак, није ни слутио да ће његова прича изазвати лавину реакција, како позитивних, тако и негативних.

Први који је реаговао на исповест и понудио помоћ био је Одбор за људска права у Србији „ЦХРИС“, односно њихов огранак у Нишу.

- Са Стефановим случајем упознали смо се путем медија. Потражили смо га, ступили у контакт и понудили „прву помоћ“. Пошто је избачен из куће, неколико дана боравио је у приватном смештају, а потом одлучио да живи у Београду. Сада се о њему „брине“ Геј стрејт алијанса из Београда - каже Драган Ђорђевић, координатор Мреже Одбора за људска права „ЦХРИС“ у Нишу.

Чињеница да су Радовићу, након што је остао без крова над главом, помоћ указале једино невладине организације и појединци, указује да наше друштво није спремно да интегрише особе различите сексуалне оријентације. Штавише - изразито је хомофобично.

-Политичке структуре су незаинтересоване да се баве овим проблемом. Он је за нашу политичку елиту на маргинама, и онда овакве ситуације изазивају одјек у јавности. Стефан је један од ретких који је отворено изашао са својом причом, и сада трпи последице. Оваквих случајева у Србији има доста. Позитивна ствар Стефановог иступа је да се јавности скрене пажња на проблем који постоји у нашем друштву, а који се годинама „гура под тепих“ - указује Ђорђевић.

Наш саговорник додаје да се у Црној Гори ускоро очекује отварање прве сигурне куће за припаднике ЛГБТ популације, и да би тако нешто требало да се отвори и код нас.

Мирјана Богдановић, извршна директорка Геј стрејт алијансе, организације која је Стефану обезбедила сигуран смештај у Београду и помоћ стручних људи, каже за Данас да је он под великим стресом, да му је неопходна помоћ и да са њим тренутно ради тим за социо-психолошку подршку.

-Он се осећа сигурно, јер се налази у пријатељском окружењу, али му је и даље тешко због комплетне ситуације у коју је запао. Наредних дана његов телефон ће бити искључен и препоручено му је да се дистанцира од медија и давања изјава, како не би био таргетиран и даље и како би могао да среди своје емоције - прича Богдановићева. Она додаје да ће у разговору са стручњацима Стефан одлучити шта је најбоље за њега у наредном периоду. Као нека од решења Богдановићева истиче наставак школовања, проналажење посла и поновно ступање у контакт са породицом.

- Најбоље би било када бисмо све ове три опције успели да објединимо, јер је за Стефана јако битна подршка коју може да добије у породици, али и да настави са својим животом. Опште је познато да је друштво у Србији високо хомофобично и овај случај није усамљен. Доста особа када признају своју сексуалну оријентацију суочавају се са одбијањем и долазе у сличну ситуацију као Стефан - напомиње Богдановићева.
 

 


#   ГСА   људска права   Драган Ђорђевић   брачни пар
@


 



Будите у току

Дозволите обавештења са овог портала о актуелним збивањима