Јужна Србија Инфо
Ћирилица | Latinica

Кампања завршена без надзора РЕМ-а

rssBookmark and Share

01.04.2017. insajder.net, Јужна Србија Инфо

У Србији је завршена предизборна кампања за председничке изборе, а да први пут извештавање медија током кампање није пратило Регулаторно тело за електронске медије.

insajder.net
insajder.net

Док су из недеље у недељу извештаји невладиних организација указивали на апсолутну доминацију кандидата владајуће коалиције у информативним програмима, једина реакција РЕМ-а била је забрана емитовања појединих предизборних спотова. 

Одмах након расписивања избора из РЕМ-а је за Инсајдер.нет потврђено да неће вршити надзор медијског извештавања током кампање, већ ће само поступати по пријавама грађана о уоченим неправилностима. Овакву одлуку у РЕМ-у су образложили техничким разлозима, односно недостатком софтверских параметара.

Имајући у виду да је РЕМ наменски софтвер за мониторинг медија током предизборних кампања набавио још 2012, Инсајдер.нет је Служби РЕМ-а за надзор и анализу поставио питање шта се догодило с тим софтвером, односно због чега се он више не користи.

У одговору који смо добили се наводи да је због усвајања Закона о електронским медијима и Закона о оглашавању потребно изменити софтвер за надзор у великом обиму. Како тврде, за то није било новца.

Ова служба, међутим, није појаснила због чега би Закон о електронским медијима, који је донет пре три године, утицао на рад софтвера који је до пре годину дана добро радио.

Није јасно ни како је на повећање обима посла утицао нови Закон о оглашавању. Он је ступио на снагу 6. маја 2016, а прописује да се изборне кампање и друге промотивне активности политичких организација врше у складу с изборним и прописима који уређују електронске медије. Ти прописи су важили и 2016, када је уз помоћ тог софтвера праћено извештавање медија током избора. 

Да је пре само годину дана наменски софтвер коришћен за мониторинг електронских медија може се закључити из изјаве Стевице Смедеревца, начелника мониторинга у РЕМ-у, који је, гостујући на Радио Београду неколико недеља након прошлогодишњих избора, рекао да је софтвер сложен, али да се служба за надзор „уходола“. Због тога је најавио и да ће резултати мониторинга бити објављени брже него 2014, када се на извештај чекало два месеца.

Ипак, извештај о резултатима надзора током кампање 2016. није објављен до данас, а ове године РЕМ је донео одлуку да надзор неће ни спроводити.

Биро за друштвена истраживања, који је уз неколико организација пратио извештавање медија током ове кампање, оценио је да је РЕМ донео такву одлуку јер ово тело није могло себи да дозволи ново брукање, ћутањем на овакво медијско извештавање.

Према последњој анализи коју је објавио БИРОДИ, председнички кандидат владајуће коалиције Александар Вучић био је током кампање у централним вестима заступљен 250 минута више од свих осталих кандидата заједно. 

Закон о електронским медијима прописује да су емитери, између осталог, обавезни да поштују „забрану политичког оглашавања ван предизборне кампање и да у току предизборне кампање регистрованим политичким странкама, коалицијама и кандидатима обезбеде заступљеност без дискриминације“.


#   телевизија     Александар Вучић   Белами РТВ   надзор   БИРОДИ   РЕМ   председнички избори 2017   електронски медији
@avucic @belamiportal @


 



Будите у току

Дозволите обавештења са овог портала о актуелним збивањима