Јужна Србија Инфо
Ћирилица | Latinica

Oперисаним женама од рака корекциjа доjки о трошку РфЗO

Bookmark and Share

17.08.2016. Танјуг

Изабрани лекар убудуће ће моћи пациjентима да отвори двоструко дуже боловање - до 60 дана, док ће женама оболелим од рака, коjима jе одстрањена доjка, убудуће реконструкциjу или корекциjу доjки плаћати држава.

Oперисаним женама од рака корекциjа доjки о трошку РфЗO

Tо су само неке од новина предвиђене нацртом Закона о здравственом осигурању, коjи би пред посланицима у парламенту требало да се нађе на jесен, а од 1. jанура наредне године да почне да се примењуjе.

Предложено jе и да основ за накнаду зараде током боловања буде просечна плата у претходних 12 месеци, а не као до сада - последња три месеца, а разлог су, како се наводи, уочене злоупотребе.

"Дато jе овлашћење изабраном лекару да може да утврди дужину привремене спречености за рад и право на боловање до 60 дана. За таj период исплата ће ићи као и до сада, првих месец дана на терет послодавца, а од 31. дана ће та обавеза прећи терет РфЗO", рекла jе Танјугу помоћница министра здравља Слађана Ђукић.

Oна додаjе да jе предложеним изменама закона дата могућност лекару специjалисти да може да изда упут за стационарно лечење пациjента, ако процени да jе то потребно.

Дефинисан jе и пакет здравствених услуга или броj и врсте прегледа, анализа и интервенциjа, што до сада ниjе било презицирано, а регулисано jе и уводење добровољног здравственог осигурања, коjе би покрило услуге коjе нису у обавезном здравственом пакету.

Новина jе и да ће жене коjима jе због карцинома уклоњена jедна или обе доjке, убудуће реконструкциjу или корекциjу доjки добити о трошку државе.

"Прихваћена jе инициjатива удружења жена коjе су оперисане од рака доjке и коjима jе одстрањена доjка, да им се на терет обавезног осигурања обезбеђуjе корекциjа друге доjке", нагласила jе Ђукић.

Нацртом Закона акценат jе стављен и на скрининг програме - превентивне прегледе, за све грађане, а трошкове ће сносити РфЗO за осигурана лица, а за оне коjи немаjу оверену здравствену књижицу трошкове ће сносити држава.

Ђукић jе рекла да се превентивни прегледи организуjу како би се би се спречило обољевање од наjтежих врста болести, jер откривањем болести у раноj фази веће су шансе за излечењем.

За оне коjи се не одазову на позив за превентивни преглед неколико пута, а не оправдаjу изостанак, губе касниjе право на лечење те болести о терету државе, али само у случаjу да оболе до следећег циклуса позивања.

Помоћница министра каже да су санкциjе предвиђене како би се на неки начин апеловало на грађане да се одазиваjу на скрининг прегледе, коjи су важни да би се предупредило обољевање од наjтежих врста болести. 

"Грађани се не санкционишу ако се не одазову на први позив, већ уколико се не одазову на више позива за скрининг програм и тек тада губе право на лечење уколико оболе од те болести за коjу jе организован превентивни преглед", нагласила jе она.

Према њеним речима, грађанима се оставља могућност да се више пута одазову позиву или оправдаjу изостанак уколико су спречени у супротном губе право на лечење.

Tоком боравка у иностранству предлог jе да Републицки фонд за здравствено осигурање плаћа трошкове хитне медицинске помоћи пружене у иностранству, у случаjу да пациjент пре одласка на пут ниjе набавио потврду о коришћењу здравствене заштите. 

"Aкценат jе стављен и на палиjативно збрињавање, коjе сада по нацрту закона о здравственом осигурању иде 100 одсто на терет средстава обавезног здравственог осигурања и пружа се осигураним лицима, без обзира на чињеницу да ли им jе оверена здравствена књижица или не", казале jе Ђукић Танјугу.

Новина jе и за родитеље деце болесне од рака, тешког оштећења можданих структура и других тешких обољења, да ће имати право на боловање током комплетног лецења детета до његове 18 године и примаће 100 одсто зараде.

До сада су родитељи имали право на боловање од свега четири месеца, а надокнада jе износила 65 одсто плате.

Ђукић каже да jе Закон о здравственом осигурању jедан од системских закон и ових дана jе предвиђено да уђе у процедуру организовањем jавне расправе, где ће сви заинтересовани моћи да доставе своjе предлоге и мишљења како би се евентуално предлог кориговао.

"Закон ових дана улази у процедуру. Mинимални рок за jавну расправу jе 20 дана, затим иде пред посланике у парламент и до краjа године би закон требао да буде усвиjен", закључила jе помоћница министра здравља Слађана Ђукић.


#   здравство   РФЗО   здравствена књижица  
@


 



Будите у току

Дозволите обавештења са овог портала о актуелним збивањима