Јужна Србија Инфо
Ћирилица | Latinica

Спремите фото-апарате за супермесец

Bookmark and Share

11.11.2016. Политика

Земљин једини природни сателит није нам био ближи у фази пуног месеца од 1948. године

Супермесец као појава у просеку се догађа на сваких 13 и по месеци
Супермесец као појава у просеку се догађа на сваких 13 и по месеци

Месец ће у понедељак 14. новембра бити највећи и најсјајнији за последњих 68 година. Ако небо буде без облака, биће то ретка прилика да се ужива у погледу на овај феномен и да се фотографише, јер ће се следећи пут у таквом сјају указати тек за 18 година, крајем новембра 2034. године.

Реч је о појави познатој као супермесец, која се дешава када је Месец пун у тренутку када уђе у перигеј, најближу тачку Земљи на свом путу око ње. У просеку се догађа на сваких 13 и по месеци, али ова година и 2014. занимљиве су по томе што су имале по чак три супермесеца.

Према подацима америчке агенције НАСА наш једини природни сателит у перигеју делује 14 одсто већи и 30 одсто сјајнији него када се налази на удаљенијој тачки од Земље, апогеју.

Када је најближе Земљи, удаљеност износи више од 350.000 километара, а када је најудаљенији, нешто више од 400.000 километара.

Овај пут, у понедељак, због променљивог облика месечеве орбите под дејством гравитационих сила, биће још ближе Земљи него што је уобичајено, па тако и мало већи од просечног супермесеца. У 22.09 сати проћи ће поред Земље на удаљености од 356.511 километара, најближе од 1948. године. А пошто ће тад бити у фази пуног месеца, деловаће посебно велико.

Супермесец је 30 одсто светлији од најмањег пуног месеца, а 15 одсто светлији од просечног пуног месеца. Далеко од светлости града, то значи знатно више месечине, под условом да нема магле ни облака. У граду ће се та разлика теже приметити због такозваног светлосног загађења.

Ипак, иако медији посвећују велику пажњу овој појави, грађане не треба да изненади ако Земљин природни сателит буде изгледао као и било који пун месец, објавио је „Гардијан”. Разлика између овог и на пример оног који је могао да се види 16. октобра или оног који ће се видети 14. децембра – занемарљива је.

Додатну забуну може да створи нешто што је познато као илузија месечеве величине. Када је нама најближе небеско тело близу екватора, може да делује и три пута веће него кад је високо на небу. То значи да ће 14. новембра, када буде близу екватора, да се укрсте и физиолошки ефекат месечеве илузије и физички ефекат супермесеца.

Како ухватити тренутак

За фотографисање супермесеца препоручују се фото-апарати са великим зум објективом или dSLR апарат са објективом од бар 200 мм, пише сајт svetnauke.org и даје неколико савета:

* искључите аутоматски мод на апарату

* ИСО осетљивост апарата поставите на минимум (нпр 100-200, у зависности од вашег апарата)

* изаберите мали отвор бленде, бар ф/8 или мање

* ако ваш апарат омогућава, снимајте у RAW формату

* ако можете да бирате, користите мануелни фокус, пошто се аутоматика апарата лоше сналази у оваквим условима

* експериментишите са експозицијом; Месец је сјајан и креће се брзо, потребне су кратке експозиције, око нпр. 1/125 секунди


#   астрономија     фотографије
@


 



Будите у току

Дозволите обавештења са овог портала о актуелним збивањима