Јужна Србија Инфо
Ћирилица | Latinica

Све више децентрализатора на југу Србије

rssBookmark and Share

Ниш 28.02.2013. Грађанска мрежа – Јужна пруга

После дугог периода ћутања највећих политичких странака о децентрализацији Србије, ових дана скоро да нема политичке опције у Србији која не говори о децентрализацији и регионализацији Србије.

Све више децентрализатора на југу Србије

У Шапцу је формирана „Западна Србија“, председник ДС Драган Ђилас изјавио је да ће се залагати за децентрализацију и јаке регионалне центре, странка Зорана Живковића се противи регионализацији, а Душан Петровић је у Скупштини Србије формирао посланичку групу којој приступају посланици који подржавају идеју децентрализације Србије.

„Грађанска мрежа – Јужна Пруга“, из Ниша, која заговара равномернији развој свих делова Србије и суштинску децентрализацију Србије, једна је од првих која се овим питањем почела бавити на југу Србије.

- Добро је што децентрализација Србије добија овакав публицитет, што као тема није монополизована и што се о њој све отвореније говори. Наша организација је почетком јануара месеца упутила ректору Универзитета у Нишу отворено писмо којим смо предложили формирање тима за праћење процеса децентрализације Србије, како би се интерес грађана југоистока Србије могао остварити на равноправан начин са интересима осталих регија у Србији. Сматрамо да Универзитет у Нишу, уз подршку организација цивилног сектора, треба да активније учествује у оваквим процесима који у великој мери могу утицати и на будући квалитет живота грађана југоистока Србије.

(Дејан Ђорђевић, Грађанска мрежа – Јужна Пруга)

-Намера нам је да грађанима овог дела Србије покушамо да приближимо ефекте децентрализације и бољитак који би грађани “јужне пруге“ могли да очекују децентрализацијом - каже Дејан Ђорђевић из грађанске организације „Јужна Пруга“.

Занимљиво је да до сада ни једна парламентарна странка није формулисала свој детаљни концепт децентрализације Србије, па се тако и стручна јавност нашла у ситуацији да у прегршту идеја децентрализације нема званичног полазног основа о коме би се могла изјаснити. Национални Савет за децентрализацију који је до краја 2012. године требао да изради предлог Стратегије децентрализације Србије, то није урадио, а министарка регионалног развоја Верица Калановић најављује да би Национална стратегија децентрализације Србије требала да до краја 2013. године буде достављена Влади Србије на усвајање.

На југу Србије, посебно у нишком региону, децентрализација Србије добија све већи број поклоника, међу којима има како представника и симпатизера владајуће коалиције, тако и организација цивилног сектора и странака опозиције.

РТВ Белами: Ниш – главни град југоисточне Србије

Куриозитет у Нишу представља и то што већ месецима новинари приватне регионалне радио-телевизије Белами на почетку информативног програма поздрављају своје гледаоце слоганом „гледате централну информативну емисију из главног града југоисточне Србије“. На овај начин грађанима југоистока Србије, скоро неприметно, али свакодневно отвара се и приближава питање измене организованости Републике Србије.

Конкурентска Беламију, Нишка телевизија, рачунајући на подршку и функционера и гледалаца југа Србије активно се припрема и ради на заговарању формирања регионалног јавног сервиса.

Како су у Нишу у последња четири месеца укинуте две регионалне телевизије, ТВ5 и ТВ Зона, као и због још увек присутног незадовољства грађана Ниша, због недобијања националне фреквенције за ТВ5, која је након тога и укинута, не чуди што грађани „јужне пруге“ у децентрализацији Србије виде могућности једнаких шанси за све грађане Републике Србије.



#   Ниш   Драган Ђилас   Верица Калановић   Дејан Ђорђевић   отворено писмо   Универзитет у Нишу   Ана Живковић   Душан Петровић
@


 



Будите у току

Дозволите обавештења са овог портала о актуелним збивањима