Јужна Србија Инфо
Ћирилица | Latinica

У Лесковцу ни просечна оцена десет на студијама не гарантује посао!

rssBookmark and Share

10.02.2011. Душан Коцић

Моја ћерка је дипломирнаи економиста, са просечном оценом десет, и прво добија непристојне понуде, па тек онда долази у обзир посао! – каже Љиљана Мирковић, која се недавно обратила за помоћ Расиму Љајићу, министру рада и социјалне политике.

У Лесковцу ни просечна оцена десет на студијама не гарантује посао!

ЛЕСКОВАЦ - У лесковачком крају, некадашњем ,,српском Манчестеру’’, који се не може подичити великим бројем способних стручњака, догађају се чудне ствари у политици запошљавања. Сада, нажалост, ни изванредне оцене на студијама, па ни све десетке у индексу, али и бројне награде, нису довољне да се дође до било каквог радног места!

-Моја ћерка је дипломирнала економију са просечном оценом десет, и прво добија непристојне понуде, па тек онда долази у обзир посао! – каже Љиљана Мирковић, која се недавно обратила за помоћ Расиму Љајићу, министру рада и социјалне политике.

Мирковићева наглашава да је њена породица шесточлана, да једино она ради код приватника који годину дана не уплаћује радни стаж, а последњу зараду од осам хиљада примила је пре неколико месеци, а супруг не може да оствари право на пензију, јер је радио у Словенији.

Описујући драму своје породице, Љиљана Мирковић наводи да у заједничком домаћинству живе син, снаха и њихово дете, али и они не раде.

-Молим да бар инспекција рада реагује како би ми власник фирме оверио књижицу! – каже дрхтавим гласом Љиљана Мирковић.

Лесковчани, судећи по бројним примерима који су се чули и недавном разговора са минитром Љајићем, за драматично стање критикују локалне органе власти, ПИО, инспекцијске органе, али и Владу Србије, а незапосленост је, уз бројне незаконитости у раду државних и правосидних органа, кључни проблем!

У буџету града Лесковца предвиђено је 20 милиона динара за реализацију програма активне политике запошљавања. Та средства ће бити коришћена као субвенција за самозапошљавање, али и субвенција домаћим послодавцима за отварање нових радних места.

Према подацима Већа Самосталних синдиката за подручје шест општина Јабланичког округа, од промене власничке структуре капитала, односно од почетка приватизације, без радних места остало је готово 20.000 лица!

У ситуацији када се до радног места тешко долази, многи покушавају да самозапошљавањем обезбведе егзистенцију. Лане је, на пример, на подручју НСЗ Јабланичког округа само општина Лебане издвојила милион динара подстицајних средстава за самозапошљавање, а Министарство економије и регионалној развоја одобрило је још два милиона подршке да15 незапослених лица самостално обављању производну делатности.

Проф. др Мића Станковић, председник општине Лебане, истиче да је у 2010. години износ тзв. трансферних средстава из Републике био смањен што је знатно отежало остваривање планова и морали су да штедње и да се солидарно испомажу, јер је то био једини начин преживљавања!

У 2011. години предвиђено је да се за подстицај запошљавању у лебанском крају уложи седам милиона динара. Локална самоуправа обавезна је да издвоји два милиона, Фонд за развој четири, а донатори милион динара.

У Јабланичком округу, према подацима НСЗ, више од 35.000 радника тражи посао, међу којима је највише младих, али су шансе да се запосле – минималне. Сва истраживања показују да је најбоља препорука да се дође до радног места рођачка веза и сарадња са врхом странака које су на власти! У Лесковцу посао тражи 20.531, Власотинцу 5.925, Лебану 5.159, Бојнику 2.501, Медвеђи 1.319 и Црној Трави 197 особа. У овом делу Србије без посла је и 1.077 стручњака са факултетским образовањем, највише у Лесковцу – 849 и Власотинцу – 108, док је у Лебану ван радног односа 72 факултетлија, који чекају прву шансу и по неколико година.

 


#   незапосленост   Мића Станковић   председник општине   Инспекција рада   Фонд за развој   локална самоуправа   без посла   Министарство економије
@


 



Будите у току

Дозволите обавештења са овог портала о актуелним збивањима