30 пацијената чека нову јетру, а 150 здрав бубрег
Ниш 13.05.2013. Autor: Rts
На југу Србије тридесеторо пацијената чека нову јетру, а 150 здрав бубрег.

Нови Тим за траснпланатцију у Клиничком центру Ниш спреман је да разјасни колегама и породицама недоумице о завештању и донорству органа. Најбоља промоција трансплантације је извештавање о њеном успеху, као разговори са родбином оних који су дали органе, објашњавају лекари.
Иако национални програм о транспланатцији и завештању органа траје неколико година, пракса показује да хуманост није увек одлучујући фактор код оних породица са којима разговарају тимови лекара о сагласности за донирање органа. О томе се још нерадо говори због великих предрасуда, неповерења и страха од такве одлуке.
У Дому здравља у Гаџином Хану у коме се годишње обави 60.000 прегледа.
У последњих пет година само један човек је овде питао како да постане донор. Брошуре о завешатњу органа лекари никада нису имали, али ни сарадњу са стручним тимом у Нишу.
"На жалост не, нити од Клиничког центра, нити смо имали допис од Министарства, а ни наши лекари нису били на едукацији", каже Љубиша Стојановић, директор Дома здравља Гаџин Хан.
Нови Тим за траснпланатцију у Клиничком центру Ниш спреман је да колегама и породицама недоумице о завештању и донорству органа разјасни.
После искреног разговора са њима, породица Ане Митровић је одлучила да да сагласност да отац који је доживео мождану смрт буде донор.
"Знали смо да би и он пристао на такву одлуку, с друге стране ви сте у ситуацији да доносите одлуку о нечијем животу некога ко вам је био најмилији, а с треће стране имали смо велику мотивацију да будемо хумани и да некоме продужимо живот", каже Ана Митровић, ћерка донора из Ниша.
Од почетка године у Нишу је урађена само једна кадаверична траснпланатција.
Проф. др Мирослава Живковић, члан Тима за трансплантацију Клиничког центра у Нишу каже да у тој области владају бројне пртедрасуде, табуи, заблуде и зато све то обавезује да се ради на едукацији.
"Најбоља промоција трансплантације сама трансплантација, извештавање о успеху трансплантације, разговори са родбином оних који су дали органе", каже проф. др Мирослав Стојановић, координатор Тима за трнсплантацију органа у Нишу.
На југу Србије тридесеторо пацијената чека нову јетру, а 150 здрав бубрег.
#
Ниш
Гаџин Хан
Љубиша Стојановић
донирање органа
@
Tweet
- Новости
- Црна хроника
- Политика
- Друштво
- Економија
- Пољопривреда
- Туризам
- Култура
- Забава
- Савети
- Спорт
- Здравље
- Интервју
- Блог
- Обавештења
- Огласи
- Некретнине
- Туристичке
Најновије вести

- Европски стони тенис стиже у Ниш
- Временска прогноза
- ЈКП „Наиссус“ честита Нишлијама празнике
- 1.200 пакетића малишанима у прокупачким селима
- Данас је Василициа - Мали Божић
- Пливање за Богојављенски крст у Куршумлији
- Потрага за Милцом Асановић и даље траје
- Бесплатна рехабилитација за пензионере југа Србије
- Прокупље: Базен зими не сме бити празан
- Марш ка Крфу: Једногодишња забрана
- Ана Штајдохар вечерас за "Српску"
- Казне за неочишћене тротоаре у Нишу
- Протест у насељу Црвена звезда због струје
- Снег и лед на јваним површинама
- Раст путника и повратак линије за Дортмунд
Најновији огласи
- Dve ženke francuskog buldoga
- Poznanstva,veze,brak,agencija Lepeza
- Polovni delovi Sprinter, Vito, Viano, Krafter, LT
- Torte Novi Sad
- Potrebna Vam je dodatna zarada?
- Potrebni mesari za rad u Sloveniji i Hrvatskoj
- Паметни Сат-Сат за Децу са локацијом-СИМ Сат-Смарт Wатцх
- Otkup telefona Beograd
- Za rad u Sloveniji, Hrvatskoj i Nemačkoj potrebni -mesari -pomoćnik mesara -kuvari -pomoćnik kuvarai i bravari
- Selidbe Beograd Super Cena
- Проневера цигарета вредних око два милиона евра: Међу ухапшенима Нишлија и Прокупчанин
- Напад у Нишу: Један мушкарац тешко повређен, двојица приведена
- Тридесет година гласа и вере: Орден Светог Романа Ђунишког Дечје–омладинском хору „Бранко“ на Божићном концерту
- Четврти напад на просторије Покрета за народ и државу у Нишу
- Света литургија и подела пакетића деци на празник Оце у Нишу
- Јојке пребили Чикага: једна псовка је била довољна
- Тестирај најпопуларније игрице потпуно БЕСПЛАТНО — стартуј са free спиновима!
- Стигао извештај о угинућу шкољки
- “Леони” добио преко 50 милиона евра од државе, а сада 1.900 људи остаје без посла
- Диктирај своје услове игре – искористи аутоматски cashout и осигурај добитак!











