Данас је Ђурђевдан - по народном веровању прави почетак лета
Српска православна црква данас обележава дан Светог великомученика и победоносца Георгија, празник познат у народу као Ђурђевдан. Према веровању, на данашњи дан се срећу зима и пролеће - лето.

Ђурђевдан је по броју славара у Срба на четвртом месту, док је пренос моштију Светог Ђурђа, Ђурђиц, на осмом месту по броју славара.
Празновање Ђурђевдана пада 6. маја, а Ђурђица 16. новембра по грегоријанском календару. Ђурђевдан је уједно крсна слава многих православних Срба и Рома, а, према народној песми, био је крсна слава и Краљевића Марка.
Ђурђевдан је међу највећим пролећним празницима. Према народном, обичајном рачунању времена, Ђурђевдан је полутар године: време се рачунало од и до Ђурђевдана.
Куће се ките врбом и зеленилом. Плету се венци од биља и лесковог прућа који се бацају на кућни кров или задену за капију и стајска врата.
Многи до овог пролећног празника не једу овчје млеко и јагњеће месо, нити до Ђурђевдана спавају у природи. Поред тога, многи не музу козе и овце до тог дана и на Ђурђевдан први пут помузу сву ситну стоку и праве сир, чија се прва грудва носи свештенику да је благослови.
Ако је на Ђурђевдан ведро, верује се, биће родна година. Ако тада и сутрадан пада киша, лето ће бити сушно. Пада ли киша на трећи дан, дакле на дан светога Марка, лето ће бити кишовито.
Свети Великомученик Георгије
Овај славни светитељ родио се у кући богатих и часних родитеља у Кападокији. Кад му је отац пострадао као хришћанин, мајка се преселила у Палестину, где је дечак одрастао.
Већ у двадесетој години доспео је до чина трибуна у служби цара Диоклецијана. У то време цар је започео велики прогон хришћана, а млади Ђорђе је ступио пред цара и одважно рекао да је и он хришћанин. Тиме је започело његово страдање за веру.
Тамница, окови, крваве ране по целом телу и сва друга страшна мучења нису поколебали младића. Он се непрестано, усрдно и искрено молио Богу и Бог га је исцељивао и спасавао смрти на велико дивљење народа. Када је Ђорђе молитвом васкрсао једног мртваца, многи су примили веру Христову, а међу њима и царева зена Александра, главни жрец Атанасије, земљорадник Гликерије, потом Валерије, Донат и Тирин.
Цар је најзад одлучио да Ђорђа и своју жену осуди на смрт сечењем главе. Царица је издахнула на стратишту пре погубљења, а свети Ђорђе посечен је 303. године.
Многа чуда дешавала су се од тада на његовом гробу. Господ га је, због његове искрене и непоколебљиве вере, учинио моћним да помаже свима који су у невољи и који га искрено славе и призивају његово име.
Обичаји
Биљани петак, дан пред Ђурђевдан
Мештани села Михајловац већ 18 година обнављају обичај брања лековитог биља за мелеме и бајање. Тај празник је познат као "Биљани петак", и увек пада у петак пред Ђурђевдан.
Није свеједно у којем ће се пољу брати биље, па у местима где се обичај одржао на Биљани петак, ако је поље далеко, на брање се полази већ око поноћи. У поље се мора стићи пре но сунце изгреје.
На југу Србије девојке из поља доносе и цвеће са жилама да га засаде у своје баште а остало цвеће, свезано у китице, ставе под стреху на источној страни да стоји до Ђурђевдана. На Ђурђевдан га исецкају, помешају са осталим ђурђевским цвећем и дају стоци да буде здрава.
Старије жене, које се баве бајањем, радо иду у поље по траве за Биљани петак, јер верују да биље убрано тог дана има израженију лековиту и магијску моћ.
На Биљани петак жене беру страшник, копитњак, глогове гранчице и јалови кукурек. Глогове гранчице се беру да би укућани буду здрави и дуговечни, а кукурек да им вазда петао пред кућом пева, односно да се породица не затре.
Тог дана ће у пољу травари и биљари говорити о својим искуствима са скупљањем и коришћењем лековитих трава, о лековитости и моћима биља. На крају ће девојке у народним ношњама конкурисати за титулу лепотице биља. Увече, по повратку из Биља, домаћица у лонац с водом ставља разне траве бране тога дана. Свака травка има посебно значење: здравац - да је много здравља у кући; грабеж - да се момци грабе око девојке; дрен - да деца буду здрава.
Биље се потом ставља под ружу у башти, а прво црвено јаје од Ускрса, које се још зове чуваркућа, ставља се у лонац са травкама.
Водом из лонца деца се ујутру о Ђурђевдану умивају, уз жељу да буду лепа и румена као црвено јаје. Оно се касније враћа да чува кућу до наредног Ускрса када ће бити закопано испод воћке која није рађала, да би догодине донела плод.
#
СПЦ
хришћанство
Ђурђевдан
Српска слава
Свети Ђорђе
@
Tweet
[ Додај коментар ]
- Новости
- Црна хроника
- Политика
- Друштво
- Економија
- Пољопривреда
- Туризам
- Култура
- Забава
- Савети
- Спорт
- Здравље
- Интервју
- Блог
- Обавештења
- Огласи
- Некретнине
- Туристичке
Најновије вести

- Пун кофер прича
- За Николину и Михајла
- Мигранткиња скривена испод хаубе
- Почиње летње рачунање времена
- Временска прогноза
- Да се злочин над Србијом никада не забораве
- Сећамо се жртава агресије
- Ниш добија један од најбољих концертних клавира
- Потписан уговор са Фондацијом "Наши Срби"
- Грејање зависи од спољне температуре
- Турнир кошаркаша у колицима
- “Вече севдаха"
- Нови гтадски урбаниста и директор Водовода
- Квалификације за ЕУРО 2024
- Изградња нове пијаце на Пантелеју
Најновији огласи
- Torte Novi Sad
- Brak,druzenje,agencija Lepeza,cela zemlja
- Brz i legitiman online kredit za sve
- Molerski i gipsarski radovi
- Slušajte najbolju domaću muziku na online kanalu Radio Song Niš
- Potrebna Vam je dodatna zarada?
- МАШИНА SINGERICA ОРИГИНАЛ
- Potrebni mesari za rad u Sloveniji i Hrvatskoj
- Pozajmice za pravna i fizicka lica
- Паметни Сат-Сат за Децу са локацијом-СИМ Сат-Смарт Wатцх
- Ниш добио прилику за наступ светских пијаниста, у Светосавски дом стиже концетрни клавир врхунских перформанси
- Ниш: Мушкарац страдао у саобраћајној несрећи у Књажевачкој улици
- Популарни кожни детаљи који су увек у тренду
- Раде Рајковић добио и пети мандат као директор Студентског центра у Нишу
- Ниш: У пожару страдала једна особа
- Ниш добио прилику за наступ светских пијаниста, у Светосавски дом стиже концетрни клавир врхунских перформанси
- Велико интересовање за обилазак Константинове "Медијане"
- Вучић: Пред Нову годину младима по 5.000 динара, пензије од новембра веће 9 одсто, од 1. јануара 12,1 одсто
- Млади социјалисти у Нишу подржали Ивицу Дачића за председника партије
- Стари рецепти југа Србије: Како се прави најбољи јужњачки домаћи ајвар
- Ниш добио прилику за наступ светских пијаниста, у Светосавски дом стиже концетрни клавир врхунских перформанси
- Француска доделила орден Легије части Ољи Бећковић
- Велико интересовање за обилазак Константинове "Медијане"
- Стари рецепти југа Србије: Како се прави најбољи јужњачки домаћи ајвар
- Млади социјалисти у Нишу подржали Ивицу Дачића за председника партије