Срби данас обележавају Видовдан
Видовдан је непокретни верски празник кога празнују Српска православна црква и Бугарска православна црква 28. јуна и један од највећих српских празника. Спада у непокретне празнике, а по старом календару је 15. јуна. Код Срба је познат под називом Видовдан, а код Бугара Видовден или Видов ден.

Значај Видовдана за српски народ проистиче из историјских догађаја који су везани за тај датум. Од свих је најзначајнији Косовски бој, погибија кнеза Лазара (1371-1389) и тзв. пропаст Српског царства, па се тог дана ,поред светог Амоса, од почетка XX века слави и црквени празник Светог великомученика кнеза Лазара и светих српских мученика.
О пореклу називу
О пореклу народног назива за овај празник постоји више верзија, али ниједна није доказана односно потврђена. По једној је овај празник наставак слављења словенског паганског божанства Световида, који је био бог обиља и рата и који је можда био српски врховни бог. По другој интерпретацији су поштовање светог Вида (лат. Санктус Витус) донели са собом немачки католички рудари Саси, а њихов светац је прилагођен локалном становништву. Међутим треба имати у виду да су у Полабљу где је такође поштован Световид, његова светилишта махом замењена црквама посвећеним светом Виту. По трећој интерпретацији, и могуће највероватнијој, у питању је остатак Западног хришћанства из времена док је међу Србима био јачи утицај Рима него Цариграда. Видовдан је фиксни празник који Римокатоличка црква обележава 15. јуна и посвећен је св. Виду, а сам култ св. Вида је био врло јак међу јужнословенским римокатолицима. На то упућује истоветност у датуму (28. јун је 15. јун по старом календару) и одсуство култа овог ранохришћанског светитеља у православном хришћанству. И данас по католичком Јадранском приморју постоји обиље топонима и храмова који носе име св. Вида, а св. Вид је и заштитник града Ријеке која Видовдан (15. јун) обележава као дан града (потребно је скренути пажњу да званичан датум Видовдана није 28. јун, већ 15. јун, само што тај 15. јун због разлике у календару пада на 28. грегоријански јун, као што и Српска Нова Година чији је званичан датум 1. јануар пада на 14. јануар, јер се СПЦ придржава јулијанског, а не грегоријанског календара).
По интерпретацији која се везује за традицију и мит Косовског боја, судар двеју војски на Косову пољу је требао да се деси на дан када треба да се види ко је вера, а ко невера. По том миту се од тада тај дан назива Видовданом.
#
СПЦ
Видовдан
Косовска битка
Српска нова година
@
Tweet
[ Додај коментар ]
- Новости
- Црна хроника
- Политика
- Друштво
- Економија
- Пољопривреда
- Туризам
- Култура
- Забава
- Савети
- Спорт
- Здравље
- Интервју
- Блог
- Обавештења
- Огласи
- Некретнине
- Туристичке
Најновије вести

- Нови изглед парка на Тргу краља Александра
- Појачана контрола брзине кретања возила
- Света Петка Трнова
- Временска прогноза
- Саопштење Епархије нишке
- Пожар код Прешева под контролом
- Уређење комплекса Хисар
- Ограда на Булевару или не?
- Узгајао канабис
- Вишесатно чекање
- Алеја заслужних грађана
- Нестао старији мушкарац из Поповца
- Дрога у ногавицама
- Ударио жену са дететом у колицима
- Уништавање амброзије
Најновији огласи
- Sastavljanje nakita i sivenje!
- Brak,druzenje,agencija Lepeza
- Slušajte najbolju domaću muziku na online kanalu Radio Song Niš
- Potrebna Vam je dodatna zarada?
- МАШИНА SINGERICA ОРИГИНАЛ
- Potrebni mesari za rad u Sloveniji i Hrvatskoj
- Pozajmice za pravna i fizicka lica
- Паметни Сат-Сат за Децу са локацијом-СИМ Сат-Смарт Wатцх
- Otkup telefona Beograd
- Finansiranje ponuda od zajam ima 55.000.000 eura
- Овако ће изгледати споменик патријарху Иринеју у Нишу
- Преминуо Зоран Јовановић, дугогодишњи генерални директор “Ниш-експреса”
- 11. нишки "Рома фест"
- УКЦ Ниш: Код 5 пацијенатa је потврђено присуство вируса Covid-19
- И данас километарске колоне на прелазу Градина, чека се и до 3 сата - обезбедити довољно количине воде за пут