Јужна Србија Инфо
Ћирилица | Latinica

НАЛЕД тражи од странака да се изјасне о економским приоритетима

rssBookmark and Share

21.02.2014.

Национална алијанса за локални економски развој (НАЛЕД) позвала је данас странке које учествују на парламентарним изборима 16. марта да се изјасне о економским реформама које намеравају да спроведу у оквиру свог политичког програма.

НАЛЕД тражи од странака да се изјасне о економским приоритетима

Захтевамо да политички лидери поставе рокове за реализацију најважнијих реформи

Лидерима странака послат је упитник са 41 питањем на које треба да одговоре до краја фебруара и наведу које ће конкретне мере спровести у циљу реализације осам кључних приоритета за покретање економије и КАДА:

1. Борба против сиве економије и реформа инспекција
2. Реформа радног законодавства
3. Унапређење процеса издавања грађевинских дозвола
4. Смањење административног оптерећења привреде и увођење електронских сервиса
5. Смањење фискалних и парафискалних намета
6. Решавање проблема бровнфиелд-а и неуспелих приватизација
7. Привлачење инвестиција
8. Унапређење регулаторног процеса

Намера НАЛЕД-а, као највеће јавно-приватне асоцијације у земљи иза које стоји подршка 200 компанија, локалних самоуправа и организација цивилног друштва, јесте да грађанима и привреди обезбеди објективну и непристрасну информацију да ли и у којој мери свака од странака подржава ове приоритете. Након анализе попуњених упитника, почетком марта биће организована јавна дебата у оквиру које ће високи представници релевантних политичких партија имати прилику да грађанима и привреди представе своју економску агенду за период 2014-2018.

 

Осам приоритета за покретање економије

Када је реч о сузбијању сиве економије, партије треба да се изјасне на који начин ће унапредити инспекцијски надзор, да ли ће мењати законе и подзаконске акте који се односе на рад инспекција, које подстицајне мере за излазак из сиве зоне планирају да усвоје и како ће санкционисати нелегално пословање.

Странке би требало да кажу и како ће решити кључне дилеме у Закону о раду (исплата отпремнина, уговори на одређено, дисциплинске мере, минимална зарада, репрезентативност синдиката...), као и на који начин ће обезбедити учешће привреде и грађана у изради закона (не само Социјално-економског савета).

Једно од кључних питања фискалне политике јесте да ли ће ићи на смањење пореза и доприноса на зараде и на који начин. Такође, у НАЛЕД-у питају странке да ли ће смањити намете привреди, како ће спречити увођење нових парафискалних намета и успоставити контролу висине такси које одређују агенције, управе и јавна предузећа.

Од странака се очекује да наведу да ли ће и када усвојити нови закон о планирању и изградњи, да ли ће увести електронско издавање грађевинских дозвола на националном нивоу, као и како ће обезбедити контролу јавних предузећа у процесу издавања сагласности. С тим у вези, за привреду је важно да зна и да ли ће бити усвојен нови закон о улагањима, да ли се планира наставак рада СИЕПА-е и политике давања подстицаја по отвореном радном месту (и по којим критеријумима). Битан пропис за привлачење инвестиција јесте и Закон о приватизацији - да ли партије планирају његове измене, којим мерама ће помоћи окончање процеса реструктурирања и приватизације и шта ће учинити за ревитализацију браунфилд локација.

На крају, када је реч о јачању транспарентности рада државе и смањивању бирократије од странака се тражи да јасно кажу на који начин ће смањити непотребне административне процедуре, да ли у том циљу намеравају да усвоје закон о спречавању сувишне папирологије и формирају регистар процедура. Упитник тражи од политичких лидера да наведу како ће обезбедити развој е-управе и које ће електронске сервисе увести за грађане и привреду, као и да ли ће развити умрежавање институција како би међусобно размењивале податке уместо да грађани буду курири државе који носе документе од шалтера до шалтера.

Неопходно је и да грађани и привреда Србије знају да ли се планира увођење обавезе спровођења јавне расправе на сајту е-управе, на који начин се планира смањивање броја закона донетих по хитном поступку и брже усвајање подзаконских аката. С тим у вези, странке би требало да наведу како планирају да обезбеде предвидивост правног оквира (могућност увида у планове доношења закона, концепт и нацрт прописа и ефеката примена) и учешће привреде и грађана у процесу доношења прописа.


#   јавна предузећа   НАЛЕД   избори 2014
@NALED_SERBIA @


 



Будите у току

Дозволите обавештења са овог портала о актуелним збивањима