Јужна Србија Инфо
Ћирилица | Latinica

Ни пола пореског дуга се не може наплатити

Bookmark and Share

29.06.2015. Д. И. Красић / Новости

Укупно 776,2 милијарде динара тежак је дуг привредника по основу неплаћених пореза и доприноса.
Како је „Новостима“ речено у Пореској управи Србије, од те суме, наплативо је свега 390,1 милијарду динара.

Ни пола пореског дуга се не може наплатити

Преостала половина дуга односи се на предузећа од којих је наплата – немогућа, најчешће из разлога што их закон штити од принудне наплате, као што је то случај са стечајним поступком. Међутим, и оно што је теоретски наплативо – у пракси уме да буде тешко спроводиво.

„Ненаплатив дуг износи 386,1 милијарду динара, или 50 одсто укупног дуга. Од тога се 230,3 милијарде динара односе на стечај, 82,1 милијарда на предузећа у приватизацији, 3,9 милијарди на предузећа у ликвидацији, 68,6 милијарди на брисана предузећа, док се 1,2 милијарде динара односи на фантомска предузећа“, истичу у Пореској управи.

Међутим, један део дуга, који је наплатив из законских разлога, у пракси је ненаплатив зато што порески дужници немају у свом власништву имовину из које се дуг може наплатити.

Такође, од 1. јуна је из зоне „ненаплативих“ у категорију „наплативих“ прешло 43 предузећа, која је процес реструктурирања до тада штитио од блокаде рачуна. Ово је тек део групације предузећа у реструктурирању, углавном некадашњих гиганата, који су „оштећени“ кроз раскинуте приватизације, или се за њих ниједан купац није интересовао до сада. Држава је 17 фирми из ове групе прогласила за стратешки важне (попут фирми ФАП из Прибоја, РТБ Бора, Петрохемије, рудника Ресавица…).

За више од 30 је расписан оглас о приватизацији (чиме је до октобра продужена заштита од принудне наплате свих поверилаца између осталих за: „21. октобар“ Крагујевац, „Будимку“ из Пожеге, „Технохемију“ из Београда…), док је 43 остављено „на ветрометини“ (Јагодинска пивара, Вршачки виногради, „Борели“…). Њихови рачуни су углавном већ блокирани, и то већином по основу старих налога, испостављених пре увођења фирми у својеврсан вид заштите кроз реструктурирање.

„Од предузећа која више нису под заштитом Пореска управа потражује 55,3 милијарде динара“, истичу у Пореској управи. „У погледу наплате наведеног дуга, Пореска управа ће предузети све законом расположиве мере и средства, ради наплате пореског потраживања. Стога, у зависности од ликвидности самих пореских обвезника зависи и наплата пореског дуга“.

Огромна камата

Од укупног дуга по основу јавних прихода, који износи 776,2 милијарде динара, на камату се, према подацима Пореске управе Србије, односи готово 60 одсто, односно чак 455,2 милијарде динара.

 


#   порез   Пореска управа   дуг
@


 



Будите у току

Дозволите обавештења са овог портала о актуелним збивањима