Јужна Србија Инфо
Ћирилица | Latinica

Улагања у вишњу већа од откупне цене

rssBookmark and Share

14.06.2016. Народне новине

И ове сезоне вишњари из нишког и мерошинског атара нашли су се у дилеми да ли да крену у масовнију бербу, јер понуде коју дају откупљивачи не покривају ни цену основног улагања у производњу.

Фото: Белами
Фото: Белами

У Управи за пољопривреду и развој села у Нишу кажу, да је берба почела протеклог викенда и да је на терену и више од стотину откупљивача, а произвођачи пре бербе у потрази су за најбољом откупном ценом.

-Оно што кажу произвођачи је да је цена прилично шаролика и, тренутно, се у селима у околини Ниша креће од 25 до 40 динара по килограму.Вишњу, по правилу, откупљују они који раде за хладњаче и прерађиваче ван наше територије,па није реткост да наше вишње одлазе пут Шумадије или Војводине.Некада је у нишком крају под вишњом било и до три хиљаде хектара,али како је откупна цена почела да пада, површине су се значајно смањиле и поцењује се да је под овим воћем тек око 1 500 хектара,кажу у Управи за пољопривреду.

Лоша ситуација што се тиче произвођача вишње је и у мерошинском крају, који је препознатљив по облачинској вишњи. Самостални стручни сарадник за пољопривреду у општини Мерошина, Хранислав Стојановић, каже да је под вишњом у овом крају око 3000 хектара, а да је овогодишњи род просечан.

-У зависности од положаја вишњара, у некима је род одличан и достиже чак и 15 тона по хектару, а у некима род је потпуно уништио град, па приноса готово и нема. У просеку, то значи да се овогодишњи род може проценити на 7 до 8 тона по хектару, каже Стојановић.

Оно што је још већи проблем је изузетно ниска откупна цена овог воћа и, како каже наш саговорник, највећу корист имаће прерађивачи и извозници, а произвођачи ће опет остати кратких рукава.

-На откупним станицама, тренутно, се за килограм вишње нуди између 25 и 30 динара, што је испод цене основног улагања у гајењу вишње. Многи произвођачи сада су у раскораку да ли да крену у масовнију бербу и продају, по тренутним ценама, или да ризикују нестабилне временске прилике и непогоде, и остану без икакве користи, каже Стојановић.

Оно што посебно забрињава је, све чешћа, појава да откупљивачи не само да нуде ниску цену, већ и вишњу неадекватно класирају.

-Лично сам био присутан када је произвођачу вишња била класирана као друга категорија и нуђено му је 25 динара по килограму, иако је вишња одличног квалитета. По стандардима, вишња прве класе не сме бити мања од 16 милиметара у пречнику и не сме имати никаквих оштећења на плодовима. За такав род откупљивачи нуде само 35 динара по килограму, што је заправо износ основног улагања у њену производњу. Уместо да му род буде процењен и плаћен, макар, и по тој цени, нуђено му је свега 25 динара за килограм. Јер, откупљивачи, као по договору, тврде да ове сезоне у нашимм крајевима нема вишње прве класе, што уопште није тачно, каже Стојановић.

И произвођачи вишње у топличком крају тврде, да ће се лакше изборити са болешћу “жилогриз” која је десетковала њихове засаде, него са монополистима који по срамној цени откупљују овогодишњи род. Када се узме у обзир да берачи узимају од 10 до 15 динара, практично, произвођачима остаје око десетак динара по килограму. Незадовољни су и реакцијом државе која никако да утврди заштитну цену, пре почетка бербе, испод које откупљивачи и накупци не могу да уцењују произвођаче.

Да је откупна цена ниска и да су произвођачи оправдано незадовољни, оцењују и поједини откупљивачи, али кажу да је разлог ниске цене, искључиво, знатно лошији квалитет овогодишњег рода.

-Цена зависи од тржишта, вишња је ове године добро родила, међутим, квалитет је лош. Уз то, изгледа да је дошло време да и хладњачари ове године нешто зараде – коментарише један од откупљивача.

На територији прокупачке општине, процењује се да је под засадом вишње око 2 000 хектара.

С.Јанковић


#   пољопривреда   вишње   откуп   Управа за пољопривреду   временске прилике   откупна цена
@


 



Будите у току

Дозволите обавештења са овог портала о актуелним збивањима