Јужна Србија Инфо
Ћирилица | Latinica

Текстилци могу да буду као Фијат

Bookmark and Share

Врање 13.09.2014. Б92

Међу 502 предузећа које је Агенција за приватизацију понудила на продају има и седам некадашњих текстилних гиганата.

Текстилци могу да буду као Фијат

За запослене у њима охрабрујуће су најаве које ових дана стижу из Кине, да су њихове компаније заинтересоване за српска предузећа у овој области. Купце чекају „Рудник“ из Горњег Милановца, „Први мај“ из Пирота, крушевачка „Звезда“, ивањички „Јавор“, Индустрија обуће Београд“, сомборски „Борели“ и „Јумко“ из Врања.

Љубодраг Савић, професор на Економском факултету у Београду, сматра да би покретање производње у овим фабрикама било веома значајно за обнову индустрије у Србији.

"По укупном ефекту, инвестиција у ове фабрике могла би се мерити са „Фијатом“. Најважније је што би се упослила домаћа радна снага и то углавном женска, која је лидер у незапослености. Значајан моменат је и што се погони тих предузећа углавном налазе у неразвијеним подручјима из којих се тренутно људи исељавају, тако да би инвестиције у ове делове земље биле вишеструко корисне", каже професор Савић.

Професор Савић подсећа да је текстилна индустрија шездесетих година била једна од индустријских грана чији је извоз био вишеструко већи од увоза, и то без икакве државне помоћи:

"Осим тога, текстилна индустрија је била лидер у запошљавању. Наше фабрике су биле поуздани партнери, али су због санкција деведесетих година и огромне конкуренције из Кине изгубиле традиционална тржишта. Упркос свему, Србија је и данас позната као земља која има кадрове у овој области, али је за Кинезе вероватно у овом тренутку још важнија близина ЕУ. Мотив за улагање у нашој земљи је да преко Србије могу да уђу на тржиште ЕУ", рекао је Савић.

Милорад Васиљевић, секретар Удружења за индустрију текстила, одеће, коже и обуће у ПКС, сматра да се у овој области могу повећати и број запослених и извоз:

"Највећи извозници у Русију су тренутно предузећа „Синтелон“ и „Вали“ из Ваљева, оба из текстилне индустрије. У овој делатности нису потребна велика улагања, јер на једној машини, која може да се купи и за 1.000 евра, може да ради један човек. Велики број незапослених би могао да нађе место ако искористимо тренутну позицију према Русији, али и заинтересоване инвеститоре из Кине, Немачке и Италије", каже Васиљевић.

 


#   Врање   Пирот   Први Мај Пирот   инвестиције   АХА Мура   Агенција за приватизацију   текстил     радна снага   Први мај
@


 



Будите у току

Дозволите обавештења са овог портала о актуелним збивањима