Јужна Србија Инфо
Ћирилица | Latinica

Данас је Светски дан детета

Bookmark and Share

20.11.2014.

У Србији ће данас бити обележен Светски дан детета, а тим поводом повереница за заштиту равноправности Невена Петрушић истакла је да је насиље над децом и међу њима велики проблем, као и да се много више пажње мора посветити њиховој едукацији.

Данас је Светски дан детета

Она је рекла Танјугу да сви морају да знају да се модели понашања уче, али да није довољно само деци говорити како треба да се понашају, него да заправо родитељи, васпитачи... морају понудити модел.

"Кад је реч о насиљу над децом, али и насиљу међу децом то јесте велики проблем. Зато са задовољством могу да кажем да је иницијатива да се измени породични закон, али и будући грађански закони који ће, како се најављује, садржати део у којем ће изричито бити забрањено физичко кажњавање деце, сјајна вест", рекла је Петрушић.

Родитељи у Србији убудуће неће моћи да бију своју децу, уз стари мото "батина је из раја изашла", јер преднацрт Грађанског законика (ГЗ) пређвиђа забрану физичког кажњавања деце.

Том одредбом Комисија за израду ГЗ тежи успостављању стандарда васпитавања деце љубављу и посвећеношћу, што не подразумева да дете треба размазити или удовољавати сваком његовом хиру.

Важећи Породични закон већ предвиђа да родитељи не смеју подвргавати дете понижавајућим поступцима и казнама, које вређају људско достојанство детета, као и да су дужни да га заштите од насиља других људи.

Наводећи да је важно на који начин се васпитавају деца, Петрушић је истакла да сви морају да знају да се модели понашања уче и да није довољно деци говорити како треба да се понашају, него да им као родитељи, васпитачи, понудимо модел.

То ће то бити један важан подстицај и да шаљемо поруку да се све проблеми могу решавати на други начин, укључујући и мисију коју родитељи имају, а то је да васпитавају своју децу", рекла је Петрушић.

Она је подсетила да је канцеларија поверенице у прошлој години поднела први посебан извештај који се односи на дискриминацију деце у коме је било речи и о дикриминацији коју сама деца врше.

"Анализе показују да ми имамо још увек много проблема, посебно када је реч о спровођењу концепта инклузивног образовања. Тако се многа деца са инвалидитетом и њихови родитељи још, у погледу темељног права, права на образовање, суочавају са великим тешкоћама", рекла је Петрушић.

Како је навела, сведоци смо и да су ромска деца, такође, у многим аспектима дискриминисана.

Према њеним речима, околност да у Србији још увек имамо у близини ромских насеља такозване ромске школе, које похађају искључиво ромска деца, те да нису ретки случајеви њихове сегрегације тако што се издвајају у посебна одељења, мора да нас брине.

Још је мало школа и општина у којима је успешно спроведен процес десегрегације, упозорила је Петрушић и додала да се на томе мора радити те да је институција на чијем је челу, у неколико наврата, имала прилику да решава такве случајеве.

"Чини ми се да морамо много више пажње посветити уопште едукацији деце и анализи наставних садржаја. Чињеница је да и данас деца уче из књига које заправо генеришу стереотипе и предрасуде и да нема довољно тема, које код деце развијају дух толеранције, уважавања различитости", рекла је Петрушић додајући да се то мора мењати. Како је истакла, кабинет повереника је више пута упућивао Министарству просвете, науке и технолошког развоја такве препоруке.

"Надам се ће и најављени Закон о уџбеницима поставити критеријуме да се не догоди да у наставним материјалима из којих наша деца стичу прве идеје о животу који их окружује, нађу дискриминаторни садржаји било које врсте и нешто што није у функцији развијања духа толеранције и недискриминаторних ставова", рекла је Петрушић.

Светски дан детета проглашен је 20. новембра 1954. године у Генералној скупштини Уједињених нација, а пет година касније, УН су усвојиле Декларацију о правима детета.

Тачно 30 година потом усвојена је и Конвенција о правима детета, коју је Србија прихватила.

Светски дан детета обележава се како би се скренула пажња јавности на све обавезе које друштво има према деци, као и на најважније проблеме са којима се деца суочавају.

Дечја права су утврђена Конвенцијом о правима детета, коју су ратификовале 193 земље, а основни принципи Конвенције су право на живот, опстанак и развој, најбољи интерес детета, право на партиципацију као и право на недискриминацију.


#   Невена Петрушић   Светски дан детета   Нацрт Грађанског законика   деца са инвалидитетом
@


 



Будите у току

Дозволите обавештења са овог портала о актуелним збивањима