Južna Srbija Info
Ћирилица | Latinica

Danas je Svetski dan deteta

Bookmark and Share

20.11.2014.

U Srbiji će danas biti obeležen Svetski dan deteta, a tim povodom poverenica za zaštitu ravnopravnosti Nevena Petrušić istakla je da je nasilje nad decom i među njima veliki problem, kao i da se mnogo više pažnje mora posvetiti njihovoj edukaciji.

Danas je Svetski dan deteta

Ona je rekla Tanjugu da svi moraju da znaju da se modeli ponašanja uče, ali da nije dovoljno samo deci govoriti kako treba da se ponašaju, nego da zapravo roditelji, vaspitači... moraju ponuditi model.

"Kad je reč o nasilju nad decom, ali i nasilju među decom to jeste veliki problem. Zato sa zadovoljstvom mogu da kažem da je inicijativa da se izmeni porodični zakon, ali i budući građanski zakoni koji će, kako se najavljuje, sadržati deo u kojem će izričito biti zabranjeno fizičko kažnjavanje dece, sjajna vest", rekla je Petrušić.

Roditelji u Srbiji ubuduće neće moći da biju svoju decu, uz stari moto "batina je iz raja izašla", jer prednacrt Građanskog zakonika (GZ) pređviđa zabranu fizičkog kažnjavanja dece.

Tom odredbom Komisija za izradu GZ teži uspostavljanju standarda vaspitavanja dece ljubavlju i posvećenošću, što ne podrazumeva da dete treba razmaziti ili udovoljavati svakom njegovom hiru.

Važeći Porodični zakon već predviđa da roditelji ne smeju podvrgavati dete ponižavajućim postupcima i kaznama, koje vređaju ljudsko dostojanstvo deteta, kao i da su dužni da ga zaštite od nasilja drugih ljudi.

Navodeći da je važno na koji način se vaspitavaju deca, Petrušić je istakla da svi moraju da znaju da se modeli ponašanja uče i da nije dovoljno deci govoriti kako treba da se ponašaju, nego da im kao roditelji, vaspitači, ponudimo model.

To će to biti jedan važan podsticaj i da šaljemo poruku da se sve problemi mogu rešavati na drugi način, uključujući i misiju koju roditelji imaju, a to je da vaspitavaju svoju decu", rekla je Petrušić.

Ona je podsetila da je kancelarija poverenice u prošloj godini podnela prvi poseban izveštaj koji se odnosi na diskriminaciju dece u kome je bilo reči i o dikriminaciji koju sama deca vrše.

"Analize pokazuju da mi imamo još uvek mnogo problema, posebno kada je reč o sprovođenju koncepta inkluzivnog obrazovanja. Tako se mnoga deca sa invaliditetom i njihovi roditelji još, u pogledu temeljnog prava, prava na obrazovanje, suočavaju sa velikim teškoćama", rekla je Petrušić.

Kako je navela, svedoci smo i da su romska deca, takođe, u mnogim aspektima diskriminisana.

Prema njenim rečima, okolnost da u Srbiji još uvek imamo u blizini romskih naselja takozvane romske škole, koje pohađaju isključivo romska deca, te da nisu retki slučajevi njihove segregacije tako što se izdvajaju u posebna odeljenja, mora da nas brine.

Još je malo škola i opština u kojima je uspešno sproveden proces desegregacije, upozorila je Petrušić i dodala da se na tome mora raditi te da je institucija na čijem je čelu, u nekoliko navrata, imala priliku da rešava takve slučajeve.

"Čini mi se da moramo mnogo više pažnje posvetiti uopšte edukaciji dece i analizi nastavnih sadržaja. Činjenica je da i danas deca uče iz knjiga koje zapravo generišu stereotipe i predrasude i da nema dovoljno tema, koje kod dece razvijaju duh tolerancije, uvažavanja različitosti", rekla je Petrušić dodajući da se to mora menjati. Kako je istakla, kabinet poverenika je više puta upućivao Ministarstvu prosvete, nauke i tehnološkog razvoja takve preporuke.

"Nadam se će i najavljeni Zakon o udžbenicima postaviti kriterijume da se ne dogodi da u nastavnim materijalima iz kojih naša deca stiču prve ideje o životu koji ih okružuje, nađu diskriminatorni sadržaji bilo koje vrste i nešto što nije u funkciji razvijanja duha tolerancije i nediskriminatornih stavova", rekla je Petrušić.

Svetski dan deteta proglašen je 20. novembra 1954. godine u Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija, a pet godina kasnije, UN su usvojile Deklaraciju o pravima deteta.

Tačno 30 godina potom usvojena je i Konvencija o pravima deteta, koju je Srbija prihvatila.

Svetski dan deteta obeležava se kako bi se skrenula pažnja javnosti na sve obaveze koje društvo ima prema deci, kao i na najvažnije probleme sa kojima se deca suočavaju.

Dečja prava su utvrđena Konvencijom o pravima deteta, koju su ratifikovale 193 zemlje, a osnovni principi Konvencije su pravo na život, opstanak i razvoj, najbolji interes deteta, pravo na participaciju kao i pravo na nediskriminaciju.


#   Nevena Petrušić   Svetski dan deteta   Nacrt Građanskog zakonika   deca sa invaliditetom
@


 



Budite u toku

Dozvolite obaveštenja sa ovog portala o aktuelnim zbivanjima