До 2050. Србија остаје без 17 одсто становника!?
Србија је међу 11 земаља у свету у којима ће број становника опасти за најмање 15 одсто између 2015. и 2050, наводи се у данас објављеном извештају Уједињених нација "Изгледи за становништво у свету: Ревизија 2015".

На челу ове листе на којој су углавном европске земље налази се Бугарска са очекиваним падом од 27,9 одсто, а следе Румунија (22,1 одсто), Украјина (21,7 одсто), Молдавија (20,3 одсто), Босна и Херцеговина (19,5 одсто), Летонија (19,1 одсто), Литванија (17,5 одсто), Србија (17,2 одсто), Хрватска (16,2 одсто), Мађарска (15,6 одсто) и Јапан (15,1 одсто).
Садашњи ниво миграција није довољан да надомести пад броја становника у регионима са ниском стопом прираштаја, а пример за то је Европа у којој ће, како се процењује, између 2015. и 2050. бити 63 милиона више умрлих него новорођених, и укупно 31 милион миграната, што значи да ће се становништво Европе смањити за 32 милиона.
Европа се суочава и са старењем становништва, па је 24 одсто становника већ старо 60 година и више, а тај удео ће 2050. достићи 34 одсто, док ће се пораст касније успорити па ће 2100. старијих од 60 година бити 35 одсто.
Србија прати тај тренд са 24,4 одсто старијих од 60 година, и очекиваним порастом на 32,3 одсто у овој старосној групи до 2050. године.
Просечна старост у Србији повећана је са 30,9 година из 1980. на 40,6 у 2015, а очекује се даље старење на 46,8 у 2050.
Број становника у свету расте па је средином 2015. достигао 7,3 милијарде, што значи да је у претходних 12 година повећан за око милијарду.
Темпо повећања броја становника смањен је са 1,24 одсто годишње у 2005. на 1,18 одсто у 2015, што значи да сваке године свет има додатних 83 милиона људи. Очекује се да ће у 2030. број становника достићи 8,5 милијарди, у 2050. години 9,7 милијарди, а 2100. године 11,2 милијарде.
Демографски трендови у свету су далеко од уједначених, па ће тако око половине додатних становника бити у Африци, која има и највишу стопу раста становништва од 2,55 одсто годишње, наводи се у извештају.
Раст је посебно изражен у групи 48 земаља које су УН квалификовале као најмање развијене земље, од којих је 27 у Африци, а у делу тих земаља - Анголи, Бурундију, Конгу, Малавију, Малију, Нигеру, Сомалији, Уганди, Танзанији и Замбији - становништво ће се до 2100. године у најмању руку упетостручити.
У извештају УН се упозорава да ће концентрација раста у најсиромашнијим земљама отежати задатак владама тих држава које треба да искорене сиромаштво и неједнакост, као и глад и неухрањеност, да побољшају приступ образовању, ојачају здравствене системе, као и унапреде основне услуге грађанима и примене друге елементе одрживе развојне агенде.
Када је реч о најмногољуднијим земљама, Индија ће за седам година преузети ту титулу од Кине.
#
Србија
наталитет
УН
становништво
Бугарска
Европа
Босна и Херцеговина
@
Tweet
[ Додај коментар ]
- Новости
- Црна хроника
- Политика
- Друштво
- Економија
- Пољопривреда
- Туризам
- Култура
- Забава
- Савети
- Спорт
- Здравље
- Интервју
- Блог
- Обавештења
- Огласи
- Некретнине
- Туристичке
Најновије вести

- Додељена Награда „Стеван Сремац“ Марку Стојкићу
- Евакуисано девет особа
- Милан Џигумовић нови помоћник градоначелника
- Најава храмовне славе Мале Саборне цркве у Нишу
- Пет година од упокојења Патријарха Иринеја
- Страдао пешак
- Временска прогноза
- Излила се Јужна Морава
- Преминуо Бранислав Ивковић
- Злостављање вршњака у Нишу
- Јубиларни, 60. Сајам књига
- Ухваћени кријумчари људи
- Санација дела зграде најстаријих нишких гимназија
- Боља повезаност школа, родитеља и самоуправе
- Напад на возило функционера у Владичином Хану
Најновији огласи
- Poznanstva,veze,brak,agencija Lepeza
- Polovni delovi Sprinter, Vito, Viano, Krafter, LT
- Torte Novi Sad
- Potrebna Vam je dodatna zarada?
- Potrebni mesari za rad u Sloveniji i Hrvatskoj
- Паметни Сат-Сат за Децу са локацијом-СИМ Сат-Смарт Wатцх
- Otkup telefona Beograd
- Za rad u Sloveniji, Hrvatskoj i Nemačkoj potrebni -mesari -pomoćnik mesara -kuvari -pomoćnik kuvarai i bravari
- Selidbe Beograd Super Cena
- Преминуо Бранислав Ивковић
- Свети Димитрије - Митровдан
- Факултет српских студија важан корак ка јачању националног идентитета
- Проблем паса луталица у Нишу ескалира: Одштете премашују 60 милиона, грађани изгубили поверење, а кључне полуге управљања и даље у рукама Михајловића
- Град Ниш планира откуп војног комплекса „Црвена звезда”
- Диктирај своје услове игре – искористи аутоматски cashout и осигурај добитак!
- Јојке пребили Чикага: једна псовка је била довољна
- Тестирај најпопуларније игрице потпуно БЕСПЛАТНО — стартуј са free спиновима!
- “Леони” добио преко 50 милиона евра од државе, а сада 1.900 људи остаје без посла
- 500 спинова + 5.000 динара за почетак авантуре – то може само Меридиан
- Јојке пребили Чикага: једна псовка је била довољна
- Тестирај најпопуларније игрице потпуно БЕСПЛАТНО — стартуј са free спиновима!
- Стигао извештај о угинућу шкољки
- “Леони” добио преко 50 милиона евра од државе, а сада 1.900 људи остаје без посла
- Диктирај своје услове игре – искористи аутоматски cashout и осигурај добитак!











