ГРДЕЛИЧКА КЛИСУРА, 27 ГОДИНА КАСНИЈЕ: Воз који никада није стигао
Грделичка клисура 13.04.2026. Јужна Србија Инфо - редакција
Тишина у Грделичкој клисури данас је тежа од камена. Тачно на месту где се пре 27 година челик топио под ударима НАТО пројектила, данас су поново положени венци. Мирис тамјана и звук железничке пиштаљке подсетили су на 12. април 1999. године – дан када је путнички воз број 393 постао симбол страдања за које нико никада није одговарао.

Други дан Васкрса који је зауставио време
Био је то други дан Васкрса. Путнички воз на релацији Београд–Скопље прелазио је преко железничког моста на Јужној Морави када су га погодиле две ракете из авиона НАТО пакта. Први пројектил је погодио други вагон, а други је довршио разарање док су преживели покушавали да изађу из пламена.
Број жртава до данас је остао предмет болне дебате. Иако је званично идентификовано 15 страдалих, међу којима је било и деце, страхује се да је тачан број знатно већи, јер су многа тела остала заробљена у реци или потпуно уништена у ватреној стихији.
Снимак који је „убрзао“ смрт
Овај напад остаће упамћен и по једном од највећих пропагандних фалсификата. НАТО команда је тадашњој светској јавности приказала видео-снимак напада, тврдећи да је пилот „прекасно видео воз“. Каснија истраживања и независне анализе откриле су да је снимак био убрзан три пута, како би се оправдала бруталност и створио привид немогућности избегавања цивилне трагедије.
„Не смемо дозволити да заборав прекрије ове шине“
Данашњем обележавању годишњице присуствовале су породице жртава, представници града Лесковца и „Железница Србије“. Са скупа је послата јасна порука: Грделица није била „колатерална штета“, већ директан напад на цивиле.
„Сваке године овде стојимо са истим грчем у грлу. Ово није само историја, ово је жива рана нашег краја“, рекао је један од присутних грађана који сваког априла долази да ода пошту страдалима.
Док возови данас пролазе обновљеним мостом, успомена на угљенисане вагоне и изгубљене животе остаје уклесана у стење клисуре. Споменик поред пруге, са именима оних који су тог поднева кренули на пут са ког се никада нису вратили, стоји као неми сведок времена у којем је хуманост изгубила битку пред силом.
Грделичка клисура данас не ћути – она опомиње.
#
Грделичка клисура
Грделица
воз
НАТО бомбардовање
@
Tweet
[ Додај коментар ]
- Новости
- Црна хроника
- Политика
- Друштво
- Економија
- Пољопривреда
- Туризам
- Култура
- Забава
- Савети
- Спорт
- Здравље
- Интервју
- Блог
- Обавештења
- Огласи
- Некретнине
- Туристичке
Најновије вести

- Суканијада у Медошевцу
- Четири премијере
- Наставник је препознао таленат
- Кад породична комедија постане права авантура:
- „Моја Козара, мој народ, мој језик“
- „Радоје Домановић“ слави 125 година
- Временска прогноза
- Викенд радови на водоводној мрежи
- Ликовна колонија Сићево
- Културно лето 4. и 5. септембра
- Ван Дам и Митровић посетили децу у болници
- Малолетник осумњичен за дрогу и муницију
- Лекари у Сечаници открили озбиљне проблеме
- Сергеј међу више од 100 дечака добио улогу
- Хонорари певачица на Роштиљијади
Најновији огласи
- Prodaje se gg zemljište na manje od deset minuta od centra Niša
- radnici za berbu maline Arilje
- Veze,brak,poznanstva
- Polovni delovi Sprinter, Vito, Viano, Krafter, LT
- Torte Novi Sad
- Potrebna Vam je dodatna zarada?
- Potrebni mesari za rad u Sloveniji i Hrvatskoj
- Паметни Сат-Сат за Децу са локацијом-СИМ Сат-Смарт Wатцх
- Otkup telefona Beograd
- Za rad u Sloveniji, Hrvatskoj i Nemačkoj potrebni -mesari -pomoćnik mesara -kuvari -pomoćnik kuvarai i bravari
- Пожар код Бованског језера захватио викенд-насеље, изгореле три викендице
- Павловић: Већа подршка Ниша за оне који желе да покрену сопствени посао
- Лесковац: Први Меморијални дечји хуманитарни турнир у малом фудбалу посвећен Радошу Церовићу, хероју са Кошара
- Четири нове ауточистилице за чистије улице и лепши Ниш
- Џенан Лончаревић 11. септембра на нишкој Летњој позорници
- Градоначелник Павловић најавио изградњу гасне електране: Ниш добија стабилну енергију и јефтиније грејање
- Напредак у преговорима: Гасна електрана код Ниша све извеснија
- Успешну зимску сезону испратио снег, почео летњи ред летења -
- Где је истина: Ниш у огледалу протеста - млади, грађани и ВЛАСТ пред испитом поверења
- Академик Светислав Божић: "Ниш ми је отворио пут ка свету“
- Дан примирја у Првом светском рату
- Где је истина: Ниш у огледалу протеста - млади, грађани и ВЛАСТ пред испитом поверења
- Градоначелник Павловић најавио изградњу гасне електране: Ниш добија стабилну енергију и јефтиније грејање
- Академик Светислав Божић: "Ниш ми је отворио пут ка свету“
- Успешну зимску сезону испратио снег, почео летњи ред летења -












