Јужна Србија Инфо
Ћирилица | Latinica

Код лекара опште праксе за 15, код специјалисте за 30 дана

rssBookmark and Share

Горње Међурово 17.06.2014. Народне Новине

Све више пацијената, а све мање лекара.
Без пријема нових лекара Домови здравља неће моћи да функционишу.

Код лекара опште праксе за 15, код специјалисте за 30 дана

"Лично сматрам, да рокови за заказивање прегледа нису у реду, али смо као установа у обавези да се придржавамо Правилника о обиму и садржају здравствених услуга који је прописао Фонд здравства", каже директор Дома здравља у Нишу др Милорад Јеркан

"У последње две године из ове установе отишло је 120 лекара различитих специјалности, а примљено је свега осам превођењем са рада на одређено у рад на неодређено време. Без најмање 20 младих лекара и 50 техничара, рад Дома здравља у наредних шест година биће озбиљно доведен у питање." додаје др Јеркан

"Да бих отишла код кожног лекара морам да обезбедим упут свог изабраног лекара који је на годишњем одмору. Лекар који га мења има заказане пацијенте целу недељу унапред, процена је да мој проблем није ургентан и речено ми је да је најбоље да сачекам да се мој лекар врати са годишњег одмора. Дакле, остаје ми или да платим преглед код приватника или да чекам 15 дана за упут, па још не знам колико, да би заказала преглед код кожног лекара. Шта ли тек раде са другим, тежим пацијентима?! Да ли је нормално да за парче папира треба да чекам 15 дана?!" -резигнирано коментарише Верица Јовић, пацијент нишког Дома здравља.

Овакве и сличне дневне ситуације, практично, се могу бројати десетинама, а од како је на снази летњи режим рада централног објекта и свих амбуланти, Нишлије су све незадовољније односом који примарно здравство има према њима. Општи је коментар -ко има новца може и да се лечи, ко нема -нека му је Бог на помоћи.

И директор ове установе др Милорад Јеркан, слаже се да је ситација озбиљна, али тврди да су му руке везане, јер Дом здравља мора да се придржава одредби које је правилником прописао републички Фонд здравства.

-Тачно се зна шта су хитна стања и када пацијента мора да прими лекар, без обзира да ли је његов изабрани или није. Оно што није хитно стање, на жалост, мора да чека, па и када је у питању само писање упута или прописивање лекова. Дакле, правилник о коме говорим, прецизира да пацијент мора бити примљен у року до 15 дана код лекара опште праксе и у року до 30 дана када се ради о прегледу лекара специјалисте. Чувена капитација - одређени број пацијента по лекару, показује се у пракси као лоше решење, али за сада је тако, каже др Јеркан за Народне новине.

Он додаје, да се прича додатно компликује летњим режимом рада када лекари одлазе на одморе, али и њиховим све мањим бројем због одласка у пензију или неких личних разлога

-Зна се да пацијенти негодују, али трудимо се свим снагама да потребе задовољимо колико је у нашој моћи. Да не би пацијенте оставили без лекара, направили смо шему рада која се односи на рад амбуланти, а условни вишак, расподељујемо у сменама у централни објекат, објашњава др Јеркан.

По летњој шеми рада, која ће важити све до половине септембра, по један лекар опште праксе, и то само у преподневној смени, ради у амбулантама у Доњој Врежини, Горњем Матејевцу, Брзом Броду, Бранку Бјеговићу, Леденој стени и насељу Никола Тесла. У још осам села лекар опште праксе долазиће сваки други дан у преподневној смени. Овакав режим рада важи за амбуланте у Горњем и Доњем Међурову, Горњој Топоници, Велепољу, Хуму, Јелашници, Поповцу и Медошевцу.

-Морали смо да прибегнемо оваквој комбинаторици, јер чињеница је да највише пацијента има централни објекат, а с друге стране, не можемо ни пацијенте из околних насеља да оставимо без лекара. Ситуација би била далеко боља када би могли да запослино нове људе. Колико је стање озбиљно, најбоље говори податак, да је, од када сам ја директор, у пензију или из неког другог разлога из Дома здравља отишло 120 лекара. 3а то време примљено је само осам и то су сви преведени из рада на одређено на рад на неодређено време. Већ 12 пута сам слао допис надлежнима у републици да нам дозволе пријем бар 10 лекара опште праксе и три зубна техничара, али никакав одговор до сада није стигао, каже др Јеркан.

С друге стране, нормативи које је прописао Фонд здравтсва у најмању руку су неодрживи. Према тим документима, 'норма' за једног лекара опште праксе, да би примио пуну плату, је између 1.400 и 2.000 пацијената, лекара кућне неге између пет и десет посета дневно, школског лекара 1.200 пацијената, педијатра 850. Један гинеколог задужен је за здравље 6.500 жена и трудница, један специјалиста психијатар за 16.000 пацијената, а специјалиста спортске медицине за чак 100.000 пацијената.

-Статистике вођене последњих десетак година у Дому здравља, показују да ми из године у годину имамо све већи број пацијената са све већим бројем пружених услуга. То је логична последица све старије популације, али често се дешава да је и број услуга код оних млађих, због компликованијих дијагноза, већи. Због тога, упорно инсистирамо на томе да нам Фонд здравства признаје број пружених услуга, а не број пацијената. О притиску који има нишко лримарно здравство говори и податак да смо само у прошлој години имапи 5,1 милиона пружених улсуга у граду који има око 250 хиљада становника. Ако нам не дозволе пријем бар 20 младих лекара и 50 сестара рад Дома здарвља у наредних шест година биће врло озбиљно доведен у питање, а незадовољство пацијената биће све веће, -упозорава директор Јеркан.

 


#   Дом здравља   Горње Међурово   здравство   Доње Међурово   Медошевац   Брзи Брод   Јелашница   Доња Врежина   Поповац   Горња Топоница   Милорад Јеркан   Веле Поље   Ледена стена   Горњи Матејевац   Никола Тесла насеље   Хум   Народне новине   Никола Тесла
@


 



Будите у току

Дозволите обавештења са овог портала о актуелним збивањима