Južna Srbija Info
Ћирилица | Latinica

Kod lekara opšte prakse za 15, kod specijaliste za 30 dana

rssBookmark and Share

Gornje Međurovo 17.06.2014. Narodne Novine

Sve više pacijenata, a sve manje lekara.
Bez prijema novih lekara Domovi zdravlja neće moći da funkcionišu.

Kod lekara opšte prakse za 15, kod specijaliste za 30 dana

"Lično smatram, da rokovi za zakazivanje pregleda nisu u redu, ali smo kao ustanova u obavezi da se pridržavamo Pravilnika o obimu i sadržaju zdravstvenih usluga koji je propisao Fond zdravstva", kaže direktor Doma zdravlja u Nišu dr Milorad Jerkan

"U poslednje dve godine iz ove ustanove otišlo je 120 lekara različitih specijalnosti, a primljeno je svega osam prevođenjem sa rada na određeno u rad na neodređeno vreme. Bez najmanje 20 mladih lekara i 50 tehničara, rad Doma zdravlja u narednih šest godina biće ozbiljno doveden u pitanje." dodaje dr Jerkan

"Da bih otišla kod kožnog lekara moram da obezbedim uput svog izabranog lekara koji je na godišnjem odmoru. Lekar koji ga menja ima zakazane pacijente celu nedelju unapred, procena je da moj problem nije urgentan i rečeno mi je da je najbolje da sačekam da se moj lekar vrati sa godišnjeg odmora. Dakle, ostaje mi ili da platim pregled kod privatnika ili da čekam 15 dana za uput, pa još ne znam koliko, da bi zakazala pregled kod kožnog lekara. Šta li tek rade sa drugim, težim pacijentima?! Da li je normalno da za parče papira treba da čekam 15 dana?!" -rezignirano komentariše Verica Jović, pacijent niškog Doma zdravlja.

Ovakve i slične dnevne situacije, praktično, se mogu brojati desetinama, a od kako je na snazi letnji režim rada centralnog objekta i svih ambulanti, Nišlije su sve nezadovoljnije odnosom koji primarno zdravstvo ima prema njima. Opšti je komentar -ko ima novca može i da se leči, ko nema -neka mu je Bog na pomoći.

I direktor ove ustanove dr Milorad Jerkan, slaže se da je sitacija ozbiljna, ali tvrdi da su mu ruke vezane, jer Dom zdravlja mora da se pridržava odredbi koje je pravilnikom propisao republički Fond zdravstva.

-Tačno se zna šta su hitna stanja i kada pacijenta mora da primi lekar, bez obzira da li je njegov izabrani ili nije. Ono što nije hitno stanje, na žalost, mora da čeka, pa i kada je u pitanju samo pisanje uputa ili propisivanje lekova. Dakle, pravilnik o kome govorim, precizira da pacijent mora biti primljen u roku do 15 dana kod lekara opšte prakse i u roku do 30 dana kada se radi o pregledu lekara specijaliste. Čuvena kapitacija - određeni broj pacijenta po lekaru, pokazuje se u praksi kao loše rešenje, ali za sada je tako, kaže dr Jerkan za Narodne novine.

On dodaje, da se priča dodatno komplikuje letnjim režimom rada kada lekari odlaze na odmore, ali i njihovim sve manjim brojem zbog odlaska u penziju ili nekih ličnih razloga

-Zna se da pacijenti negoduju, ali trudimo se svim snagama da potrebe zadovoljimo koliko je u našoj moći. Da ne bi pacijente ostavili bez lekara, napravili smo šemu rada koja se odnosi na rad ambulanti, a uslovni višak, raspodeljujemo u smenama u centralni objekat, objašnjava dr Jerkan.

Po letnjoj šemi rada, koja će važiti sve do polovine septembra, po jedan lekar opšte prakse, i to samo u prepodnevnoj smeni, radi u ambulantama u Donjoj Vrežini, Gornjem Matejevcu, Brzom Brodu, Branku Bjegoviću, Ledenoj steni i naselju Nikola Tesla. U još osam sela lekar opšte prakse dolaziće svaki drugi dan u prepodnevnoj smeni. Ovakav režim rada važi za ambulante u Gornjem i Donjem Međurovu, Gornjoj Toponici, Velepolju, Humu, Jelašnici, Popovcu i Medoševcu.

-Morali smo da pribegnemo ovakvoj kombinatorici, jer činjenica je da najviše pacijenta ima centralni objekat, a s druge strane, ne možemo ni pacijente iz okolnih naselja da ostavimo bez lekara. Situacija bi bila daleko bolja kada bi mogli da zaposlino nove ljude. Koliko je stanje ozbiljno, najbolje govori podatak, da je, od kada sam ja direktor, u penziju ili iz nekog drugog razloga iz Doma zdravlja otišlo 120 lekara. 3a to vreme primljeno je samo osam i to su svi prevedeni iz rada na određeno na rad na neodređeno vreme. Već 12 puta sam slao dopis nadležnima u republici da nam dozvole prijem bar 10 lekara opšte prakse i tri zubna tehničara, ali nikakav odgovor do sada nije stigao, kaže dr Jerkan.

S druge strane, normativi koje je propisao Fond zdravtsva u najmanju ruku su neodrživi. Prema tim dokumentima, 'norma' za jednog lekara opšte prakse, da bi primio punu platu, je između 1.400 i 2.000 pacijenata, lekara kućne nege između pet i deset poseta dnevno, školskog lekara 1.200 pacijenata, pedijatra 850. Jedan ginekolog zadužen je za zdravlje 6.500 žena i trudnica, jedan specijalista psihijatar za 16.000 pacijenata, a specijalista sportske medicine za čak 100.000 pacijenata.

-Statistike vođene poslednjih desetak godina u Domu zdravlja, pokazuju da mi iz godine u godinu imamo sve veći broj pacijenata sa sve većim brojem pruženih usluga. To je logična posledica sve starije populacije, ali često se dešava da je i broj usluga kod onih mlađih, zbog komplikovanijih dijagnoza, veći. Zbog toga, uporno insistiramo na tome da nam Fond zdravstva priznaje broj pruženih usluga, a ne broj pacijenata. O pritisku koji ima niško lrimarno zdravstvo govori i podatak da smo samo u prošloj godini imapi 5,1 miliona pruženih ulsuga u gradu koji ima oko 250 hiljada stanovnika. Ako nam ne dozvole prijem bar 20 mladih lekara i 50 sestara rad Doma zdarvlja u narednih šest godina biće vrlo ozbiljno doveden u pitanje, a nezadovoljstvo pacijenata biće sve veće, -upozorava direktor Jerkan.

 


#   Dom zdravlja   Gornje Međurovo   zdravstvo   Donje Međurovo   Medoševac   Brzi Brod   Jelašnica   Donja Vrežina   Popovac   Gornja Toponica   Milorad Jerkan   Vele Polje   Ledena stena   Gornji Matejevac   Nikola Tesla naselje   Hum   Narodne novine   Nikola Tesla
@


 



Budite u toku

Dozvolite obaveštenja sa ovog portala o aktuelnim zbivanjima