Ниш: Нова опасна игра основаца
Међу децом постало популарно такмичење у задржавању даха, које су видели на телевизији. Довољна је секунда да се играње трагично заврши, упозоравају лекари.
Како пишу Новости, основци у том граду почели су у последње време да се такмиче ко ће што дуже задржати дах што за последицу има губитак свести. На ову идеју дошли су наводно после емитовања прилога у једној емисији на ТВ, где је указано да постоје људи који имају физиолошке проблеме због којих врло често упадају у стања без свести.
На проблем у Нишу указала је директорка једне основне школе којој је било сумњиво кад је ученица шестог разреда пала и поломила зуб.
Весна Илић, координатор Саветовалишта за младе, каже да је ова опасна игра популарна код основаца који немају свест колико то може бити фатално по здравље.
"Не желимо да откријемо о којој школи је реч јер је сензационализам најмање што нам треба у овом случају. Потребно је приближити се деци и објаснити им да је самоповређивање лоше за здравље", каже др Илић, која већ две деценије ради као педијатар. Она наводи да су знатижеља и експериментисање део одрастања и да не треба тражити кривце већ деловати превентивно.
Новости пишу да је група деце у школи размењивала "знања" о овој теми и да је некоме пало на памет да пређу са речи на дела. Очигледно да им је било забавно јер су "такмичења" постала свакодневна. Чак су пронашли део школе који није покривен камерама, објашњавају др Гордана Антић и психолог Миодраг Ђорђевић. А довољна је секунда да се "игра" трагично заврши.
"Правило" игре је да стоје један насупрот другом и да приликом пада онај који је свестан задржи другог. У случају девојчице која је остала без зуба могло се завршити и много фаталније, јер код неконтролисаног пада може доћи до повреде главе.
Такође, због прекинутог дотока кисеоника заустављају се виталне функције. Чак и да се све не заврши драматично, последице могу бити озбиљне и дуготрајне посебно ако је реч о деци која болују од астме, епилепсије, дијабетеса, упозоравају лекари нишког Дома здравља.
#
Миодраг Ђорђевић
Весна Илић
@
Tweet
[ Додај коментар ]
- Новости
- Црна хроника
- Политика
- Друштво
- Економија
- Пољопривреда
- Туризам
- Култура
- Забава
- Савети
- Спорт
- Здравље
- Интервју
- Блог
- Обавештења
- Огласи
- Некретнине
- Туристичке
Најновије вести

- Проверите здравље својих костију
- Без воде само тениски терени у Нишкој Бањи
- Повређени Нишлије стижу у УКЦ Ниш
- Ниш поново добија панорамске туристичке вожње
- Без воде више насеља и села
- Временска прогноза
- Погинуо младић код Лесковца
- Исплата грађанима из Акционарског фонда
- Деветнаеста година „Панк фестивала“ у Ладовици
- Како је направљена болница Spebo medical
- На „Чаиру“ привремено раде два базена
- Хуманост на делу
- Од промоција и изложби до концерта Пеђе Меденице
- Ужитак за љубитеље музике у Власотинцу
- Упис промене пола у матичну књигу
Најновији огласи
- Folija,cuva privatnost ogledalo efektom
- Prodaje se gg zemljište na manje od deset minuta od centra Niša
- radnici za berbu maline Arilje
- Veze,brak,poznanstva
- Polovni delovi Sprinter, Vito, Viano, Krafter, LT
- Torte Novi Sad
- Potrebna Vam je dodatna zarada?
- Potrebni mesari za rad u Sloveniji i Hrvatskoj
- Паметни Сат-Сат за Децу са локацијом-СИМ Сат-Смарт Wатцх
- Otkup telefona Beograd
- Паре за "помоћ грађанима" из Акционарског фонда - уместо Динкићевих 1000 стиже Вучићевих 50 евра
- Зашто грађани Србије плаћају скупље стамбене кредите од суседа у ЕУ?
- Панорамске вожње туристичким аутобусом и овог лета у Нишу
- ХАОС НА СКУПУ ОПОЗИЦИЈЕ: Пљуштале увреде на рачун новинара, јединства ни на видику
- Министарство културе - нови уговори и више од 9,7 милиона за археолошкo налазиштe „Медијана“
- Градоначелник Павловић најавио изградњу гасне електране: Ниш добија стабилну енергију и јефтиније грејање
- Напредак у преговорима: Гасна електрана код Ниша све извеснија
- Успешну зимску сезону испратио снег, почео летњи ред летења -
- Академик Светислав Божић: "Ниш ми је отворио пут ка свету“
- Топлички округ спреман за зиму
- Градоначелник Павловић најавио изградњу гасне електране: Ниш добија стабилну енергију и јефтиније грејање
- Академик Светислав Божић: "Ниш ми је отворио пут ка свету“
- Успешну зимску сезону испратио снег, почео летњи ред летења -
- Напредак у преговорима: Гасна електрана код Ниша све извеснија
- Топлички округ спреман за зиму












