Јужна Србија Инфо
Ћирилица | Latinica

Отишла из града у Куршумлијско планинско село да учи једног ђака

rssBookmark and Share

14.12.2013. B92

Док млади у потрази за послом напуштају село и одлазе у град, Бојана Величковић (30) из Крагујевца напустила је родни град да би у куршумлијском планинском селу Мерћез радила као учитељица, у школи без струје коју похађа само један ученик.

Отишла из града у Куршумлијско планинско село да учи једног ђака

Она се запослила у истуреном одељењу Основне школе "Милоје Закић" из Куршумлије, смештај је пронашла код једног брачног пара који су и једини мештани тог села, а има само једног ђака који у школу долази из другог села.

Бојана Величковић је из срца Шумадије, са градског асфалта, јуче стигла у опустело планинско село Мерћез за које, по сопственом признању, раније није ни чула.

Она, међутим, каже да јој није било тешко да се одлучи да напусти град и дође у то село, јер јој се први пут указала прилика да се запосли. Село је од Крагујевца удаљено 250 километара, од Куршумлије 25 километара, а школа нема струју.

"Била сам веома срећна када су ме представници те школе позвали, рекли да испуњавам услове и да сам примљена на посао. То ми је прво запослење, а конкурисала сам код десетак школа у Крагујевцу. Упркос тешким условима за рад, живот на селу прихватила сам без постављања било каквих питања. Спаковала сам потребне ствари и дошла", каже Бојана Величковић.

Бојана је у то село стигла "југом" а понела је све што је могло да стане у тај аутомобил. Највише књиге, јер у селу нема интернета а у стану нема телевизора. У том селу нема ни сигнала за мобилни телефон, а смештај нема купатило.

Она је, са родитељима, дошла и пре неколико дана како би обезбедила дрва за огрев и намирнице, јер предстоји дуга зима која у том планинском крају уме да буде веома оштра. "Није ми било тешко да се одрекнем централног грејања и да почнем да ложим стари шпорет, на њему да грејем воду и припремам храну. То ће ми бити свакодневни ритуал, који има посебне чари. Већ сад сам сигурна да сам овде пронашла нешто што у граду нисам имала, а то је мир и одмор од градског живота. Чак сам понела и лампу на гас, за сваки случај", казала је Бојана.

Директор Основне школе "Милоје Закић" из Куршумлије Слободан Шиндић каже да је једино уцитељица из Крагујевца испунила услове конкурса - положен мастер испит.

"Учитељ који је радио у тој школи је недавно отишао у пензију, па смао расписали конкурс за новог учитеља. Бојана је прихватила да у доста тешким условима из Крагујевца дође овде и да учи само једног ђака. И веома ми је драго што се без размишљања одлучила на један овакав корак", каже Шиндић.

Ученик Милинко Костић, који похађа 4. разред, свакодневно долази из суседног планинског села Магово. Он преко планине свакодневно препешаци неколико километара до школе. Каже да даље од Куршумлије никада није био, на екскурзију никада није ишао, Деда Мраза није до сада видео, али се учитељици много обрадовао. "Моји родитељи немају новца да ме пошаљу на екскурзију и овде одавно нема друге деце, па нисам ни имао са ким да идем даље од Куршумлије. Гледао сам на телевизији како Деда мраз дели поклоне за Нову годину у другим школама, овде никада није долазио. Ја му не замерам јер можда не зна пут до овог села. Али сам срећан због нове учитељице", рекао је Милинко и поносно показао на натпис који је сам поставио изнад клупе на којем пише "Без муке нема науке".


#   Бојана Величков   село   Деда Мраз   Слободан Шиндић
@


 



Будите у току

Дозволите обавештења са овог портала о актуелним збивањима