Јужна Србија Инфо
Ћирилица | Latinica

Кори и бројеви: Откази за 9.000 запослених у јавном сектору

Bookmark and Share

25.05.2015. Танјуг, Јужна Србија Инфо

У јавној управи је око 9.000 људи идентификовано као вишак запослених, изјавила је данас министарка државне управе и локалне самоуправе Кори Удовички и додала да би они из јавног сектора требало да оду до краја године.

Кори Удовички, фото web-tribune.com
Кори Удовички, фото web-tribune.com

Она је прецизирала да је реч о 4.600 запослених у ресорима извршне власти, односно које су под контролом и надлежности министарстава, и 4.478 у локалној самоуправи која обједињује управу и установе које су део државног сектора, али и локална јавна предузећа.

"То је процена у овом тренутку, али не и тачан број. До доношења Закона о запосленима у Аутономним покрајнама и јединицама локалне самоуправе и одлуке владе радићемо на томе да што боље идентификујемо вишак запослених. Није искључено да то буде и већи број због уклапања у процене буџета", рекла је Удовички новинарима у Влади Србије где је представила програм рационализације и анализу јавне управе.

Довиђења за 9.000 прекобројних бирократа
Од укупног броја од 493.505 запослених у јавним сектору, у републичкој администрацији је 27.887, а у локалним самоуправама 26.932. У сектору образовања запослено је 177.171 људи, здравству 128.429, правосуђу 17.181, полицији 47.538, а у одбрани 33.076.

Она је подсетила да је тај закон тренутно на јавној расправи до 4. јуна, и додала да би он у скупштинској процедури могао да се нађе крајем јуна и почетком јула.

"По усвајању закона влада ће донети одлуку и ја очекујем да би већ до септембра требало да се покрене озбиљан процес смањења вишкова запослених", рекла Удовички истичући да ће тај процес ићи сукцесивно у зависности од спремности институција.

Она је истакла да је то процена и "нето ефекат" који мора да се постигне, као и да је број оних који ће отићи мањи од оног о коме се у првом моменту говорило са ММФ.

Како је казала, када би постојао регистар запослених, подаци би били сасвим тачни, па процене о вишковима за сада нису сасвим поуздане и да ће се прецизније утврђивати и у наредном периоду.

Удовички је навела да је у децембру 2014. године број запослених у јавној управи износио 493.505 људи, а да велики проблем представља лоша структура.

Додала је да је приметно да постоји велики број руководилаца у односу на број извршилаца и поручила да "томе мора доћи крај".

Што се тиче укупног броја запослених у јавној управи, она је прецизирала да је 410.979 њих запослено у извршној власти, у судској и законодавној 4, 360, у независним и регулаторним телима 719, док је у локалним самоуправама запослено 77. 368 људи.

Од 493.505 запослених у јавним сектору, у републичкој администрацији је 27.887, а у локалним самоуправама 26.932.

У сектору образовања запослено је 177.171 људи, здравству 128.429, правосуђу 17.181, полицији 47.538, а у одбрани 33.076.

 

У 98 агенција ради 32.000 људи!

Министарка за државну управу Кори Удовички каже да ће у процесу рационализације јавне управе држава проверити стање и у 98 организација које би се могле назвати агенцијама, а којима је запослено око 32.000 људи.

Од тога 46 су део извршне власти, односно органи у саставу министарстава или такозване посебне организације у Влади Србије, међу којима су Пореска управа, Управа царина, Трезор, а где је запослено 20.425 људи.

Свака пета плата из буџета
Запослени којима се из државне касе исплаћује плата чине 20,3 одсто укупног броја запослених у Србији. На 100 становника у Србији је седам заполених у државној служби, по чему је Србија слична земљама у окружењу које су нове чланице ЕУ, док су издвања за њихове зараде већа од просека ЕУ, и износе 12 одсто бруто домаћег производа (БДП).

У 16 независних тела и самосталних органа запослено је 980 људи, у четири организације обавезног социјалног осигурања 8.182, а у 14 јавних агенција, које су основане по Закону о јавним агенцијама, има 1.552 запослених.

По речима Удовички, постоји и 18 државних служби које су "чардак ни на небу ни на земљи", а у јавности се најчешће помињу као агенције, и оне запошљавају 1.468 људи.

На том списку су Акредитационо тело Србије, Криминалистичка академија, Завод за спорт и медицину спорта, Завод за вредновање квалитета образовања и васпитања, Правосудна академија, Грађевинска дирекција Србије, Агенција за осигурање и финансирање извоза Србије.

"Ако се изузме извршна власт, независна тела и самостални органи који су направљени по европским прописима, као и организације обавезног социјалног осигурања фондови, остају 32 јавне агенције или друге службе, које запошљавају укупно нешто мало више од 3.000 људи", рекла је она.

Удовички је изнела податак да су да су два највећа два сектора образовање и здравство, на које отпада више од половине трошкова рада и три петине запослених.

Она је рекла да је природни одлив ове године значајно мањи у односу на раније године и да износи свега један одсто у односу на укупан број запослених.

Удовички је казала да су анализе показале да има простора за смањење броја запослених у јавној управи, а да се истовремено не смањи квалитет услуга, али тај процес не може бити ни брз, ни лак.

"Србија нема превелики број запослених гледајући према броју становника", рекла је Удовички истичући да се на смањењу мора радити ефикасно и и пажљиво.

Она је казала да уштеда није сама себи циљ, већ да средства буду искоришћена ваљано, а крајњи циљ је оптимизација и стварање модерне државне управе.

Постигнути резултати фискалне консолидације, како је казала, морају да постану трајни.

"Смањењем издвајања за зараде желимо да ослободимо средства за инвестиције које би затим требало да доведу да се запошљавање повећа тамо где треба- у приватном сектору, а не у државној управи", поручила је министарка Удовички.

Упитана у колико локалних самоуправа и из којих ће највише људи бити отпуштено Удовички је рекла да је 80 одсто локалних самоуправа које имају већи број запослених од потребног.

 


#   државна управа   јавна предузећа   Пореска управа   образовање   инвестиције   Управа царина   отпуштања   ММФ   администрација   Кори Удовички   реционализација   Извршна власт
@


 



Будите у току

Дозволите обавештења са овог портала о актуелним збивањима