Јужна Србија Инфо
Ћирилица | Latinica

Откривамо: Како функционише систем заштите личности

rssBookmark and Share

27.10.2013. Autor: D.Vukosavljević

Након што је Стефан Радовић (21) из Куршумлије припадник ЛГБТ заједнице након низа напада од стране хулигана затражио полицијску заштиту ''Јужна Србија'' истраживала је како функционише систем заштите личности, колико људи их чува и шта то заправо значи.

Откривамо: Како функционише систем заштите личности

Безбедносна заштита штићених особа подразумева јединствени систем и обухвата усклађеност рада МУП-а, Безбедносноинформативне агенције (БИА), Војнобезбедносне агенције (ВБА), Војне полиције и јединица Војске Србије.

За безбедност штићених особа задужено је, према неким проценама око 2.000 припадника државних безбедносних служби. Према подацима МУП-а Србије, Управа за обезбеђење овог министарства броји око 1.300 припадника. Осим њих о штићеним особама и објектима брину и припадници специјалних јединица полиције из Жандармерије, Специјалне антитерористичке јединице (САЈ) и Противтерористичке јединице (ПТЈ). О безбедности личности брине у оквиру својих надлежности и Управа криминалистичке полиције (УКП).

У информатору МУП-а, који је објављен на интернет страници овог министарства, наведено је да САЈ, између осталог, обезбеђује зграду амбасаде САД, амбасадора САД и његову резиденцију.

Жандармерија је, према истим информацијама, ангажована и на обезбеђењу дипломатско-конзуларних представништава и објеката од посебне важности као што су Окружни затвор у Београду, посебних притворских јединица београдског Специјалног суда, посебног одељења Казнено-поправног завода у Пожаревцу, резиденције амбасадора САД и амбасада САД, Израела, Немачке, Хрватске, Канаде, Велике Британије, Турске, Италије, Русије, и Белог двора. У складу са посебним наређењима, Жандармерија се ангажује и на обезбеђењу домаћих и страних државних личности и делегација и особа, које учествују у кривичним поступцима.

ПТЈ је, између осталог, ангажован на обезбеђењу посебно штићених личности и објеката од значаја. Њихов, вероватно најпознатији штићеник је био и Новак Ђоковић, светски познати тенисер.

Свакодневно се за потребе особа под заштитом ангажује најмање 300 возила, међу којима су и специјална ВИП и „С” возила са посебним системима заштите која подразумева непробојна стакла, гуме отпорне на метак и боцу са кисеоником. За потребе обезбеђења користе се и стандардна возила полицијских патрола.

– Број људи који ће бити ангажовани, као и број возила и друге опреме која ће се користити у сврху нечије безбедности зависи од процене, односно степена безбедности који се одређује за сваку особу посебно. Оперативни тимови, чији број зависи од безбедносне процене, штите личност од било ког угрожавања неке особе из непосредне близине до средњих дистанци, 360 степени око штићене особе. Поред тога, чланови тима имају задатак и да по потреби евакуишу штићену особу – кажу у полицији.

Уредба владе дефинише који су то послови безбедносне заштите, шта они обухватају и ко се њима бави. Ти послови обухватају контраобавештајну заштиту, превентивно-безбедносне мере, мере превентивно техничке заштите, физичку заштиту и превентивно медицинску заштиту. За контраобавештајну заштиту задужена је БИА, осим за особе и објекте у надлежности Министарства одбране, које контраобавештајно штити ВБА.

Што се конкретно Радовића тиче ако се након темељне анализе и процене поднетог захтева закључи да је безбедност његовог подносиоца заиста угрожена, о том лицу надаље почињу да се брину запослени у Управи за обезбеђење одређених личности и објеката, посебној организационој јединици која постоји у оквиру Министарства унутрашњих послова.

Њихов посао је даноноћна заштита важних људи и странаца који бораве у нашој земљи и одређених објеката.

Ових дана у медијима је објављено да Управа за обезбеђење стално штити чак 50 политичара.

 


#   жандармерија   Новак Ђоковић   интернет   Окружни затвор   Амбасада САД
@


 



Будите у току

Дозволите обавештења са овог портала о актуелним збивањима